bugün

Her Karadenizli Laz değildir.

Fakat;

Her Laz Karadenizlidir.

Çok önemli bilgi verdim.
Her doğu karadenizlinin ait sanıldığı etnik grup. Doğu karadenizde laz, rum, gürcü, ermeni, çepniler gibi birçok farklı etnik grup mevcuttur.
konuşması ve dinlemesi mükemmel bir lisana sahip olan millet lakin dilleri ölmek üzere yeni nesil lazcaya sahip çıkmıyor.
Laz, Abhaz, oset, acar, çerkes ve gürcüler akraba ırklardır.

(bkz: Kafkas ırkları)
hala karadeniz'in tamamımın laz olduğunu sanan cahiller* var.
https://galeri.uludagsozluk.com/r/laz-2079974/

öncelikle lazlar'ın toplam nüfusu 1.5 milyon bile ( var - ) yok.
ikinci olarak, daha çok gürcistan ve artvin, ardahan ve çevresinde yaşamaktadırlar...

detaylı bilgi için (bkz: #43701787)
öncelikle (bkz: #43897029)

sanıldığı gibi karadeniz demek, laz demek değildir.
nüfuslarının yaklaşık olarak 500.000-700.000 tahmin edilmektedir.
tahminlere göre en çok türkiye ve gürcistan'da yaşamaktadırlar. rusya'da ise 200 kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.
türkiye'de ise daha çok rize - artvin taraflarında yaşadıkları tahmin ediliyor.

unesco (bkz: unesco) tarafından, lazca yok olma tehlikesi altında olan diller sınıfına eklenmiştir.
gürcistan'da ki leri saymazsak dinleri islam'dır.

''demekki neymuş uşaklar, hey karadenizli laz değulmuş''
Şurası açık ki, ülkede milliyetçiliği yapılmayan tek millet Türk milletidir. Neymiş efendim lazlar Türklerden önce varmış, bunu demek şunu demekle aynı şey 'lazlar Rum soyudur, ben bir Rum'um'. Normalde milletlere pek fazla takılmam ama benim kendi milletimin bu kadar ezildiğini görünce deli oluyorum. Laz bir yere yerleştiği zaman tüm mahalle laz oluyor, Kürt bir yere gidip 10 tane doğurunca her yer Kürt oluyor, şerefsizin biri Boşnaklara laf söyleyince tüm Boşnaklar ayaklanıyor. Türk milliyetçiliğine o kadar laf söyleniyor, milliyetçilik ayaklar altına alınıyor, en milliyetçi geçineninden bile çıt çıkmıyor.
Buruninsan.
yarı tarafımın olduğu neşeli ve asabi insanlar.
konuşurken, sadece haklı olduğunu söylemene fırsat vermek için susan insan.
itiraz edersen, kavgaya hazırsın demektir.
değilsen bile o öyle farz eder.
@jackpot, Biz bozkırlılara düşmez deniz görmüşü görmemişi ölçmek. Bana göre laz denizin insanıdır. Yeşilliğin ve güzel gökyüzünün.
Kaba bir tabirle rum dönmesidir.
türklerden ve ermenilerden önce var oldukları iddiası komiktir efenim. ne bu yeni bir temel dursun fıkrasımı *
bu ülkenin gerçek sahipleri.

burada türkler ve kürtler yok iken hatta ermeniler onu da geçtim iskitler bile yok iken bu topraklarda krallıklar kurup krallıklar batıran bir ırktır.

o kadar asil bir ırktır ki anlatılmaz yaşanır. ben yaşıyorum mesela.

bir tarafta dağların kartı kurtu diğer tarafta bozkırların beyfendileri gelmişler bizim memleketimizde bize laf söylüyorlar.

izin vermeseydik girebilecekler miydi acaba bu topraklara. hep bu hümanist kişiliğimizden kaybediyoruz.

bu kadar gırgır amaçlı yaşayan ve karizmatik insanlar olmasaydık bu barbar türkleri ve kartı kurtuları sokmazdık buralara.

eskiden ne iyi anlaşırdık rum kardeşlerimiz ile. iyi adamdı onlar. trabzon'da hala varlar ama artık pek görüşmüyoruz.

yüce imparator iskender geldiğinde de ona perslere karşı yardım etmiştik. hey gidi ne zamanlardı.

dünya var olduğundan beri var olduğu söylenen ırk. hatta derler ki hz adem laz'mış. bütün diller lazcadan türemiş.

offf bugün de baya abarttım ırkımı gidip rahat rahat uyuyabilirim.

zaten son entry'de benim. kendi kendime kendi ırkımın altında takılıyorum.
şimdi dün akşam gerek buradan olsun gerek başka yerden bir kaç arkadaş ile hasbihal ettik.

sonra azıcık internette dolaşayım dedim. bakalım laz'lar hakkında nasıl bir ön izlenim var.

ne düşünüyorlar bizim için. sözlükte az çok belli. yani seven var sevmeyen var.

bir siteye denk geldim.

nasıl hakaretler. mesela karga burunlu denmiş bizim için. açıklayayım kardeşim. laz'lar da karadenizli olmasına rağmen senin o karga burunlu dediklerin daha çok rize merkez tarafında bulunan insanlar. karga burunlu pek bulunmaz bizim oralarda. hani o rize'deki türkleri yüceltip bize hakaret ediyorsun ya belirteyim dedim. benim derdim yok koca burunlular ile de sizin varmış demek ki.

