bugün

türkçe dildir zira bir dilin dil olabilmesi için gerekli şartlara sahiptir. bu şartlardan biri kendine has sayıların varlığıdır. bir iki üç vs.. bunları başka dillerde ulamazsınız. tamam kabul kardeş git kendine has sayıları bul getir kabul edelim. dünyanın gözünün içine bka baka kazık atmaya çalışıyorsunuz. bunu bazı emperyalistler yemese de yerler, cemaatçiler onun bunun çocukları yerlerde bilimi kandıramazsınız.
dest farşça el demektir. *
x: kürtçe bir dil midir?
y: yok ulan olur mu hiç.ne münasebet.kürtçe; farsça dan kırma,arapçadan çalma, türkçeden dağılma bir dildir.
x: kürtçe biliyor musun?
y :yok.
x: farsça biliyor musun?
x: arapça biliyor musun?
x: türkçe biliyor musun?
y :yes.
kürtlerin özellikle toplı yerlerde; toplu taşıma araçları gibi, konuştuklarını başkaları anlamasın diye kullandıkları, her seferinde tepemi attıran tiplerdir.gizli knuşacaksan fısılda ne diye bağıra bağıra kürtçe konuşuyorsun!
mahalleden mahalleye, hatta aileden aileye değişebilen bir dilimsi. çok önceden kürt bir arkadaşım bana kürtçe bir kelime söylemişti. sonra ben de tanıdığım dört ya da beş kürt arkadaşıma bu kelimeyi bilip bilmediklerini sordum, hiçbiri bilmiyordu. bana mı yalan attı filan diye düşünürken başka bir kürt arkadaşıma sordum, biliyormuş. garipsedim. kürtçeye özgürlük diye dolaşan onca kürt tanıdığım içinden bir "kalem" kelimesini aynı kullanan sadece iki kişi vardı. aynı kelimenin kürtçede ne anlama geldiğini diğer beş kişiye sorsam üçü başka, ikisi başka şey söylerdi herhalde. kısacası ne idüğü belirsiz bok püsür bir şey bu dil.
lorin : aydınlık demektir. kız ismi olarak kullanılır.
bazılarının yazdıklarıyla beni güldürdüğü dil.
kürtçe diye bir dil olmadığını sağlam kaynaklar göstererek söyleyebilrsin. kabul etmesem de sayıgı duyarım. ama yok sayıları yok organları yok falan filan. komik oluyor sadece.
varsa ilmi temelleriniz ispatlayınız. bir hedenin dil olabilmesi kabul edilebilmesi için belirli şartlar vardır bunları sağlayınız kabul edelim. sonra orada burada faşist bilgisiz gibi hakaretlerde bulunmayın. garip olan nedir biliyor musunuz bunu gerçekten inanarak ve ısrarla savunmanızdır. elinizdeki yapma tezler çürütülünce de hemen faşist lan bunlar deyip çekip gitmenizdir. ben türküm kardeşim türkiye de yaşıyorum tek bir bayrağım var tek bir dilim var vatanımın sınırları belli bunları da her daim savunurum. bunları savunmak suçmuş gibi gösterilip faşistlik damgası vuruyorsunuz eyvallah.

size tavsiyem uğraşmayın böyle yapmacık işlerle bunun gerçek ir dil olduğuna inanıyor olabilirsiniz. fakat bir araştırmanızda fayda var. bir de tüm dünyanın gördüğü bu oyuna gelmeyin bölünüp gitmek ne size ne de kürtçenize fayda getirmez. oşu boşuna bu toprakları kana bulayıp ab, abd, rusya vs. ülkelerin sevinmelerine sebep olmayın. size bunu konuşmayın diyen yok. sadece bunun dil olmadığını bilin yeter. hele hele ana dil hiç değildir. zira dünyada sadece altı tane anadil vardır. bunlardan birisi de türkçedir. şimdi bana ülkücü deyin faşist deyin kemalist deyin ben sadece öğrenciyim türkçe öğretmenliğinde okumaktayım. sizin bu kürtçe dediğinizi araştırdım bunlar elde ettiğimiz sonuçlardır. yani bol kesen sallamıyoruz.
her ne kadar dil olarak kabul edilmese de kürt vatandaşlarımızın konuştukları dildir. Eğer ki dil insanlar arasında iletişimi sağlıyorsa ve kürt vatandaşlarımız kendi aralarında kürtçeyle iletişim kurabiliyorsa kürtçe bir dildir.
var olsa ne olacak olmasa ne olacak denilen bişe. arkadaş dillerin varlığı yokluğu bir şey ifade etmez o dili kullanan topluluk medeni, güçlü, zeki olmadığı sürece. Kürtler medeni mi? kölecilik- feodalite arası bir ara geçiş formu kullanan bir toplum medeni olamaz. Kürtler güçlü mü? boyunlarındaki tasmayı takanlar kadar güçlü de kimse tasmayı taktığı varlık için canını ortaya koymaz, Kürtler zeki mi? Zeka, kürt iki sözcük yanyana durunca bile bir garip oluyor. En zekileri Saidi kürdi ile apo işte varsın gerisini siz hesaplayın.
resmi olmasa da bir dildir.
bi rus büyükelçisinin zamanında yaptığı araştırma neticesinde kürtçedeki kelimelerin önemli bi bölümünün farsça, türkçe, ermenice, arapça hatta rusça dan geldiğini tespit etmiş, yanlızca 32 kelimenin hangi dilde olduğunu anlayamamış ve bunların kökeni kürtçedir demiştir.
ha bu kürtçe diye bi dil olmadığını göstermez. günümüzde kürtçe diye bir dil vardır, sistematiği vardır ve kitlelerce konuşulur da. kimsenin itirazı yok. ama bu durum kürtlerin, tarih boyunca türklerle kader birliği ettiği ve bu iki milletin kültür olarak kaynaşmış iki millet olduğu gerçeğini değiştirmez.
ha "ben kaynaşmadım, benim başkanım barzani" falan diyenler gördük. aklıma amerikalı askerlere dansöz oynatan gavat peşmergeler geldi. herkes hakettiği yerde o zaman dimi!
duyulduğunda kusma etkisi yaratan dil.
http://www.habersahifesi....azayla_kurtce_acilim.html
bir lehçe değil dildir. gorani, sorani, kırmanci, zazaki olmak üzere dört ayrı bölgede kullanılan dört ayrı lehçesi vardır. hint avrupa dilleri arasındadır. w, x filan burdan gelir. gramer yapısı, ural altay dil ailesinden olan türkçeye hiç benzemez, ingilizceye ya da almancaya benzediğini söyleyebiliriz. kürtçeyi kürt halkından olan kimseler konuşur.

