malagada bir balıkçı varmışta sebat günü ava çıkmışta tarzında başlayan hikayesi şehir efsanesidir itibar edilmemelidir.
tarık mengüç' ün ortalığı kasıp kavuran şarkısı. değişik adam.
insanın içini kıpır kıpır yapan "Tarık Mengüç" eseri.
benim için sadece rakı mezesidir.
balığın küşlemesi (bkz: küşleme) lakerdadır. pulu olmayan bütün balıklar lakerda yapılabilir. lakerda balığa yapılan işlemin adıdır ama torikle özdeşleşmiştir.
http://harbiyiyorum.com/lakerda-nedir/
http://harbiyiyorum.com/lakerda-nedir/ Şurayı açıp bakarsanız hikayesi olduğunu da görürsünüz.
piyaz yakışır yanına, fasülyeli falan soğuk şerbet yakışır tuzu keser biraz, sıcak lavaş yakışır. yazın yemeyin.
Bu sene de vazgecemedik.

görsel
torik bir çıksın, ben yapacağımı biliyorum.
Rakı sofrasının vazgeçilmezidir.
Torikten yapıldığında daha lezzetlidir. Bir de çirozzz var off. Balığın her cinsine her formuna hastayım.
Yemeye kıyılmaz.
görsel
görsel
şu andaki nargile keyfimin yanında olsa süper giderdi.
Kış mevsiminin olmazsa olmazı. Seçkin meze de varsa ömür uzatır.
görsel
Evde yapılır, afiyetle yenilir.
Meyhane mezelerinin olmazsa olmasidir. Raki esliginde afiyetle yenilir.
geçenlerde balıkçı ortamına uğramışken dükkanlardan birinde gördüğüm bir yazı üzerine uğrayıp bir kavanoz aldığım lezzet. taksit taksit götürüyoruz bakalım.
fular takmış versiyonu spekesild olan, balık tuzlaması. rakının yanında damak zevkini en iyi tamamlayan mezelerden biri olmakla beraber, ekürisi ve tamamlayıcısı mor soğandır. tercihen limon sıkılabilir fakat limon asitli bir meyve olduğu için lakerda diliminin temas ettiği yüzeyi hafif de olsa pişirir ve bu yüzeyin dokusu ağızda istenmeyen bir kıvam yaratır. böyle sanki yüzeyi zımparalanmış biftek gibi telli saçaklı bir şeye dönüştürür. lakerdayla mor soğan kalender dosttur evet ama iyi bir zeytinyağı eşlik ettiği takdirde on numara sohbet arkadaşı olur. zaten yağlı olan tuzlanmış balık dilimi daha da çok yağlı bir dokuya haiz olur ve damakta margarin gibi erir.
pek tabii bu haytanın yağlı olabilmesi için torikten yapılması şarttır. palamuttan yapılanı çirozdan hallice, uskumrudan yapılanı (namussuzluk amk) ise ançüezin az kekremsi versiyonu gibidir. yavan olur yani, keyif vermez.
Basılıyor.

görsel
kocaeli ve civarında bilinen bir meze türüdür.
Bir ara bir kavanoz edinmiştim. Villamda güzel ortam yaparken hoş gidiyordu arada.