bugün

Hislibiri nerelerde ya? Evlendiydi. Buralardaysa biraz kaynanalarımızı çekiştirelim.
akp nin oy deposu.
Vasatın altında bir şehir. çok gittiğim ve hiç sevmedigim bir şehir.
Soğuğun üretildiği yer.

Bir daha da gitmem.
görsel
98-2000 yıllarında yaşadığım şehir. Acı tatlı bir sürü hatıra biriktirdim. Vazo, incik suyu, porselen, kültürpark, arı pastanesi, cafe 45, döner gazino, saman pazarı, şehir içi yolcu taşıyan pejo minibüsler. Erbaylar otel yanında tekel birahanesi vardı. Marka ile bira alır içerdik. Bende yeri bambaşka.
çinileri, iznik çinileri gibi ince değiller, toprakları koyu renkli..
sırları da berrak beyaz değil, bu da çatlama riskini arttırıyor.. renkler de genellikle soluk çıkıyor gibi..
bir de iznik çinilerinde, özellikle karakteristik bir ekol olan 15. yy ming motif ve renklerini çok seviyorum.
picasso'nun mavi dönemi eserleri gibi, iç ferahlatıcı renkleri var..
motifleri de çok ince işçilikli.. bezeme arasına ince kalem geçerek perspektif oluşturulmuş örneklerine falan hastayım.. kaldı ki, üzerindeki motiflerin alegorik yönü de tartışılmaz.

bir de, burada sanıyorum "kızlar sarayı" gibi bir şey var. osmanlı'da, bir önceki sultanın cariyesi olan, fakat sultanla birliktelik yaşadığı için başka bir memur ile evlendirilemeyecek olan cariyelerin buraya getirildiğini zannediyorum.. bunun bildiğim bir istisnası var, o da vuk brankoviç'in kızı mara despina brankoviç'tir.

detaylı hikayesini sanıyorum tevarih-i ali osman'da okumuştum.. vassal sırp despotu ve 2. murat arasında barış tesis etmesi için kurban verilen bu kız, 2. murat'la nişanlanır. sonradan, macarlar'ı daha kuvvetli gören babası bu nişanı, 2. murat'ın gıyabında bozar ve kızı macar prensine nişanlar. daha sonra bu planı da tutmaz ve nişanlısını teslim alması için 2. murat'a haber yollar.

2. murat, bozulmuş bir nişanın ardından başka birine nişanlanan ve tekrar kendisine döndürülen kızcağız ile ilgili ne yapması gerektiğini vezirlerine sorar, "artık bir kere nişanlanmış size" yorumu üzerine saruca paşa'yı (aslında bildiğim kadarıyla eşini), nişanlısını teslim almak üzere sırbistan'a gönderir.

kız gelir ama 2. murat (ki hiddetli bir adamdır, isyankar şehzadesi savcı'ya karşı yaptıkları yine aşıkpaşazade tarihinde anlatılır. gözlerine mil çektirilen şehzade için "nur-u basıradan azad olundu, gönül gözü açıldı ifadesi kullanılır, "dünya gözü kapanan ve gönül gözü açılan", sonrasında da öldürülen şehzade için), hiç bir suçu olmayan bu kız geldiğinde "kefere bir sipahinin kızına düğün mü idecektük" gibi bir ifade ile (kaynakta bu geçiyor) kendisini görmeden doğrudan kütahya sarayına yollar.. bu arada sırbistan'a saldırmayı da ihmal etmez. yıllar sonra fatih, kendisini evlendirmek ister ama maria istemez. bizans imparatoru da kendisiyle evlenmek ister, onu da istemez. memleketine dönmek ister... fatih ise, selanik'teki ayasofya manastırı'nı tüm haklarıyla birlikte kendisine bağışlar, bir süre sonra kızkardeşini de yanına aldırır, burada aşağı yukarı 3-35 sene yaşar, 2. bayezid zamanında vefat eder..

kütahya adı bana bu lezzetsiz hikayeyi çağrıştırıyor..

bir de, aizanis antik kenti bu şehirdedir.. büyük bir kenttir, özellikle augustus, tiberius ve claudius (gothicus olan değil, caligula ile nero arasındaki dönemde imparatorluk yapan) bu şehirde epeyce para basmıştır.
2019 yerel seçim sonuçları:

görsel
belediye başkanı mhp'lidir.
Komşu olduğu eskişehir kadar dinamik ve olanak dolu olmadığı söylenen şehir. Ben de başkalarının yalancısıyım.
- normalde adana'da yaşayan birinin depremden korkmasına çok akıl sır erdiremedim.
- evlatlıktan reddetmemişlerdir, veya zaten edecekleri vardır da bahane arıyorlardır. kontrpiyede kaldım.
- depremden kaçacak olsam kütahya'ya gitmezdim. ama kütahya'dan kaçmak için 6 civarı bir depremi sineye çekerdim sanırım.
- adana'da deplasman yaptıracak bir deprem olacağını sanmıyorum.
türkmen alevileri harbiden çok iyidir diyebileceğim memleket.
Haritada adı var kimse nerde olduğunu bilmiyor şehri. Kütahya porselen olmasa Türkiye böyle bir şehrinin olduğunu bilmeyecek.
okuduğum şehir. bok gibidir.
Benimki daha kötü.
eskişehir'in batısındaki komşu ili.
bursa'nın güneyinde bulunur.
domaniç ilçesi:

görsel
Az önce içinden geçtim senin kütahya. Bekle beni Kastamonu. Çemişgezekten kütahya aktarmalı sana geliyorum.
"çemişgezekten kütahya aktarmalı Kastamonu.."
Saçma rüyalar gibi..
Türkü cenneti yöre.
41 türküsü bulunan il, Özellikle elif dedim ve Kütahya'nın pınarları gibi iki ikonik türküyü de bağrından çıkarmıştır.
akapeye her seçim tulum çıkartan yobaz ve gelişmemiş bir anadolu ilidir.
izmir’den yola çıkıyorum. Ne içtiğini bilmediğim için birer karton karışık yapıyorum.
340 küsür gün önce ups boobss buraya gitmişmiş…

Sen görmüşsündür kesin..
ikinizin adına da o tokuşturmuştur. Sen de kendine yontma hemen.. kızın falında ne çıktı?