entry'ler (33)

caminin minaresi yıkılırken haç çıkarmak

Almanyada caminin minaresini yıkarken almanların yaptğı şey.Bizdede heykelin kafası koparılırken tekbir getirilmesi olayıyla aynı.Ucube aykırı duran yakışmayan ise asıl ucube bunlar.

sinan çetin in şeriat geliyor yorumu

Almanyada caminin minaresini yıkarken almanların yaptğı şey.Bizdede heykelin kafası koparılırken tekbir getirilmesi olayıyla aynı.Ucube aykırı duran yakışmayan ise asıl ucube bunlar.

darbecilerin uşağı

Kemal Kılıçdaroğluna yahudi uşağı diyenler acaba fettullah gülenin açıklaması karşısında ağıza alınmayacak küfürler etmişlerdir.Ne demişti hazretleri:HH’nın liderlik yaptığı filonun israil’in izni olmadan Gazze’ye yardım götürmesini eleştirmiş ve bunu “otoriteye başkaldırmak” olarak değerlendirmişti. fethullah gülen ayrıca, yaklaşık 120 ülkede faaliyet gösteren insani Yardım Vakfı’ndan kısa bir süre önce haberdar olduğunu söylemiş ve açıklamalarına şunu eklemeyi de ihmal etmemişti: “IHH’nın politik bir amaç güdüp gütmediğini söylemek kolay değil.” gülen’in bu açıklamaları birçok kesimden sert tepki görmüştü.

Mavi Marmara gemisindekilerin şehit değil, bile bile ölüme giden insanlar olduğunu söyledi.

yorum bekliyoruz (küfür yani) kılıçdaroğluna o sözleri söyleyenler buna ne derler!

abdal musa

horasanlı dervişlerdendir. hacı bektaş veli'ye akrabadır. orhan bey'in bursa seferinde askerlik yapmış, sonra da yörük türkmen nüfusun ağırlıklı olduğu antalya, elmalı yöresine yerleşip burada dergahını kurmuştur ki anadolu'daki en büyük alevi-bektaşi dergahlarındandır. tahtacıların piri abdal musa adına her yıl elmalı'da "abdal musa şenlikleri" nam bir şenlik yapılmaktadır.

inönü ye hitler padişaha ulu insan muamelesi

cumhuriyetin kurulduğunda ki toplumsal yapıyı bilmek lazım ümmetçi bir toplumdan dönüşüm olmuştur.Cumhüriyet yönetimini eleştirenler neden biraz daha geriye gidip o baskıları katliamları yermezler.Demokrasi özgürlük derler ama mutlak monarşileri otariter rejimleri eleştirmezler .

inönü ye hitler padişaha ulu insan muamelesi

Aslında cumhuriyet değerlerine bir saldırıdır.Atatürke laf söyleyemeyenlerin inönüye sataşması.

kendini resim yaparak ifade edemeyen dindar

Resim yapmak keza dinden çıkmış sayılır. Resim yapmak günahtır. insan figürü çizmek bir kadının dudağını. Birçok sanat dalında çok başarılı işler yapacak kişilerin sözde inanç ile kendilerini kısıtlamaları.

ekşi sözlükteki entry paylaşanlar

'34 cm'lik çükle yapılabilecek işler'
Birşey üretemeyen insan modeli.Paylaşılan da kayda değer olsa bari.

zorunlu din derslerine boykot

Alevilerin zorunlu din dersini boykot etmeleri yerinde bir karar.Bütün yargı süreçleri lehine olduğu halde Akp hükümetinin yargı kararlarını uygulamamasından kaynaklanan sonuç.

Avrupa insan Hakları Mahkemesi'nin (AiHM) zorunlu din derslerini hak ihlali olduğu yönünde verdiği karara karşın, Alevi çocukların mevcut uygulamaya göre derslere girmek zorunda

Derslere girmek istemeyenler okullarına dilekçe veriyor. Okullar da bu dilekçeleri reddettiği için bireyler idare mahkemesine dava açıyor. Bu davalarda Danıştay bireylerin lehine kararlar verdi. AiHM ve Danıştay kararları sonrası hükümetin, zorunlu din derslerini kaldırması gerekir. Ama Adelet ve Kalkınma Partisi bunu yapmıyor, bireyleri tek tek mahkemeye gitmek zorunda bırakıyor."

evlenmek benim sünnetimdir

Sözümüz hoca efendi ve saz arkadaşlarına.

evlenmek benim sünnetimdir

Evlenmek benim sünnetimdir; kim benim sünnetime uymazsa benden değildir.Sanırım bu hadislerden birilerinin haberi yok.Dediğimi yap yaptığımı yapma

tayyip egemen e sorar

Tayyip , Egemen e sorar :

