1. 1.
  1980 yılında polonya'da gelişen sendikal hareketlerin başında yer alan kişi. 1983 nobel barış ödülü sahibidir. 1990 yılında polonya devlet başkanlığına seçilmiştir.
  ... vernon sullivan
 2. 2.
  türkiye ab'ye ermeni soykırımı'nı tanımadığı müddetçe alınmamalıdır diyerek kalbimizi kırmıştır.
  1 ... azorka
 3. 3.
  oğlunun karıştığı bir trafik kazasını ört bas ederek oğlunu kurtardığı için halk tarafından artık pek rağbet görmez. fakat dünyanın dört bir tarafına konferanslara gider, oldukça da zengindir bu amca.
  ... ruznamce
 4. 4.
  polonyalı sendika lideri leh valesa barışçı mücadelesi sonunda 1983te nobel barış ödülüne layık görülmüştür. valesayı 1988de devlet başkanlığına seçerek polonya halkı da ödüllendirmiştir.
  ... malumat furus
 5. 5.
  ne kadar işe yarar bir bilgidir,bilemem ama adının okunuşu ' leh wavensa ' dır.
  2 ... argiris
 6. 6.
  ama bak bu işe yarar bilgidir. walesa, tarihin akışında büyük rol oynamış küçük bir adamdır. emperyalizmin uşağı, vatikan'ın maskarası olarak polonya'da rejimin çözülmesi sürecinde maymuncuk rolü oynamıştır. eh,bu arada polonya da jean paul kişisini papa olarak vatikan'a göndermiştir. kendisi devlet başkanı olduğunda ilk icraatlarından biri kadınların bazı kazanımlarını geri almak, sendikal hareketin çanına ot tıkamak olmuştur.
  batının çok hoşuna giden insanlara yapıldığı gibi nobel ödülüyle mükafatlandırıldığını eklemeye gerek var mı? walesa'nın payına da barış ödülü düşmüştür. tıpkı obama gibi. kavanoz dipli dünya seni.
  1 ... argiris
 7. 7.
  geçen yıl eşi danuta walesa ile birlikte tatilini kuşadası-marmaris-fethiye de geçiren polonya'nın efsane işçi lideridir.
  ... ozan oyunbozan
 8. 8.
  polonya işçi partisi önderi. 90-95 yılları arasında polonya cumhurbaşkanlığı da yapmış devlet adamı ve düşünürdür.
  hatta o kadar düşünür ki bu devlet adamı 83'te nobel ödülü almıştır.

  gençliğinden devlet başkanlığı yıllarına dek pek çok komünist grev ve ayaklanmada öncülük etmiş bir komünist liderdir.
  * doğu bloğu'nun çözülmesindeki en önemli isimlerden biridir.

  81 yılında henüz çok önemli bir statüde değilken devlet başkanlarına kafa tutmuş ve sscb tipi bir ekonomik-siyasal sistem yerine yugoslavya ve maceristan'dakine benzer bir özyönetim sistemine geçilmesini savunmuştur. hatta bu konuda fikirlerine riayet edileceğine dair bir anlaşma da imzalasa yönergeleri uzun ömürlü olmamıştır.

  eskinin komünist polonya'sı şimdinin ab üyesi olduğundan mütevellit emekliliğinde fellik fellik tüm avrupayı vizesiz pasaportsuz dolaşır ve hala hayatta.
  ... labouffee