1. 1.
  zeus'un oğludur. annesini zeus'tan sakınmak için tunçtan bir odaya saklamışlar ama zeus yağmur olup süzülerek yine de içeri girmiş ve danae'yle birlikte olmuştur. akrisios, doğumdan sonra torunu perseus ve kızı danae'yi bir sandala koyup açık denize salmıştır. ölsünler diye.fakat içecek suyu varmış perseus'un ki, akıntılı bir sürüklenmenin sonunda kıyıya vurmuşlar ve seriphos kralı polydektes tarafından kurtarılmışlardır. zaten bu sebeple de perseus, "pers"lerin atası sayılır.
  3 ... zeyrek
 2. 2.
  Argos kralı Acrisius'un bir falcıdan, kızı Danae'in doğacak ilk erkek çocuğu tarafından öldürüleceğini öğrenmesi üzerine, Danae'yi bir kuleye hapsetmesi, ancak Zeus'un şekil değiştirerek, hatunu kurtarıp düdüklemesinden meydana gelmiş Yunan kahramanıdır. Bebekken bir sandık ile denize konmuş tesadüfen Dictys adlı bir balıkçı tarafından bulunup yetiştirilmiştir. Annesini elinde tutsak bulunduran Polydectes'e Gorgon*'un bile başını getirebilirim diyerek artistlik yapmış, ancak sözünde durarak herkesi göt etmiştir. Düşmanlarını bu kafa ile taşa çevirmiştir.
  3 ... massattack
 3. 3.
  Herakles'in ataları arasında yeralan Argoslu bir kahraman. Babası Zeus annesi ise Akrisios kızı Danae'dir. Perseus'un büyük babası Akrisios bir kahine gidip bir erkek çocuğunun olup olamayacağını sorar. Kahin ona kızı Danae'nin bir erkek çocuğu olacağını ve bu çocuğun onu öldüreceğini söyler.Korkuya kapılan ve kehanetin gerçekleşmesinden korkan Akrisios, yeraltına bronzdan bir oda yaptırarak kızını oraya hapseder. Zeus bronz odanın tavanıdaki bir yarıktan altın damlası şeklinde içerisi sızar ve genç kızla birlikte olur. Bu birleşmeden Perseus doğar.Perseus, Athena tarafından Gorgolardan Medusa'yı öldürmekle görevlendirilir. Athena ve Hermes ona bu zor görevinde yardımcı olan tanrılardır. Perseus, Gorgoların (Stheno, Euryale ve Medusa) yerine gider. Onları uyurken bulur. Bu üç kızkardeş arasında yalnız Medusa ölümlüdür.Bu nedenle Perseus sadece onun başını kesip götürebileceğini anlar. Gorgolar, boyunları ejderha pullarıyla korunan, yaban domuzu gibi dişleri olan dişi canavarlardı. Bronz elleri ve altın kanatları vardı. Üstelik bakışları o kadar güçlüydü ki baktıkları her şeyi taşa çeviriyorlardı. Medusa'nın kesilen kafasından Pegasus (Kanatlı at) , Khrysaor adlı bir dev çıktı. Dönüş yolunda Andromeda'yla karşılaştı ve ona aşık oldu. Bu güzel genç kızın annesi Kassiepeia, Nereus kızlarından daha güzel olduğunu söylediği için Poseidon'u kızdırdı. Deniz tanrısı da bu bölgeye bir deniz canavarı musallat etti. Canavarı öldürmek koşuluyla kurban olarak sunulan genç kızı kurtaran Perseus, daha sonra kızla evlendi ve mutlu bir yaşam sürdü.
  2 ... balmsd
 4. 4.
  medousa yı öldüren mittir. medousa nın kanından kanatlı at pegasus doğmuştur.
  ... tigers waiting to be tamed
 5. 5.
  Babası Zeus annesi ise Akrisios kızı Danae'dir. Perseus'un büyük babası Akrisios bir kahine gidip bir erkek çocuğunun olup olamayacağını sorar. Kahin ona kızı Danae'nin bir erkek çocuğu olacağını ve bu çocuğun onu öldüreceğini söyler.Korkuya kapılan ve kehanetin gerçekleşmesinden korkan Akrisios, yeraltına bronzdan bir oda yaptırarak kızını oraya hapseder. Zeus bronz odanın tavanıdaki bir yarıktan altın damlası şeklinde içeriye sızar ve genç kızla birlikte olur. Bu birleşmeden Perseus doğar
  ... momuk
 6. 6.
  adını mitolojiden alan ve türkiye'den de uygun mevsimlerde en azından bazı yıldızları rahatlıkla gözlemlenebilen bir takımyıldızdır.
  ... usualsuspects
 7. 7.
  mitolojide argosluları kurtaran kahramandır. zeusun oglu oldugu icin yarı tanrıdır. medusa yı öldürmüstür. astronomide de belli baslı takımyıldızlarındandır.
  ... scorpioraptor
 8. 8.
  2010 'da birbirinden saçma iki film (percy jackson&the olympians ve clash of the titans) ile sinema salonlarımıza arzı endam eden, herakles 'den sonraki en büyük kahraman.
  1 ... darkkensai
 9. 9.
  athena ile birlik olup medusanın kafasını kesmiş kişi, posedionun oğlu.
  ... lizardqueen
 10. 9.
  torunu alkmene, babası zeus ile beraber herakles'i yapmıştır. yani herakles'in annesi alkmene, büyükbabası zeus ile beraber olmuştur ki bu da ensesttir.
  perslerin atası olduğu da söylenir.
  1 ... selia