bugün

Gerçekler acıtır insanı eminim çogu bu saptamayı yapmıştır.Birey olamamış, tarikatların ve cematlerin etkili olduğu yerlerde neden chp yık.Neden
(bkz: chp ye oy veren cahil)
(bkz: ama seçimi akp nin kazanması)
bizim makus sonumuzdur.
(bkz: acımız büyük).. *
dünyadaki yaşam standartlarının 2 paket kömür ve makarnadan ibaret olmadığının farkında olan kesimin oy vermesidir.
bir türkiye gerçeğidir. zengin kayseri ise akp'ye oy vermektedir. buradan anlıyoruz ki gelişmişliğin kriteri zenginlik değildir.
(bkz: tekirdağ)
(bkz: kırklareli)
(bkz: edirne)
(bkz: çanakkale)
(bkz: artvin)
(bkz: giresun)
(bkz: sinop)
(bkz: zonguldak)
(bkz: manisa)
(bkz: aydın)
(bkz: muğla)
(bkz: antalya)
(bkz: mersin)

kültürü ve gelişmişliği sadece chp ye oy vermelerinden mütevellit, tamamına yakını kasaba statüsünde olan illerdir.
Kıyı kesimlerin sosyal demokratları tercih etmesi Avrupa'da da görülen bir hadisedir. Şaşılacak pek de birşey yoktur. Bu seçimde önemli olan kültürlü kesimlerin CHP'ye oy vermiş olması değil Türkiye haritasının eskiden olduğu gibi rengarenk hale gelmesidir.
muhakeme yeteneğine sahip kişilerin akp'ye oy vermemesidir o.
en basitinden türk askerlerinin başına çuval geçiren amerika'ya "gık" demeyen tayyeep'in davos'ta seçim çalışması yaptığını bilir.
oy almak için arap şükrü'ye gelen belediye başkan adayının, meyhaneleri ve barları şehir dışına taşımaya yönelik çalışma yaptığını da bilir. tayyeep'in nabza göre şerbet verdiğini bilir.
eğitim ve medeni düzeyi yüksek şehirler dinsel ve milliyetçi öğeleri siyasetine meze yapan partilere oy vermez. buradaki eğitim düzeyi derken üniversite diplomasından bahsetmiyorum. örneğin izmir'in köylüleri sinemaya gider veya kadın tiyatrosu kurup oyun çıkarabilirler. kadınların ege'de sosyallikleri yüksektir. en güzel örnek benim annemdir ilokul mezunu olmasına rağmen rsim kursuna başlayabiliyor arkadaşlarıyla türk sanat müziği korosunda şarkılar söyleyebiliyor. bu tür aktivitelere katılırken babamdan izin alma gereksinimi duymaz, babada bu konuda bir talepte bulanmaz. belki ne var bunda diyebileceksiniz basit gelebilir size ama işte farkta zaten kadınlardan doğuyor. medeniyet seviyeleri kadınlar üzerinden konuşursak ege'de çok daha yüksektir. işte bu fark mediniyet farkıdır. günlük yaşantılarındaki ve sosyal hayatlarındaki özgürlüklerini engellemeye kalkan dini ve milli duyguları bu engellerin haklılığı olarak gösteren partilerin hiç biri bu bölgelerde oy alamaz. çünkü izmirliler herşeylerinden vazgeçerler ulaştıkları medeni değerlerden asla vazgeçmezler.
chp'ye oy verip de hala bir şey olamadıklarını gören insanın züğürt tesellisi olarak nitelendirilebilecek iddiası. aynı zamanda istanbul, ankara gibi şehirlerin gelişim seviyesini küçümsemek, baside indirgemektir. eh, böyle düşünebilen insanlar varken türkiye'nin en büyük şehirlerinden bir şey bekleyemezsin tabi. takım tutuyor sanki adam.

tayyip'i sevmem. evet onlarca, yüzlerce ibneliği var bu adamların. ama şundan eminim ki, bunlar isteseler dahi şeriat falan getiremeyecekler. içi boş da olsa, hizmet etmeyi bir yere kadar becerebiliyorlar, siyasi zekaları diğer partilerdekinden çok daha yüksek, avrupa'dakilerle yarışabilecek seviyede tek bir parti var o da ak parti. chp dediğin ne lan? tükürük saçarak konuşma sen önce, atatürkçüymüş. abi yemin ederim salaksın sen ya? yemin ederim, konuşmaya korkuyorum. mustafa kemal atatürk ile şimdiki partinin ne gibi bir alakası, bağlantısı var? zamanında atatürk kurmuş, bitmiş. sen gerçek cumhuriyetin partisi, atatürk'ün partisi falan mı zannediyorsun bunları? aşağıdan muhalefet etmek, "in ulan" diye höykürmek kolay. deniz baykal'ın siyaset yapabilme becerisinden haberin yok mu? iktidar olsun, bu adam "tayyip bi yardım et lan şunu nasıl yapıyoduk" triplerine girmezse ben de adam değilim. o ağır oldu lan, girmezse ben de deniz baykal oluyum. bu kadar oy alabilmelerinin tek sebebi akp'nin işin bokunu çıkarmasıdır, başka bir şey değil. belki bir sığınak olarak, cumhuriyetin partisine; diğerlerine güvenemeyerek oy verebilir insan. ama verdiği vermediği kadar iyi değil.

hepsini geçtim, soruyorum size. delikanlı siyasetçi mi var türkiye'de? neyin kavgası? gir opitipiti yap çık lan?
demekki kültür sadece denize bakan yerlerdeymişte haberimiz yokmuş dediğim saçma genelleme.
bu gelişmiş yörelerimiz mezeyi iyi bilirler. meze olmazlar, meşhur sofralarına meze ederler.
Anadolu çomarlarını kıskandırır.

Hdp:not