bu karda kışta kim üşüyor? bunu kim düşünüyor? bunu bir düşünün.
şu sıralar soğukta doruğa çıkan mevsim.. aman allah ım yeminlen tahta kurusu gibiyim..

fakat, gece gece sıcacık kahve eşliğinde, loş bir aydınlık. akabinde yarım araladığın perdenin arkasındaki bem beyaz örtü, eski bir fincanda içtiğin kahve, düşler, eski bir şarkı mırıldanmakta eski bir radyoda... kış böyle bi şey sanırım.. benim için hüzün kokan mevsim.
dünya'nın giydiği en şuh elbise. ruhudur, masum kalan tek yanıdır acunun.
(bkz: cevap gelemedi)
Istanbul da dalga geçer gibidir bu sene, bir gün 15 derece bir gün 4 bir gün 8 bir gün 18 ne yaptığını o bile kestirememiş, şubatta çiçek açan ağaçlara falan..
gitsin ve hiç gelmesin mevsimi. doğalgaz faturalarını ödeyenler bu mevsimden nefret etmektedir gerçekten. sevenin aklından zoru olduğunu düşündüğüm mevsimdir bir de. güneş yok lan bir defa, güneş yok yani.
insanların üşüdüğü, soğuk olan bir mevsim malumunuz.
evi ocağı olmayan insanların da üşüdüğü mevsimdir.
severim kış mevsimini, özledim de ancak insanlar üşümesin be.
eskiden usuye usuye uyudugumuz, battaniye altinda oturdugumuz mevsim. simdi tum odalar sicak. ne bi pofuduk terlik giymenin tadi var ne coraplari pijama icine koymanin ne baska biseyin tadi var.

ben o pofuduk terliklerimi giyemiceksem ne demeye geliyor ki kis.
Kışa memleketini sormuşlar, "kütük Erzurum ikamet Sivas gardaş" demiş.
özlenendir.
edit : Adana için geçerli.
Yaz gibi vıcık vıcık değildir. Sarıp sarmalayıcıdır. Yağmurda dalıp gitmek, karın yağışını etrafın kara gömülüşünü izlemenin zevkinde kaybolursunuz. Soğuk bir gün sıkıca giyinip dışarıya çıkarsınız bulduğunuz herhangi bir banka oturup hayatın akışını seyrederken yüzünüze vuran hafif rüzgarda kendinizi bulursunuz.
Bok gibi hava kirliligi yuzunden ilkel turkiyede tadi cikmayan doga harikasi surec.
Keşke yılın 365 günü olsa dedirtir. 6 saatte yaz olsun bari.
gelsede şöyle sıkı sıkı giyinip gezsek ortalıkta. yazın çıkarabileceklerimizin bir sınırı var. en çok gömleğin üstten bir iki düğmesini daha açabiliyorum ben. halbuki kış öylemi? kat kat giyinip sıcak sıcak geziyoruz.
karlı geçen her günü büyük keyif.
allah eksik etmesin.
artık gelsin, soğuklar gelsin yağmur yağsın bol bol. bu saçma sıcaklardan fenalık geldi ey yazarlar.
acı çekmekten zevk alan ruh hastalarının sevdiği mevsimdir. soğukta donma seviyesine gelip uyuşmuş ellerini hareket ettirmeye çalışmak kimin hoşuna gider ki?
"gelsin, bol bol gelsin. kararsın bulutları, güneşe hasret kalalım!" diyorum ama kızıyorum sonra kendime "lan it, neden bu kadar bencilsin?" evsizleri, sokakta ufak tefek barakalarda yaşamak zorunda kalanları düşününce isteyemiyorum kış gelmesini, o köpekler o kediler ne bilim aklıma getiremiyorum bir türlü.

neyse nasıl olsa geleceksin.
1 hafta -20 derece karlı bir kış güzel olabilirdi. Fakat yağmur çamur içinde rüzgarla üşümek pek hoş değil.
2014..

ayva cok tutunca kiş sert gececek derler. hemen hepsi tutmuş dolu dolu.
Ankara gelmiştir. Vay amk Sabah kendimi bulamadım yatakta bu ne soğuk lan!
saklanma, izole olma, uyuma, kabuk değiştirme mevsimi. beyaz bir ötürünün ardında huzur bulursunuz.
yılık ilk mevsimidir. ne kadar güzel hissettirse de kışla mücadele etmek zordur. hele ki dışardaki hayvanlar akla gelince insanın kıştan tamamen soğuyacağı oluyor.
gevurlara göre noel babanın aktifleştiği müminlere göre şaziye ve hüdaverdilerin kartopu yapıp birbirlerinin ağızlarına atma çabasını içeren beyaz örtülü tek mevsim türüdür.
[kat: mevsim]