bugün

batili anlayisla,figurlu resmin ilk temsilcisi,muzeci,arkeolog ve sanayii nefise mektebi nin kurucusu bir osmanli aydinidir.19. yy in son doneminde,sanat ve kultur alaninda yenilesme ve batililasma akiminin oncusudur.
(#96039)
(bkz: msgsü)
(bkz: istanbul arkeoloji muzesi)
türkiye'de arkeolojiyi başlatan ilk kişi olarak da bilinir.
aynı zamanda iyi bir ressam olan osman hamdi bey'in bazı eserleri,
Kahve Ocağı (1879)
Haremden (1880)
iki Müzisyen Kız (1880)
Kuran okuyan Kız (1880)
Çarşaflanan Kadınlar (1880)
Vazo Yerleştiren Kız (1881)
Gebze'den Manzara (1881)
Çekik Gözlü Kız-Tevfika (1882)
Türbe Ziyaretinde iki Genç Kız 1
Türbe Ziyaretinde iki Genç Kız 2 (1890)
Feraceli Kadınlar (1904)
Pembe Başlıklı Kız (1904)
Kaplumbağa Terbiyecisi (1906)
Mimozalı Kadın (1906)
Şehzade Türbesinde Derviş (1908)
Silah Taciri (1908)
Beyaz Entarili Kız (1908)
Sarı Kurdeleli Kız (1909)
resimlerinde sık sık, Kandiller, Rahleler, Kuran muhafazaları, Kitaplar, Şamdanlar, Halılar, işlemeli Örtüler, silahlar, Ayakkabılar, Hat levhaları, Musiki aletleri, Tenteler, şemsiyeler, Köpekler, Kuşlar, Lahitler (Türbe iç mekanları), Buhurdanlıklar, Buhur Dumanı, çiçekler ve Vazolar kullanan ressam olup, Yapıtlarında Kullandığı insan Tipleri şunlardır; kendisi, karısı, ailesi ve ev halkı.
bir tablosunda üç tane figürde de kendisini kullanmış olan ressamdır.
iskender lahitini büyük uğraşlar sonucu ülkemize kazandırmış kişidir. kimine göre tarihi eser kaçacısıdır kimine göre değildir. denildiğine göre iskender lahitini iran dan buraya getirirken kendini lahite zincirlemiştir. bunu kimileri lahit teki sanata aşık olduğu için der kimileride elinden almasınlar diye yapmıştır der. bu tarz işlerle uğraşanlar ikisinide yapabilir.
Tüm tablolarında figür olarak kendisini resmeder. Hiiiiç şaşmaz.
istanbul arkeoloji müzesinin kurucusu olan ve çeşitli atölyelerde çalışarak ressamlık eğitimi almış olan ünlü ressam, arkeologdur.

