Advertisement

 1. 1.
  yeni bir sözlük oluşumudur. özellikle dizayn bakımından gayet orijinal bir yapıya sahiptir. fakat yazar sayısı, girilen entry ve başlıkların azlığı nedeni şekillenmesi biraz zaman alacak olan sözlüktür.
  3 -1 ... devedikeni
 2. 2.
  http://www.lafmacun.org
  -1 ... devedikeni
 3. 3.
  bir değişim geçirmiş ama ne olduğunu hala anlaşılamamış sözlüğümsü.
  ... yasakani
 4. 4.
  oldukça kaliteli bir sözlüğe benziyo ilk bakışta. zamanla yazarlar ve baslıklar arttıkça iyice güzelleşecektir.
  ... uieat
 5. 5.
  ilk yazarlık deneyimi yaşadığım yer oluşuyla yeri ayrıdır gönlümde..uzun zamandır bekledkleri bir değişimi sonunda yaptılar umarım yolu açık olur...
  ... electronia
 6. 6.
  küfüre bakış açısı çok hoşuma giden sözlük. küfürlü entrylerimin yeni mecrası.
  2 ... deep
 7. 7.
  enrty sayısı olarak hala daha ikiyüz binleri bile bulmamış az ama kaliteli enrtylere sahip yazar sayısı fazla bir sozluk oluşumu. (bkz: takip ediyoruz)
  ... gwaihiri
 8. 8.
  farklı bir sözlük oluşumu, büyüyemedi gitti.
  1 ... yasakani
 9. 9.
  farklı temasıyla dikkat çeken,az sayıda ama sağlam yazarları olan, küfrün serbest olmasından hareketle son dönemlerde seviyenin düştüğünü gözlemlediğim sözlük sitesi.
  1 -1 ... resul balay olmak
 10. 10.
  Hakkında yazdığım ve gerçekleri savunduğum yazıyı burada da yayınlayacağım ve bundan sonra hangi sözlüğe gidersem gideyim, onları öve öve biteremeyeceğim sözlük.Bazıları çekemiyor o ayrı ama yapacak bir şey yok.

  Klonlamak iyi midir yoksa kötü müdür bilmiyordum.Çünkü işin artık " günah " raddesini aşmıştık.Neden ? Yaratmak sadece Allah a mahsustur.Ben de " lafmacun.org " a, yani klonlanmış ve özenti bir sözlüğe üye oldum.Yaşadığım polemikler sonucu yazarlığım, " yeni yetme statüsü " ne düşmüştür.Şu bilinsin ki, statüm düştü diye sözlüğe " özenti " demiyorum.Bunun nedenini ve neden özenti olduğunu birazdan yapacağım çarpıcı açıklamalarda göreceksiniz.Ülkemizde, türk internet aleminde onlarca sözlük var.Bunların isim ve fikir babası " ekşi sözlük " 'tür.Bunu ne ben nede bir başka kimse inkar edebilir." Lafmacun.org " a üye olma sebebim, bundan önce üye olduğum sözlükten uzaklaştırılmam ve yazarlığımın kapatılması sebebi ile yaşadığım sıkıntılardı.

  Neydi yaşadığım sıkıntılar ?

  " yazamamak " !.Yazamamanın, düşüncelerini ifade edememenin ne kadar çökertici olduğunu gördüm.Birileri size bir şeyi veriyor ve verdiği gibi, gereksiz yere alıyor.

  Peki, öğrenmek istediğim şu.. Bu " yazar kimliği " verilmek için mi veriliyor ? Yoksa tekrardan geri alınmak için mi ? Birileri kodladıkları programlarda, kendi terörlerini estiriyor ve önemli düşüncelere ateş açıyorlar.Klonlamış ve bu işin ilk sitesi olan " ekşi sözlük " te bile yaşanmış olan, ( yazar a göndermeler, laf sokmalar, şikayet etmeler, atıfta bulunmalar ) gereksiz polemik olaylarıdır.

  Polemik nedir ?

