1. 1.
  yunan & anadolu tanrıçalarından hekate'nin kutsal alanının bulunduğu, muğla ili, yatağan ilçesi, turgut kasabasına bağlı olan örenyeri. gidin görün. ayın egeden en güzel göründüğü tek nokta orasıdır. hekate'ye tapınım söz konusu olduğu için o bölge uygun görülmüş vakti zamananında.

  ahmet tırpan kazı başkanıydı en son.
  ... hayret1olgu
 2. 2.
  içinde propylon (giriş yapısı), dor nizamda bir stoa, pseudodipteros planlı hekate tapınağı, dini törenlerin gerçekleştirildiği bir atlar, rahip evleri, beşik çatılı naiskoslar, şapel ve Bizans yapıları bulunan antik kenttir.
  1 ... bavyera belediyesi
 3. 3.
  ay tanrıçası hekate'nin tapınağının bulunduğu, yatağan'a bağlı turgut beldesindeki antik kutsal alan...

  hekate kimdir?
  hekate artemis ve apollon'un ana tarafından kuzenidir.
  yani acıların kadını leto'nun yeğenidir.
  titan olan koios ile phoibe'nin ikiz kızları vardı. birisi leto, diğeri asteria. işte hekate bu asteria'nın perseus ile olan izdivacının meyvesidir. leto ana hekate'nin teyzesidir yani.
  (bkz: leto/#42008703)
  (bkz: hekate/#37989579)

  lagina'daki kutsal alan, ay tanrıçası hekate adına yapılmış en büyük dini merkezdir.

  lagina'daki kazıları başlatan kişi ilk türk müzecisi olan osman hamdi bey'dir. osman hamdi bey'in girişimleri ile 1891 yılında başlayan kazılar sayesinde lagina diğer antik yerleşkelerimiz gibi yağmalanmaktan kurtulmuştur.

  osman hamdi bey lagina kazılarında elde ettiği heykel ve frizleri istanbul'a götürmüş ve buradaki ilk arkeoloji müzesinde sergilemiştir. lagina bu yüzden türk arkeoloji tarihinde önemli bir yere sahiptir.

  lagina'daki kutsal alanda ay tanrıçası hekate adına şenlikler düzenlenmiştir.
  bu şenliklerin en bilineni hekatesia romana şenlikleridir.
  4 yılda bir düzenlenen bu şenlikler bölgenin en önemli dini toplantısı olmuş, batı anadolu'daki hemen hemen tüm şehirlerden bu şenliklere katılımlar olmuştur.
  hekatesia romana şenlikleri ritüeli bir anahtar taşıma törenidir.
  bakire bir genç kız dolunay esnasında tören alayı eşliğinde kutsal anahtarı stratonikeia kentinden lagina kutsal alanına kadar taşır, burada kurbanlar kesilerek ayinler yapılırdı.

  lagina'da dolunay zamanında hala çeşitli etkinlikler yapılmakta, her yıl eylül ayında dolunayda hekate'nin doğum günü kutlanmaktadır.

  giriş kapısı(propylon)
  lagina

  hekate tapınağı;
  lagina
  lagina

  kurban kesim merkezi(sunaklar)
  lagina
  12 -1 ... tengir budun