bugün

emir kusturica nın gönüllerde taht kurma potansiyeline sahip muhteşem filmi. Orjinal ismi zivot je cudo olup, cannes da Altın Palmiye için yarışmıştır. izlenesi; izlerken ağlanası, ağlarken kahkaha atılası 154 dakika süresince hiç sıkmayacak kaliteli film.
sabaha yi canlandiran natasa solakin guzelligiyle gonullere taht kurdugu filmdir.

--spoiler--
film, 1992 yilinda sirplar ve musluman bosnaklar arasinda gecen savasta dusman iki halktan bir kadin ve erkegin askini degisik bakis acilariyla ele aliyor. bastan sona surukleyici, eglenceli, zaman zaman kanepeyi, duvari yumruklatacak kadar huzunlu, tum bunlari toplayinca 10 numara bir film. muzikleri de goran bregovice ait.
--spoiler--
emir kusturica insana ait duyguları işlemekte ustalığını yine göstermiş. balkanlarda geçen sıcacık bir hikaye.
aşk, hüzün, ayrılık, kabullenme, çılgınlık, eğlence.. her şey vardı filmde.
savaş döneminde geçiyor ama bilindik savaş dönemi filmlerinden hayli farklı, tarafsız da. götürdüğü süre belki biraz fazlaydı ama izlenesi filmlerdendi yine de.
ayrıca eşeğin de hakkını yememek lazım, bir de çılgın annenin ben çok güldüm sakarlıklarına.
(bkz: zivot je cudo)
güzel filmdir tabii, insan ister istemez keyiflenir, olumlu bakışlara bir müddet sahip olur. acısıyla tatlısıyla hayatı değerlendirir de..

film biter, hoş tat bıraktığıyla yıllar sonra hatırlanır, "bir ara yine izleyeyim" ile geçer.

oysa bu filmin bir "soundtrack" albümü vardır ki, ne zaman istenirse, en azından birkaç şarkısı dinlenip bambaşka ruh haline bürünülebilir. goran bregovic değil, the no smoking orchestra ürünüdür. başlangıçtan sona, arada ağıtları olsa da*, gülümsetici-hoş mutluluklara ulaştırıcı şarkıların toplanışıdır. "wanted man" olsun, "vasja" olsun, "gladno scre" olsun.. hele hele ki "when life is a miracle" gelince, sözlere de dikkat edilirse, aptal sırıtmanın yüze yerleşmemesi zordur efendim sanki..

no smoking orchestra'nın da en hoş bulunan albümü bile olabilir, o derece..

ama illa ki "when life is a miracle", her zaman için. herhalde..
evet bir ton boktan şey oluyor hayatta ama beraberinde güzellikleri mucizeleri de getirecektir belki kim bilir..
yine çok güzel müzikler, yine abartılı kareler, yine ilginç hayvan detaylarıyla nefis bir emir kusturica filmi daha. her anından büyük keyif aldım.
uzun zamandır izlediğim en güzel filmdi.
edit:yok abartmadım cidden çok güzel..
başroldeki mühendisin undergrounddaki bakıcı, baldızının ise grbavica filmindeki esma olduğu film. güzel filmdir vesselam. sabaha kaçarken bm askerlerinin nin lukayı tutması ve izin vermemesi bana hep bu halkları avrupanın ayırdığını anımsatmıştır.
"ama tüm yaşamın boyunca akıllı olmaya çalışırsın ve sonunda hiçbir şey tecrübe edemezsin."
mühendisin düşündüren sözü.