en bilinen eserleri; kaplumbağa terbiyecisi ve silah taciridir.
eselerindeki kişileri (genelde kadınları) çoğunlukla günlük hayatın içinde resmetmiştir.
(bkz: çiçek yerleştiren kız)
(bkz: kuran okuyan kız)
(bkz: tavla oynayan zeybek)
evi ve atölyesi eskihisar-gebze'de bulunan tablolarında Gebze'nin eski görüntülerini nakşetmiş ressamdır. Resimlerinde kullandığı tekniğin, Türkiye'deki ilk uygulyacısıdır. Osmanlı son döneminde Mısır'daki arkeolojik çalışmaları yürütmüştür.
ülkesini seven gerçek bir vatanperver. nemrut'a çıkan ilk türk'tür. kendisini geliştirebilmiş dönemin arkeologlarıyla boy ölçüşecek seviyeye gelmiştir. nemrut gözlemlerini kitaplaştırmıştır. bu eser avrupa'da kaynak eserlerden olmuştur. ülke topraklarında ki tarihi eserleri koruma bilincini ülkemizde yerleştirmeye çalışan en önemli isimdir.
osman hamdi bey yetişmeseydi, cumhuriyet'ten önce bizim bir tek müzemiz olmazdı. o büyük adamla da ikinci abdülhamid, "ben hamdi bey'in taşlarını vererek yabancı elçileri kandırıyorum" diye alay etmişti. taşlar diye küçümsediği ülkemizin kültür hazinesiydi.
http://www.habersahifesi....aleri/32/osman_hamdi_bey/
Kaplumbağa terbiyecisi , adlı eserin sahibidir.
1842- 1910 yılları arasında yaşamış, istanbul Arkeoloji Müzesi ile Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kurucusu olmuş ünlü arkeolog ve ressamımız.
ölümünün 100. yılında çeşitli etkinliklerle anılacak figürlü resmin ilk temsilcisi.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25143052/
sanayii nefise mektebi ( güzel sanatlar akademisi ) nin kurucusudur. tarih 1883.
5 milyon sterline tablosu satılan zat-ı muhterem.
iyi bir kültür adamı, vasat bir ressamdır. "kaplumbağa terbiyecisi" ybancı bir ressamın oryantalist bir resmi olsaydı 100 bin dolar etmezdi.
dönemi için gayet başarılı ressam. türkiye'de arkeolojiyi de başlatan isim.
aynı zamanda istanbul kadıköy ilçesinin ilk belediye başkanıdır. *
"huzur" isimli tablosu 27 kasım pazar günü müzayede'de açık artırmaya çıkacak olan ressam.
açılış fiyatı 9 milyon dolar!
en popüler tablosu, kaplumbağalı adam adını verdiği ancak günümüzde kaplumbağa terbiyecisi olarak bilinmekte olan ressamdır.
osmanlı imparatorluğu'nun eski sadrazamlarından edhem paşa'nın oğlu.
" mihrap önü" tablosu ile zamanında çok tartışmalara yol açmıştır.
sanatsal düşünemeyenler için günümüzde hala bu tabloyu sakıncalı bulanlar vardır.
bir camii mihrabı önünde, rahlede oturan, elbisesi göğüs dekolteli olan bu hatunun ayaklarının çevresinde kutsal kitap olması olası eserler vardır.
zamanın estetik anlayışı balık etli kadınlar gibi görünse de, bu kadının hamile olması olası ve " cennet anaların ayaklarının altındadır" sözüne radikal bir gönderme olabilir.
Şehir tiyatroları gönlümdeki osman hamdi bey oyununu sahneye koymuştur. Kaplumbağa terbiyecesinin resmini yapan kişidir. Ve bu kişinin hayatını ağzınız açık şekilde izleyeceksiniz.
Gönlümdeki osman hamdi bey' in hayatını anlatan oyunu şehir tiyatroları sahneye koymuştur. Gönlümdeki Osman Hamdi Bey adlı oyun, ünlü ressamın hayatından önemli kesitlerin sunarken, onun hiç bilinmeyen yönlerini, sanatçı kişiliğini, aile yaşantısını, arkadaşlık ilişkilerini ve aşklarını anlatıyor.
(bkz: oryantalist)
görsel
Yaratılış (Mihrap) adlı eseri Demirbank'a TMSF tarafından el konulduğunda çalınan! * sanat adamıdır. Herkes Kaplumbağa Terbiyecisi'ni bilir, konuşur ama islam'a ve oryantalist sanata kroşesini, sırtı Kıble'ye dönük ve kutsal kitapları ayakları altına alan mihraptaki hamile kadın'la atmıştır.
(bkz: kaplumbağa terbiyecisi)
"Yeşil Cami Önü" isimli eseri rekor fiyata satılmıştır.

http://www.ntv.com.tr/san...di,nJLwP77Owkqfu9-JfBHslA
kpss 2016 kesin bekliyorum bu adami.
Sadece ressam değil arkeolog ve müzecidir.Kadıköy'ün ilk belediye başkanıdır ayrıca.
En önemli ve en güzel eseri:

görsel
en ünlü tablosu kaplumbağa terbiyecisi olan ressam.

model olarak eşinden, hizmetçisine ev ahalisini kullanmıştır.

kayıp tablosu "iktidarın yaratılışı" ya da bilinen adıyla "mihrap" en çarpıcı tablosudur bence. bu tabloda bir rahle üzerinde oturan hamile bir kadın yerdeki kuran'dan tevrata ve uzak doğu din kitaplarına kadar tüm dini kitapları ayaklarının altına almıştır. elbetteki dini kitapları bu şekilde tasvir etmesi doğru değil ama kadının doğanın kendisi olduğu ve tüm dinlerin üstünde olduğu düşüncesini daha iyi tasvir etme yolu yoktur zannediyorum. bu bakımdan kaplumbağa terbiyecisi tablosunu da göz önüne alırsak ressam olduğu kadar da felsefecidir diyebiliriz.
nemrut dağı kazısında türk olduğunu belli etmiştir.

http://66.media.tumblr.co...7dsGzDB1r3022xo1_1280.jpg
Müzeciliğin kurucusudur.
leylak toplayan kız
görsel
batılı gözüyle bakabilmeyi başaran yegane osmanlı oryantalist ressam, müzeci, arkeolog, sanat tarihçisi, hukukçu ve belediye başkanı.

sen paris'e hukukçu olacağım diye git, arkeolog ol gel. üzerine müze aç, kazılar yap. sonra da belediye başkanı ol. adam neye elini atsa halleden, kusursuz olmasa da kotarmayı başaran bir tip. bir de * yiğeni var. * o varken osman hamdi bey'i kimsenin eleştirmesine gerek yok. olabilecek en ağır eleştirileri bizzat yiğeninden alıyor.
büyük ihtimalle masondur.
https://www.youtube.com/watch?v=b8hCbObXcqY&t

keyifle izledim. tavsiye ederim. azıcık kültürlenin iq.
Viyana'daki Dorotheum Sanat Galerisi'nde müzayedeye çıkan Osman Hamdi Bey'in "istanbul Hanımefendisi" isimli eseri 1,5 milyon euroya (yaklaşık 9 milyon 750 bin lira) satıldı. Ünlü ressama ait "Yeşil Cami'de Kuran Dersi" tablosu da ingiltere'de 4 milyon 640 bin sterline yani yaklaşık 35 milyon liraya alıcı buldu. Eylül ayında yine ingiltere'de yapılan açık arttırmada sanatçının "Kur'an okuyan Kız" tablosu da yaklaşık 44 milyon liraya satılmıştı.