zengin bir dil olmamasının sebebi, kürt dil kurumu diye bir kurum olmamasına, üniversitelerde kürt dili ve edebiyatı diye bir bölüm olmamasına ek olarak, uzun yıllar konuşulmasının fiilen yasak olmasıdır. bu yüzden birçok kürtçe sözcüğün yerini türkçesi almıştır.

dil kültürle doğrudan ilişkilidir, bu yüzden örneğin tarımla, hayvancılıkla ilgili kürtçe sözcük sayısı oldukça yüksektir, akraba isimleri oldukça çeşitlidir. ancak tıpkı türkçede olduğu gibi bilimsel bir terminoloji yoktur kürtçede.

peşin edit: rica ediyorum cork diye eksiye basmayın, çok gıcık oldu iseniz bana, diğer entrilerimi eksileyin. pkk ile kürtçenin bir dil olması arasında bir ilişki yoktur. pkk yokken de kürtçe vardı, şimdiden el insaf.
bir toplum veya halk' ın konuşma türü kültürü kısacası ana dili.
hakkinda zerre arastirma yapmadan inklap tarihi hocasinin ve bulvar gazetelerinin doldurusuyla fikirler beyan edilen bir dil.
bununla yetinmeyip gereklilik kipiyle kurulmus cumlelere hatta beddualara maruz kalmis, yakinda yok olacagi seklindeki umudun heyecaniyla halaya durmaya ramak kalmis insanlarin hakkinda yorumlar yaptigi, turkiye sinirlari dahilinde kullanilan, 'birbirlerini bile anlamiyorlar' seklindeki komik ve konuyla alakasiz bir elestiriyi fikir cadirinin diregi görmus, o sebepten dolayi zikrinden de suphe edilebilicek hatta ve hatta korkulacak insanlarin cekinmeden yorum yaptigi, icinde barindirdigi kulturel zenginligi avantaja cevirebilmek gibi bir yetiye sahip olmayan ya sev ya terket zihniyetinin doruklarinda esen sert ruzgara uc figurlu bayraklar diken, bir kultur hakkinda yorum yapmayi, o dili kullanan kisiler hakkinda siyaset yapmaktan ayiramamıs ve ne yazik ki reflekslerleriyle konusan insanlarin hakkinda tespitler yaptigi güzel bir dil....
bu zihniyet degil midir ki vatani koruyucam diye insanlarin beynini kaldirima döken? bu zihniyet degil midir ki uc dilde formlar basmanin bunu kullanmanin hicbir zararini görmemis, mureffeh bir ortamda kicini yaya yaya oturan bir takim avrupa ulkelerine bizi borclandiran, domaltan?.
ayrıca olaya ve bu muhabbete maruz kalmis öznelerin disinda ucuncu tekil sahis olarak bakildiginda gercekten komik ve anlasilmasi guc gelen yasaklara böyle "demokratik bir yapi" da ve "özgur bir ulke"de maruz kalmis bir dildir kendileri.
gardas ne özgurlugunden bag*sediyong sen alooo!! burasi turkiye!!!! derse biri, olayın boyutu tumuyle degisir tabi..
o da ayrı bir konu.
birileri tarafından icra edildiği anda konuşan insalara uzaylı gibi bakıldığını farkedeceğiniz dildir. *
dil, şive, ağız, lehçe kavramları ve farklılıkları hakkında hiçbir fikri olmayan denyoların hakkında atıp tuttukları dildir. en çok da buna şaşıyorum. adam tavla sayıları üzerinden yola çıkarak bir dil hakkında genellemeye varıyor ve bizlerin de buna inanmamızı ve iman etmemizi bekliyor. ulan önce linguistik nedir, filoloji nedir bi öğren de öyle salla aq.

