deniz levreği ve yanında balığın göz yaşı sayılacak rakı güzel bir akşam yemeği seçeneğidir. defne yaprağıyla hoş bir aroma da verebilirsiniz. hazırlanışı çok kolaydır. tabıkı yanında mezeler olmazsa olmazıdır.
Büyük balıkları hiçbir zaman çok severek yiyemiyorum. Şifa olsun diye yiyorum genelde. Ama geçenlerde bir ıspanaklı levrek yedim tadı hala aklımda. Canım sebzeler ya her şeyi güzelleştiriyorlar.
denizde zaten çok önde bir balık. bellisimo yani. ancak tatlı suda sudak denilen çeşidi var. doğru pişirirseniz parmaklarınızla birlikte kafayı da yersiniz.
Izgarası beni benden alandır.

Ve kesinlikle rakı severim yanında..
kılçığı olmasa güzel balık aslında.
Izgarada yaşayamaz.
Lezzeti olur
Hem denizde hem ırmakta yaşar.
Buğlamasına aşık olduğum balık, bide kaşarlı olursa varya off.
yakalanmış en büyük levrek
görsel
limonla iyi gittiğini düşündüğüm bir balık cinsi.

görsel
fırında daha lezzetli oluyor sanırım?
Bir balık enfes balık harıka balık muhtesem balık en guzel balık super otesı balık yemeye doyamadıgım balık. Levrek guzeldır.
bi balık.
lezzetli bir balık türü. çupra balığının kardeşi. önce yumurtaya bulanıp daha sonra tuz dökülmüş un ile iyice karışırdıktan sonra kızgın yağda pişirirsek eğer tadından yemeye doyamazsınız.
nerelerde yüzerler, ne şartlarda yaşarlar bilmediğimdir. bildiğim tek şey: güzel yapılmış bir levrek tüm dünyaya bedeldir.
ülkemiz denizlerinin tüm kıyı şeritlerinde bulunan yerli bir balıktır, çok fazla göç yapmaz, yaklaşık 20cm den küçüğüne ispendek denir ki asıl levrekle aralarında lezzet anlamında çok fark vardır bu yüzden yenmesini tavsiye etmem, bununla birlikte pazarlarda levrek diye satılan balıkların %80 i esasen ispendektir, türkiye sularında sürüm halinde avlanan balıklar arasındaki en lezzetli üç balıktan biridir, genellikle olta ile avcılığı yapılmaktadır, levrek akıllı güçlü ve herşeyi yemeyen bir balıktır, bununla birlikte avlanılabileceği yem çeşidi de sınırlıdır, tavuk, canlı balık, fare yediği yemler arasındadır, bazı yörelerde amatör oltacılar sahte fare şeklinde yemleri levrek avlamak kullanmaktadırlar. avcılığı çok zevkli bir balıktır, oltacıya karşı direnmesi ve oltayı koparmasıyla meşhurdur.
hem tatlı hem tuzlu suda türleri olan büyük bir familyanın en tanınan üyesi.
rakısız yenmeyendir. olta balığı olanı candır.
ızgarasına tapılası balık. buğlaması o kadar da güzel değildir. yani güzeldir de ızgarası kadar güzel değildir. işini bilen ellerde daha da tatlanır, ballanır.
şu an pek bir tadında olan balık.
böyle yağmurlu havalarda ızgarasının mumla arandığı balık türü.

yalnız istanbul'da değil de akdenizde yemek lazımdır su daha tuzlu olduğu için daha lezzetlidir.
enteresan huyları olan bir balıktır. literatürde geçmez ama tehlike halinde kendilerini kuma gömerek saklandıkları defalarca görülmüştür.
son yıllarda karadeniz'de kurulan ve fırtınılarda zarar gören balık çiftliklerinden (ordu'nun perşembe ilçesi açıklarındakiler) kaçanları civarda ciddi bir levrek popülasyonu oluşturmuştur. yılın belli dönemlerinde (ağustos sonu-ekim başına kadar) 300 gramdan, 2,5 3 kiloya kadar bireylerden oluşan sürüler halinde (abartmıyorum. gerçekten bulutlar halinde geliyorlar. biyologlara da araştırma paslamış oluyorum. isteyen varsa gitsin araştırsın) bölgedeki irili ufaklı koylara inerler.

kıyıya inen bu sürüler bölgenin amatör ama son derece acar balıkçıları tarafından kolaylıkla avlanır. oyle ki geçen eylülde tek bir balıkçı ailenin (3 kişi) kayık ve 150-200 kulaçlık bir kıyı ağı ve 4 metrelik kürekli tekneyle gerçekleştirdikleri avlarla ordu'da levreğin kilo fiyatını 2 liraya kadar indirdiği kesinlikle efsane değildir.

oltayla tutulmasının zor olduğu efsansi ise bu bahsedilen popülasyon için geçerli değildir. bizzat abim tavuk etini yem olarak (bildiğiniz kara tavuğu deniz tavuğu değil) kullanarak bir gecede her biri en az 500 gramlık 200 levrek yakalamıştır. biz de öküz gibi yedik tabi.
Zıpkınla avcılığında agaşon metodu en iyi sonucu verir. Ritmik ve tok sesler ilgisini aşırı derecede çeker ve çok uzaklardan üzerinize doğru gelir. Ani hareketlerden kaçınarak sakince ve türün devamı için sadece irilerini seçerek avcılığı yapılmalıdır.
Adaptasyon sayesinde tatlı sularda da yaşamını sürdürebilen bir balık türüdür.
Denizlerin avcı balıklarından olup, sürülere dalıp avını adeta imha metoduyla yer. Ağzını şaşırtıcı derecede büyük açabilir. Çok iyi bir yüzücü, iyi bir avcıdır. Dişileri kış aylarında yumurta dökmeye kıyılara, kumluklara sokulur. Dişileri karınlarını kuma sürterek çıkardıkları sesle, erkekleri çiftleşmeye davet eder. En iyi avlanma metodu kanımca sırtı çekerek yakalamaktır.