  Polemik ; ortada fol yok yumurta yokken, anlamsız ve manasız yere, birilerine sataşma ve ondan rant elde etmeye denir.Dikkat ederseniz " ego tatmin etme " demedim.Çünkü " ego tatmin etme " çok farklı bir konu.Burda yanlış olan şeyler ise, insanların ( yazarların ) polemeği bir ego tatmin etme aracı olarak kullanmasıdır.Hal böyle olunca, sitede gerginlikler, yazarlar arası küfürleşmeler de başlamaktadır.Klonlanmış bu sitede yaşanılan en açık ara örneklerden bir tanesi de, yeni gelen yazara " farklı isimler " takıp ( yeni yetme yazar ), kimlik ayrımcılığı yapmaktadır.Başta kimlik ayrımcılığı yapıp, sonra açtığı başlıklarda " ülkedeki kimlik ayrımcılığı, "alt kimlik-üst kimlik" tartışması yapması çok düzeysizdir.Statü farklıdır, kimlik ayrımcılığı ondan daha farklıdır.

  Yeni gelen yazara eşşek muamelesi yapmaları ve kendilerinin de o kimlik ayrımcılığı statüsünden geçtiklerini unuttukları bu sözlüklerde, arkadaşlık kurmak oldukça zordur.Açılan başlık ve yazılan her entryde bir genelleme arayan ve laf sokma çabasına giren zihniyet, maalesef " yazar " değildir.Sadece kendini yazar zanneder.Kopya zihniyetlerden oluşan ve daha önceden bulunmuş fikirleri, kendi fikirleriymiş ve hiçbir şey olmamış gibi kullananan yönetciler ise terbiyesizliğin ve aşağılıklığın en babasını yapmaktadırlar.Yöneticiliğin sadece, üyelere, okurlara, yazarlara " hazır mesaj " göndermekten ibaret olmadığını bilmemeleri, yeni giren bir kimseyi maalesef üzmektedir.Örnek vermek gerekirse ve " statümün nasıl düştüğünü " anlatmak isterim.

  Açmış olduğum " pantolon paçalarını kıvırıp, ben tarzım free yim diye geçinen kız modeli " başlığını üstüne alınan alınana.Başlıkta asıl anlatılmak istenilenin ne olduğunu daha kavramadan " aman hemen başlığın altına bi ayar vereyim " zihniyetleri olayı ve ortalığı kartışırmaktadır.Başlıkta asıl anlatılmak istenen " pantolon paçasını kıvıran her genç kız " değil, "pantolon paçasını kıvırarak, paçanın yerlere süründüğünü ve bunun kız tarafından takılmadığını, hayatı takmıyormuş gibi kasıntılı kasıntılı yürümesini, halbuki eve gittiği zaman pantolonun paçalarına bakarak " erimiş ve yırtılmış " olmasına üzülmesini " yani insanları kandırmasını anlatıyor.Fakat paçası o kadar kıvrık genç varmış ki, hepsi bir anda celallenip, ayar verme tarzında başlıklar atmıştır, entryler girmiştir.Terbiyesizliğini açtığı başlık ve girdikleri entry ler ile belli eden lafmacun.org yazarları, yönetici yalakalığı sıfatının gizli perdesinin arkasına sığınarak, açtığım başlıkta dolaylı yollardan cevap vermeden, girdiğim usturuplu başlık ve entrylere uyarı yapması sonucu ortam daha da kızışmaya başlamıştı.Yöneticilerin, " torpil " vasıtası ile hareket ettiklerini, açmış olduğum başlığa, dolaylı yollardan değil de birebir cevap verip, o istemedikleri " forum tarzı mesajlaşmaları " hoş görüp, benim statümü düşürmüşlerdir ve ayrımcılık yapmışlardır.

  " Lafmacun.org tan adam çıkar mı ? " sorusuna verilebilecek cevap ise adam çıkmaz ama adam olan çıkartılır diye cevap veriyor ve klonlamış sözlüklerin artık dur demesine ve insanların " herkesin söylecek bir şeyi vardır canım " tarzı yaklaşmalarını esefle kınıyorum. ~

  ali biberon ( 87 doğumlu birinci el yazar )
  6 -5 ... ali biberon