bilindiği üzre kürtler yerleşik olarak dört devletin sınırları içerisinde yaşıyorlar. söz konusu ülkelerin resmi dilleri ise türkçe, arapça ve farsçadır. türkçe ural-altay, arapça-sami, farsça ise hint-avrupa dil ailesindedir. yani bu dillerden yalnızca farsça kürtçe ile aynı dil ailesindedir. ancak ilginç olan sadece arap ve fars resmi otoriterinin kürtçenin varlığını ve kendi başına bir dil olduğunu kabul etmeleridir. öte yandan tc'nin idarecileri ve mevcut yasaları halen kürtçenin varlığını ve kendi başına br dil olduğunu kabul etmemektedir.

herkes de şunu çok iyi biliyor ki; kürtler cumhuriyet'ten önce kendi dilleri ve kültürleri ile tanınıyordu. örneğin evliya çelebi seyahatname'sinde kürtçeden, kürtçenin lehçelerinden ve kürtçenin zengin bir o kadar da kadim bir dil olduğundan bahsediyor. farça ve ibraniceden farklı bir dil olduğunu söylemektedir. ayrıca kürt olmasına rağmen türk milliyetçiliği yapan(hepinizin de sevdiği bir isim) ziya gökalp de ''kürt aşiretleri hakkında sosyolojik tetkitler'' adlı eserinde kürtçenin diğer dillere benzemediği ve bağımsız, zengin bir dil olduğunu vurgular.

kürtler geçmiş dönemlerde kendi anadillerinde eğitim görmüşlerdir. medreselerde falan matematik, fıkıh, gramer gibi konularda eğitim kürtçe de yapılırdı. ama öğretim birliği kanunuyla bu medreseler kapatıldı.

günümüzde ise biraz daha olumlu bir hava var. statükocular artık kürtçeyi yok saymıyor.(bizim sinkaflı sözlük yazarlarını tenzih ediyorum tabiki) ama geri ve mahalli bir dil olarak görüyorlar.

anlamıyorum. bu dili inkar edince ellerine ne geçiyor, bundan kazanımları nedir? burdan o hırbolara seslenmek istiyorum: kürtçeyi inkar etmek sizi ve anadilinizi yüceltmeyecektir. aksine daha da basit bir konuma getircektir sizi.
dil için çok az sözcük barındıran, olan sözcüklerde farsça ve ermeniceden arak olan lehçe.
ermeni ve farsçadan birçok kelime barındırması kürtlerin türklükle alakası olmadığını, ermeni-fars kırması olduğunu gösterir.
kanada'da nasıl fransızca ikinci resmi dilse, türkiye'de de kürtçe ikinci resmi dil olmalıdır. tabi bizim daha binlerce yıl almamız gerek bunun için. bölücü köpeği var,faşisti var. böyle bi medeniyet beklemek zor her iki taraftan.
kürtçe diye bir dil yoktur,
kürtlerin konuştukları dil %99 eski türkçedir.
batı türkçe'yi geliştirirken inatçı kürtler oldukları gibi kalmayı tercih etmişlerdir, bazı bölgeler de işgal güçlerinden veya araplardan etkilenme nedeniyle yöresel olarak değişiklikler oluşmuştur bu nedenle * şırnak'ın kürdü ile diyarbakır'ın kürdü *kürtçe ile konuşarak anlaşamamaktadır.
kullandıkları dil özde selçuklu'ya kadar varan türkçe'dir.
kısık sesle dinlediğimiz klamların ana dili.
öğrenemediğim parçamın dili.
çocuklukluğumdan beri kürtçe susanları gördüğünden bu gözler

susturulanların dilidir.

(bkz: kürtçe susmak)
sadece sokakta kürtçe laf atılırken duyduğum (dil?). ya da herneyse artık.
konuşulmasın diye bir iddiam yok. isteyen "habala hubala cebeli cubala, magadan sugaga .... " diye de konuşabilir. derdini anlatabiliyorsa ne mutlu.

iyi yanı; ne dediklerini anlamadığımdan o kadar sinirlenmiyorum. *

not: haa olay bizim dilimiz ayrı, ülkemiz de ayrı olacak diye ülkeyi bölmeye kalkanlar ve bunun için kürtçe konuşmaya kalkanlar susturulsun! burası türkiye, iyisiyle kötüsüyle türkiye olarak kalacak. kürdü, lazı, ermenisi, çerkezi, ingilizi, fransızı artık ne dille konuşuyorlarsa konuşsunlar, fakat ülkemi bölmek için konuşanlar sussun!

(bkz: kan alırlar kamil kan)
Resmi olmadığı halde facebook sayfasının dil seçeneklerine konulan ve adına kanallar açılan dil. Türkiyede yaşıyorsan türkçe konuşacaksın okadar!