trabzon yücelte yücelte bitirilememiş. çok zor değil be abi. trabzon'daki rum kırmalarına bir bak. konuşmalarındaki rum ağzına bir dikkat et. çok sevdiğiniz milliyetçi dediğiniz adamlar bu seçimlerde milliyetçiliği ayak altına alan bir partiye yüzde 60 oranında oy verdiler.

laz'lar ihanet ediyor ? nerede gördük böyle bir şeyi ? o zaman türkler'de ihanet ediyor. sırrı süreyya önder türktür. ordu dediğin ile zamanında kurtarılmış bölge ilan edilmiş bir yer. komunist rusya'nın gelmesini isteyen bir bölge.

geçelim diğer konuya. laz'lar tüm karadeniz'i laz göstermeye çalışıyor.

neden biz mal mıyız ? bolu'lu hocam ben laz'ım dediği zaman hocam laz'lar buradan başlar laz değilsiniz dediğim zaman ben mi karadenizlileri laz yapmaya çalışıyorum yoksa onlar mı laz olmaya çalışıyorlar.

biliyorlar laz'lar bu vatana asla ihanet etmemiş. laz'lar komik. laz'lar kendileri ile dalga geçmeyi sever. biliyorlar laz'lar 650 senesinde dedelerinin başarıları ile övünen değil de bugünlerde başarılı olmaya çalışanlar tabi herkes laz olmak isteyecek.

bak kardeşim bana ettiğin hakaretin haddi hesabı yok. girmişsin bir sosyal medyaya bana vatana haini sıfatsız diyorsun.

senin dedelerin o zaman ki konumistlerin altına yatar iken benim amcam evinin önünde bu vatana hizmet ettiği için oğlu ile tarandı.

senin götünü yaymış evde abin ile erotik film izlerken benim abim yıllardır dağda o kahpeler ile savaşıyor. sen erotik film izler iken ben acaba ondan kötü bir haber mi gelecek diye merak ediyorum.

sana burada bir sikime yaramayan bir sürü türk anlatırım bir sürü vatan haini türk anlatırım da gerek yok. türk milleti ne kadar sağlam bir geçmişe sahip biliyoruz.

en azından bir tarafımız türk olduğu bir tarafımız laz olduğu için bizim ne türklük ile ne laz'lık ile bir sıkıntımız yok.

he gardaşım senin biz ile bir sıkıntın var ise bekleriz adresimiz belli. sonuçta türkiye üzerinde toplasan 500 000 laz vardır yoktur. yerimiz bulunduğumuz yer bellidir.

ama götün yemez oralarda lazlar vatan hainidir demeye. gel ardeşen'de laz'lar vatan hainidir de. ister topla tüfekle gir gömerler adamı oraya.

neyse sen evinde mastürbasyonunu yapmaya devam et delikanlı. ben ülkeye ölene kadar hizmet etmeye devam edeceğim. senin gibi mallardan dolayı bu vatandan nefret edecek değilim.
arkadaşların bildiğinin aksine, Karadenizliyle farklı olandır, bir ırktır.
Trabzon'da olmayan.
Güney kafkas halkı.
Sevdiğim güney kafkas halklarından biri vatanlarına bağlıdır ve komik insanlardır severim.
atatürk düşmanı denilen ırkımdır.

gel bir atatürk'e laf söyle götünden hamsi ile nasıl kan alıyorlar.
Yaşarken fıkraya dönüşen,milliyetçi,yaratıcı,pratik zekalı,esprili ve Atatürkçü olurlar...
Bir efsaneye gore 12 den sonra kafalari 2 kat calisir.
en iyilerinin hem öbür dünyada hem bu dünyada olduğu ırktır.

türkler bu ırkı kıskanmaz çünkü kardeştirler.

hiç bir zaman biz kardeşiz edebiyatı da yapmazlar. çünkü kardeş olduklarını zaten bilirler.

bazı yahudi ermeni kırmalarına örnek olurlar umarım.
Ofluyum elhamdülüllah. Türkiye'nin en renkli en sempatik ve en komik kişilikleridir. Vatanını en çok seven azınlığıdır.
aslında kürtlerin yaptığını yapmayan bir halktır.

mesela kürtler bulundukları ildeki herkesi kürt olarak kabul ederler. doğu anadolunun hepsini bir bakıma türklerin uyguladığı kendilerine göre asimilasyon olan olayı uygularlar.

koskoca erzurum'u kars'ı kürt şehri yapmışlardır. neden 3 tane kürt yaşayıp orada 20 tane doğurup çoğaldığı için.

ama lazlar öyle değil. karadeniz'de rize pazar'dan başlayıp artvin'e kadar devam eden bir bölgede yaşarlar kendileri.

tüm karadeniz laz değildir diye götlerini yırtıp dururlar.

bunun farkına şu an vardım. kürtler sürekli doğu anadolu full kürttür tribine girer. ama lazlarda bu yoktur.

enteresan geldi bana şu an.
güncel Önemli Başlıklar