Böylece bir ayda Osman Hamdi Bey'in 3 tablosu için ödenen para 90 milyon liraya ulaştı. (NTV - 24.10.2019)
bi ressamlık, bi yazarlık. hayattayken bir gram faydası yok. öldükten sonra gelen paranın ben ta içine edeyim.
Kendisi bir kaplumbağa terbiyecisi değildir. Yaptığı bir resmin adı kaplumbağa terbiyecisidir. Kendisi arkeolog, müzeci ve ressamdır. Evet. 3’ü birdendir. Ama kaplumbağa terbiyecisi değildir.
osman hamdi bey türk indiana jones'tur...

evet, indiana jones.

müzeci, arkeolog, ressam, devlet adamı...

aslında osman hamdi bey bir maceraperesttir. bu maceraperestliği sayesinde türkiye bugün birbirinden değerli arkeolojik eserlere, antik kentlere sahiptir.

osman hamdi bey'in indiana jones'un maceralarını aratmayan maceralarında yanında yakın arkadaşı samatyalı oskan efendi vardır.
oskan efendi bizim ilk heykel ustamızdır ve osman hamdi bey'in kurduğu sanayi-i nefise mektebi'nin heykel bölümünün kurucusu ve müdürüdür.

bakınız oskan efendi nemrut kazıları sırasında osman hamdi bey'i karakalem olarak şöyle resmetmiş;
görsel

bu çizimin altında, fransızca olarak "dostum hamdi bey-kahta 5 mayıs 1883" yazılıdır.

osman hamdi bey ve oskan efendi birlikte pek çok arkeolojik kazıya katıldılar.
bunlardan en bilineni yukarıda da belirttiğim üzre nemrut dağı kazısıdır.
görsel

osman hamdi bey burada kral 4. antiochos'un tümülüs şeklindeki mezarını bulmuştur ve bu kazı ile ilgili le tumulus de nemroud-dagh (nemrut dağı tümülüsü-1883) adlı kitabı oskan efendi ile birlikte yayınlamıştır.

ikili daha sonra 1887'de sayda'daki aya'da fenike ve makedonya krallarına ait 24 metre derinliğinde bir yeraltı nekropolünde istanbul arkeoloji müzesinin ününü sağlayan lahitleri buldular.
bunların arasında en ünlüsü pantelik dağı'ndan çıkarılan iskender lahidi olduğu sanılan mermer lahittir.
görsel

bunlardan başka; Myrina, Kyme ve Aiolia Nekropolleri ile Lagina Hekate Tapınağı ile strotanikea antik kentleri de osman hamdi bey tarafından kazandırılmıştır.
görsel

(bkz: lagina/#42032016)
(bkz: stratonikeia antik kenti/#42070738)

osman hamdi bey sadece arkeolojik kazılar yapmıyor, tarihi eserleri gün ışığına çıkarmakla kalmıyordu.
bu tarihi eserleri bizden çalmaya çalışan batılı yağmacılarla da mücadele ediyordu.
(bkz: Asar-ı Atika Nizamnamesi)
boşuna kendisine yerli indiana jones demiyoruz ya.
kimbilir böyle ne maceraları vardı...

osman hamdi bey bir amerikalı olsa onun hakkında onlarca film çekilir, romanlar yazılırdı. ama biz malesef böyle değerlerimize sahip çıkmıyoruz. bugün osman hamdi bey denildiğinde kaplumbağa terbiyecisi geliyor insanların aklına sadece. oysa kaplumbağa terbiyecisi, hamdi bey'in hayatındaki çok küçük bir ayrıntıdan başka bir şey değildir...

ruhu şad mekanı cennet olsun...

not: bu arada osman hamdi bey'in yeşil camii'nde kuran okuyan adam adlı tablosu geçtiğimiz günlerde new york'taki sotheby's müzayede evinde 4.640.100 sterline (yaklaşık 35 milyon tl) satıldı. (bkz: #42158197)
ve bu fiyatla osman hamdi bey bir türk ressamı tarafından yapılan en pahalı tablonun sahibi ünvanını egale etmiş oldu.
ilk türk arkeolog ve ressamlarından olan değerli kişi, aynı zamanda devlet adamı. istanbul arkeoloji müzesini inşa ettirmiş ve iskender lahdi'nin çıkarıldığı kazıyı gerçekleştirmiştir. bence en güzel eseri yine de kaplumbağa terbiyecisi'dir.
kendisiyle ilgili şöyle güzel bi içerik var, okumak isteyenler için bırakıyorum: https://kulturveyasam.com...ni-vuran-osman-hamdi-bey/
görsel

Osman Hamdi Bey ve "Silah Taciri" tablosu, 1908.

Tablo Ankara Resim ve Heykel Müzesinde sergileniyor.