bugün

1998 yapımı film için yazmak gerekirse ; Böylesine iyi bir filmin bu kadar az kişi tarafından izlenmiş olması üzücü. Bir roman uyarlaması doğal olarak biraz farklı olacak. film de bu farklılığı hikayenin daha çok dram yanına çekiyor; süresinin de kısa olmasıyla birlikte gösterilen mücadeleler ve aşk gibi unsurlar da biraz geri planda kalıyor. Öykünün o bunaltan ve üzücü havası filme hakim olsa da kitap kadar ağır işlenmemiş. Süresi 3 saate çıkartılıp biraz daha derinlemesine işlenseymiş daha iyi olacakmış ama bu haliyle bile defalarca izlenmeyi hakeden bir yapım.
https://www.planetdp.org/.../les-miserables-dp26827#1
1998 yapımı film için yazmak gerekirse ; Böylesine iyi bir filmin bu kadar az kişi tarafından izlenmiş olması üzücü. Bir roman uyarlaması doğal olarak biraz farklı olacak. film de bu farklılığı hikayenin daha çok dram yanına çekiyor; süresinin de kısa olmasıyla birlikte gösterilen mücadeleler ve aşk gibi unsurlar da biraz geri planda kalıyor. Öykünün o bunaltan ve üzücü havası filme hakim olsa da kitap kadar ağır işlenmemiş. Süresi 3 saate çıkartılıp biraz daha derinlemesine işlenseymiş daha iyi olacakmış ama bu haliyle bile defalarca izlenmeyi hakeden bir yapım.
https://www.planetdp.org/.../les-miserables-dp26827#1
bbc tarafından 6 bölümlük mini dizi olarak uyarlanan roman. dominic west ve lily collins var başrolde. senaristliğini ise bbc dramalarının bu kadar başarılı olmasında büyük etken olan andrew davis yapmakta. davies'in açıklamasına göre müzikal yerine romanı kullanacaklarmış adaptasyon için. ben kesin izlerim. bbc dramalarına zaten bayılırım. orijinal kaynağa bağlı oluyorlar.
Victor hugo nun güzel eserlerinden biridir. Bu kitabın 2012 de yapılmış filmin de hugh jackman ve anne hathaway çok başarılı bir performans ile sergilemiştir hikayeyi.

http://m.imdb.com/title/tt1707386/
Ilk okuduğum romandir. Yaş 12 ( gec mi bilemiyorum) . Güzeldi , o zmanlar tabi ki anlayamamistim tam olarak ama ilk okuduğum roman tabi ayridir yeri. Sonradan tekrar okumustum ha bir de tabi ki serisini okuyacaksin özet ney.
" ölmek bir şey değil; yaşamamak müthiş şey! "
telaffuzu gerçekten de sefilleri çağrıştır. günlük hayatta kullanımına alışırsanız bırakamazsınız ezikleyici cümlelerin olmazsa olmazı.
sağlam kitapdır bu arada.
üzerine sayfalar yazılabilecek bir başyapıttır. insanı etkileyecek birçok kısmı vardır şüphesiz. ancak beni en derinden etkileyen kısmı eponine'nin son nefesini verirken marius'a "sanırım ben size biraz aşıktım." dediği kısımdır. bir genç kızın ölümüne saniyeler kala aşkını haykırdığı o sahne her okunduğunda insanın içini hüzünle doldurur.
victor hugonun harika klasiği. karakterler bir yana dönemin fransasını bu şekilde etkileyici anlatmakta kolay olmasa gerek. ayrıca russell crowe ve hugh jackmanın oynadığı bir müzikal filmde çekildi. bence o da muhteşemdi. zira oyunculuklar ve görsellik muazzamdı.
victor hugo'num dünya klasiği kitabıdır. Aynı zamanda müzikal ve sinema uyarlamaları mevcuttur.

Kendime not: yarın sinema filmini izlemeyi unutma.
Cok sayfali kitaplari okudukca sefilleri ozluyorum iki uc defa okudum ama bir daha okuyacagim bu romanlar agir cekimle cekilmis film gibi.
her insanın okuması zorunlu kılınması gereken içinde faust gibi her duygu, olay, durum olan bir şaheser. hayatta level atlatan kitaplardan.
ilk okuduğum roman, 14 sene geçmiş vay anasını be.
şu an müzikhalini dinlediğim, özünde bir roman olarak çıkmış victor hugo eseridir. batı, gerçekten herşeyi çok iyi kullanıp, değerlendirmeyi iyi biliyor. böylesine güzel bir romandan, böylesine harikulade bir müzikhal çıkarmayı da başarmışlar. les miserablesin müzikhalini ilk kez russell crowe'un oynadığı filmde görmüştüm. ama sahne uyarlaması çok daha mükemmel bence...
https://www.youtube.com/watch?v=NAVrm3wjzq8
tam olarak anlaşılması için iki cildinin de okunması gereken kitap. Çeviri bakımından iletişim yayınevinin çok iyi olduğunu söyleyebilirim. Kısaltılmış halini de okumamanızı tavsiye ederim.

Kitap hakkındaki görüşüme gelecek olursak da bir şaheserdir. Okuduğum en iyi kitaplardan biridir. Toplumu ve toplumun insanları getireceği halleri anlatır. insanlık dersidir bir bakıma. Tarihsel içeriği de hayran bırakan ayrı bir özelliğidir. Okuyun, okutun.
"Sana eşitlik nedir soyleyeyim:
Herkes öldügünde eşittir."
Tum hayatin ozetidir. Allahin belasi egolarinizin,paranizin,mutlulugunuz amina koyayim!!
parasız kalanların oynadığı rol. halk arasında parasızlığın kısa tanımı.
ötüken neşriyat tarafından tam metni yayınlanan victor huho'nun romanıdır. * *
victor hugo nun mükemmel ötesi eseri. ben özet halini okumuştum , 500 - 550 sayfa civarıydı okuduğum. aslında orijinali bir kaç cilt. çok çabuk bitirmiştim ben , çokta beğenmiştim. yalnız filmi berbat ötesi , kitabı bu kadar akıcıyken filmini nasıl bu kadar basit ve kötü yapabilmişler anlamadım.
Şuanda okuduğum eser.

Ama o kadar çok ayrıntı ve Betimlemeler varkı yeter diyor insan. Sadece olay örgüsü müthiş.
1800lü yılların başında fransa'da jean valjean'ın merkezinde olan dönemi anlatan victor hugo kitabı. jean valjean ekmek çalmıştı, victor hugo kitabını yazdı.
defalarca kez bitirdim . tavsiue kitaptır.
arka kapağında hayvani spoilerlar içeren kitap. içeriği neymiş bi bakayım deyip okumayın sakın arka kapağı.
erdoğan'a göre başarısız olanın aktörü olduğu roman.

meraklılara, erdoğan bu sözü yıllarca önce katıldığı 32. gün programında sarf ediyor.
kitap okuma alışkanlığımı kazanmamda büyük etkisi olan okurken kendinizi kaptıracağınız gerek karakterleri gerek olay örügüs ile muhteşem bir victor hugo eseri.