- Egemen , biliyorsun Turgut ÖZAL ın büyük hizmetleri var Ülkeye , sence o mu daha büyük ben mi ?
- Efendim , tabiki siz büyüksünüz , zira rahmetli Demirel den çok korkardı , siz takmazsınız bile...
- Demirel dedin de Egemen , Demirel in de büyük hizmetleri var , sence ben mi büyüğüm Demirel mi ?
- Efendim , tabiki siz büyüksünüz , Demirel askerden çok korkardı , siz askerin anasını ağlattınız...
- Peki Egemen sence Atatürk mü büyük benmi ?
- Efendim , elbette siz büyüksünüz , Atatürk , inönü den tırsardı , Sizse her yerde inönü ye ana avrat sövebiliyorsunuz...
Egemen in coştuğunu gören Tayyip hızını alamamış :
- Peki Egemen , Hz.Ömer mi büyük ben mi ?
- Efendim , tabiki siz büyüksünüz , Hz. Ömer Allah tan korkardı , siz Allah tan da korkmazsınız...

din derslerinin zorunlu olması

1980 Darbesinin temel hak ve hürriyetlere aykırı en önemli uygulaması.Birileride ozaman bu uylaması için Everene cenneti mekan demiştir.Nekadar acıki kanaat önderi ulema aydın diye lanse edilen bu zaat refarandum öncesi yine vaaz veriyor ve bu uygulamayı savunuyor.Akp nin işine geliyor chp ise türbanı biz çözeriz diyor ama bu antidemokratik bir uygulamaya oy kaygısı için sesini çıkarmıyor.Türban için ileri demokrasilerden örnek verenler bariz temel hak ve hürriyetlere aykırı bir uygulama için sesleri çıkmıyor işte bu yüzden bazı şeyler çözülemiyor samimiyetsizlikten.

yargıyı aleviler yönetiyor mu r çamuroğlu

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Alevi açılımının mimarı AKP Genel Başkan Danışmanı Reha Çamuroğlu'nun bu saptamaya verilecek bir cevabı varmıdır merakla bekliyoruz.Bu saptama doğru olsaydı cemevleri ibadethane olsun diyenlerin istekleri yargıdan dönmezdi.Asıl konu çağdaş sosyal laik hukuk devletini savunan bir yargı istemiyorlar.Zaman gazetesi yazmıştı yargıdaki aleviler katı laik kurallarını işliyorlar diye.vicdanı olan her insan düşünür cematçi yapılanmadan bütün kurumları ele geçirmesinden bahsediliyor ama bu konuda akp ve reha çamuroğlunden den çıt yok.

ist yeni hastane isimleri ve doğuda sokak isimleri

istanbulda yeni hastane isimleri özellikler padişah isimlerinden doğuda ve güney doğuda ise daha farklı

alevi den parti başkanı olmaz

Bu ülkede Alevileri kim sevmez hala saltanat çılar hilafetçiler gericiler ,osmanlıyı tarihi süreçte iyisiyle kötüsüyle bırakmayıp osmalıyı havalara çıkarıp cumhuriyeti yerenler.Atatürkün yanında cumhuriyetin kurulmasında ve aydınlık çağdaş laik hukuk devletinin yanında olmalarından dolayı sevmezler.Ben birde chp nin basına alevi geçsinmi eger chp nin oyları azalacaksa oy kaybı olacaksa bende istemem Alevilerin büyük bir çoğunluğu yine chp oyverecektir Atatürke olan sevgisinden bağlılığından zaten alternatifte yok.mesala Meclise kadınların girmesi nekadar pozitif olumlu karşılanıyorsa alevilerinde parti başkanı olması okadar pozitif ve olumlu olur.Aleviler hiç bir zaman inançları üzerinden oy vermemiştir şimdi alevi partiside kurulsa yine sırf alevi diye oy vermezler.ozaman diğerlerinden farkı olmaz bizim için alevi olması değil çağdaş laik ve hukuk devletine canı gönülden inanmış olması gerekir.saygılarımla

solcuların sağcılardan daha yakışıklı olması

Bence şöylesi daha doğru olur.Kızların hoşlandığı, etkileyen tiplerdir solcular.Daha sosyallerdir.Sinamadan,müzikten,tiyotradan kadın ruhundan anlarlar. kadına sex objesi olarak değil insanca bakarlar.Sağcılar daha tutucudur buda bayanları sıkar ve onlara itici gelirler.

nazım hikmet ran vs necip fazıl kısakürek

necip fazıl usta sadece milli çerçevelerde kalırken nazım usta daha evrensel dir.Nazım hikmetin eserleri bütün dillere çevrimi yapılmıştır.Dünyada Türküm diyince Atatürk ve nazım bilinir.

aşık veysel e takke giydiren zavallı zihniyet

Kasıtlı yapılan zavallıca bir şey.

çocukluğun yaşandığı yere yıllar sonra gelmek

çocukken yaşadığı sokakların evlerin ırmağın herşeyin değişik gelmesi hali.