bugün

çok güzel kokar. açık ve net.
Zaten orkideyle ayni turde degil hele bi kaktus hic degil.
Çayini iciyorum 3 gecedir sanki uyumaya az biraz yardimci oluyo ama cok degil gibi de tam karar veremedim henuz asil amac internette gormus oldugum lavanta kürüdür 15 gün yatmadan önce içildiğinde sivilcelere iyi geldigini okudum test ediyorum.
--spoiler--
Lavanta yapraklarının rahatlatıcı etkisinden faydalanmak için boş bir sprey kutusunun içine kaynar su ve lavanta yaprakları atarak bu doğal spreyi hemen istediğiniz odalara sıkabilirsiniz.--spoiler--
görsel
Bu mevsimde böyledir. Evet.
lavanta yapraklarının rahatlatıcı etkisinden faydalanmak için boş bir sprey kutusunun içine kaynar su ve lavanta yaprakları atarak, bu doğal spreyi hemen istediğiniz odalara sıkabilirsiniz.
ne kadar spor yaparsanız yapın, vücudunuzu ne kadar yorarsanız yorun lavanta çayı içtiğinizde tüm ağrılarınız ve hamlamalarınız mucizevi bir şekilde ortadan kalkar. en ufak ağrı hissetmezsiniz. o yüzden dünyanın en kutsal bitklileri arasındadır.

Dipnot: direk içmesi güzel olmayabilir o yüzden poşet çayı açın yarısını döküp yarısını lavanta çayıyla doldurun, iple bağlayın tekrar dökülmemesi için. o zaman normal çay keyfinde içebilirsiniz. Şeker yerine bal koyarsanız tadı normale göre çok daha iyi oluyor.
şehrimde tarlalarına geziler düzenlendiğini duyduğum hoş kokulu morlu mavimtrak bitki.
şöyle bir lavanta, gelincik ya da papatya tarlası gezisine gitsem şahsıma iyi gelecektir. ve de mümkün olduğunca az insan bulunsun mümkünse.
Annem yastık kılıfımın içine atar koku haritamız çok gelişmiş olduğundan ve her kokunun beyinde farklı bir etkisi vardır. Lavantanın etkisinin zihin açmak olduğunu söylüyorlar ama farkını hissetmedim sadece yatarken huzur bulmamı sağlıyor.
edirnede karaağaça giderken sol tarafta tarlası bulanan bitki. o değil de nereye baksam sen varsın be.
görsel
Bu bitkinin çok değişik bir özelliği var. Radyasyonu azaltıp mutluluk duygusunu arttırıyormuş. Mucizevi lavanta yağı süper bir bitkisel ilaç. Deneyin efendim.
yalamak istediğim bir bitki türü. çok güzel.
Çorağın içinde kendimi bulup topladım.
görsel
Azıcık sapla saman karıştı da olur öyle, temizleniriz.

Huzur veren çiçektir.
keskin kokan bir bitkidir efenim. iyisi Fransa’da yetişmekte olup migrenden muzdarip bünyelere baş ağrısı verebilir. parfümde kullanımını beğenirim çoğunlukla erkek parfümlerinde rastlanır ama istisnalar mevcuttur pek tabii.

(bkz: guerlain mon guerlain)
güzel koku vermesi için tüle sarılıp giyeceklerin üzerine konulabilecek, ayrıca evlerde aksesuar olarak kullanılabilecek bitki.
baş ağrısına biraz suya lavanta yağı damlatıp koklamak tavsiye edilir.
fakat ben kolonyada tercih etmiyorum, çok keskin ve erkeksi gelmekte.
ingilizce adı: lavander
Familyası: Lamiaceae
Kullanılan kısmı : çiçekleri
Tıbbi kullanışı: yatıştırıcı, antiseptik olarak kullanılır.

Anavatanı Avrupa ve Akdeniz'dir.

Dünya Lavanta ticaretinde uçucu yağı elde edilen Lavantanın şu üç türü kullanılmaktadır.
Melez Lavanta: %3-6 uçucu yağ içerir
Tıbbi lavanta: %1-3 uçucu yağ içerir
ispanyol Lavanta: %1-3 uçucu yağ içerir.

Çiçeklerinden hazırlanan sıcak demleme yöntemi ile elde edilen çayı idrar söktürücü, yatıştırıcı, sinirsel baş ağrılarını giderici etkileri için kullanılabilir.