bugün

yunanistanın batı sahilinde yer alan iyonya adalarından biri. anakarayla bağlantısı preveza (bkz: preveze) civarındaki paralı bir tünel ve hemen sonrasındaki köprüyle sağlanmıştır.

mükemmel mavilikteki denizi ve altın rengi kumlarıyla yunanistanın en güzel plajlarına sahiptir. özellikle porto katsiki plajı mutlaka görülmelidir. adada konaklama genellikle kiralık odalar yoluyla yapılsa da çok güzel koylara konuşlanmış kampingler de dikkate değerdir.

çok yüksek dağlar bulunan bu adada bir koydan diğerine giderken dağda yağmura yakalanmanız, akabinde indiğiniz koyda kızgın güneş altında turkuaz rengi sulara atlamanız mümkündür. koylar genellikle çok tenha olduğundan yaz ortasında bile çırılçıplak yüzmeye ve güneşlenmeye oldukça müsaittir.

balı meşhurdur. çok güzel kokar.
faunasında aç ve vahşi arılar yoğunluktadır bu nedenle kamp yaparken mangal olaylarını akşam saatlerine ertelemek sağlık açısından tavsiye edilir.
ipsalada'dan girdikten sonra 8-9 saatlik yolculuk sonunda ulaşılan muhteşem yer. doğal güzellikler açısından muhteşem ama içinde çok az türk turist olması en büyük güzelliği. tasos gibi boku çıkmamış mekan.

3 avroluk ücret ile avrasya tüneli gibi yer altından adaya bağlanıyorsunuz. selanik sonrası da 25'den fazla tüzelden geçiyor toplamda 15 avro veriyorsunuz. yani 500 km otoban, 25 tünel, bir deniz altı tüneline bizim osmangazi köprüsünden daha az ödüyorsunuz.

porto katsiki plajı avrupa'nın en iyi ilk 5 plajı içinde. tavsiyem sabah gitmeniz, yoksa otoparkta yer bulmanız imkansız.
Yunanistan' da, fevkaladenin fevkinde bir tatil kenti.

Yıllar evvel, halk oyunları grubuyla, uluslararası bir festivale katılmak için gitmiştim.
O Nasıl bir yoldur yareppiii! Bitmek tükenmek bilmeyen virajlarıyla ünlü Adana - Pozantı yolu, bu yolun yanında Konya ovası gibi kalır.
Harap bitap, ölmüş bitmiş, viran olmuş şekilde Lefkada' ya varmış, tükenmişlik sebebiyle ilk gün hiç bir programa katılamamıştık.

Ama bir denizi var ki...üffffssss...Bardağa doldur, lıkır lıkır iç, o derece..
güncel Önemli Başlıklar