Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde köpeğini gezdirirken sokak köpeğinin saldırısına uğrayan ve kuduz teşhisi konulan 28 yaşındaki mimar Lütfü Seray tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.
kuduz sokak köpeği haber
Başı boş köpeklere insani bir çözüm gerekmekte ivedilikle. Yıllardır söylüyoruz. Bu konuda belediyeler adım atmalı. Deli gibi vergi ödüyoruz.
Bir takım soruların olduğu başlık.

Bu devirde kuduzdan ölmek?

Niye aşı olmamış?

Mimar mı, gerçekten mi?

Allah rahmet eylesin.
1882 yılında gerçekleşen hade...
Üzücü durum. Arkadaşlar kedi tırmalamasa dahi lütfen aşınızı olunuz. Aşılar ücretsiz. Sadece 4 dozcuk. Asla ihmal etmeyin.
gelirler şimdi sevgi gösterseydi kuduz olmazdıcılar.
Aşı olsaydı kuduz olmazdı.

Doğuda köpek ısırır sa yallah aşıya.
kaç yaşında mimar adam. aşı olmayı akıl edememiş olamaz muhtemelen. ya durumu ciddiye almadı ya da aşı tedarik edilemedi. her durumda allah rahmet eylesin.
kahrolmamak elde değil, bu devirde kudurarark ölmek.
darısı köpektaparların başına.
2023 yılı türkiyesinden manzaralar .
akp devrinde olmuştur .
Bir yerde de sanırım kendi köpeğin ısırmasıyla öldüğünü okumuştum öyleyse neden kendi köpeğine kuduz aşısı yaptırmadı? Allah rahmet eylesin.
Eve giderken boynuma yarasa çarpmıştı. Tıp falültesi ve iki devlet hastanesinin aciline gittim iyduz aşısı yoktu.
Yine de uzak durulması gereken bir virüs.
Sinir sistemini yiyor.
sokak canlarımıza dokundurtmayız goygoyu yapan c*hap, iy*p. ah alıyorsunuz ah.
it peresleri piste alalim.
ya kuduz bulaşabileceğini öngörüp durumu ciddiye almadı ya da aşı tedarik edilemedi. her durumda allah rahmet eylesin.
Köpeğini gezdirirken ısırılması olayına bakacak olursak, sahipsiz köpeklerin kıskançlık nedeniyle sahipli köpeklere ve sahiplerine saldırması gibi bir gerçek var, bizzat şahit oldum.
Allah rahmet eylesin.

Ben aşı tedariğinden yana bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum. Türkiye lojistik ülkesi. Muhtemelen işi ciddiye almadı yahut aşı fobisi üstün geldi.

Köpek ısırıkları ve kedi tırmalamalarını kesinlikle ciddiye alın.
avrupai yaşam standartlarını örnek almaya bayılırız ama masum insanlarımız köpek saldırması sonucu kuduz olarak acı içersinde ölür.
buna rağmen sokaklarda başı boş dolaşan it'leri kutsal ve dokunulmaz kılmak için uğraşılır.
vicdanınıza sokayım.
bu iş ülkemizin başına bela olacak!!!
sahipli köpeklerle kimsenin derdi yok. ama başı boş dolaşan köpekler ülkenin önemli sorunlarından sadece 1 tanesidir!
sorun çözücü yetkililer 3 maymunu oynamaya devam etsinler bakalım.
ama bu işin vebali ahirette fena olur!
tamamen kurbanın kendi hatasıdır. her boku da akp'ye bağlamayın. ayrıca aşı tedariği konusunda sıkıntı yaşamayan ülkelerden biriyiz. keza en küçük ilçelerde bulunan sağlık ocaklarında bile kuduz aşısı mevcut. ben de bir zamanlar küçük bir ilçede yaşarken aşı olmuştum, oradan biliyorum.

öncelikle kuduza kurban gidenler aşırı bilinçsiz, veya da bu hastalığı ciddiye almayanlar. küçük çocukları tenzih ediyorum, onlar zaten hiçbir şeyin farkında değiller, ve ailelerinin ihmallerine kurban gidiyorlar. bir kere kudus virüsü asla ve asla tamamen yokedilemedi. yani her an her sokak hayvanı bu virüsü taşıyabilir. köpekleri zaten biliyoruz da, çoğu insan bir kediden veya da herhangi bir memeliden dahi bu virüsün bulaşacağını bilmiyor. herhangi bir kedi tırmığında da kuduza kurban gidebilirsiniz. çünkü tamamen salya ve ter bezleri üzerinden bulaşan bir virüs, ve genelde kuduz taşıyan hayvanların ter bezleri patilerinde bulunur. bu yaklaşımla kendinizce bir çıkarım yapabilirsiniz.

ayrıca sokakta bir hayvan tarafından ısırıldıysanız veya tırmalandıysanız çareyi internette zaman kaybederek değil, konumunuza en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak aramalısınız. görüyorum öyle insanlar. adam diyor kedi tırmaladı, kuduz bulaşır mı? bulaşır arkadaşım. o hayvanın kuduz virüsü taşıyıp taşımadığını asla bilemezsiniz. zaten kuduz aşıları eskisi gibi eziyet ve işkence değil, koldan saniyeler içerisinde vurulup biten bir şey. o göbekten vurulma olayları milattan önce kaldı, tıp gelişti.

önleminizi alın, gencin ailesine de başsağlığı.
Ya adamın kendi köpeği idi ve kuduz belirtisi göstermemiş diye izledim ben haberi.
Ölmüş adamın ardından niye bunu yapmadı niye şöyle oldu diye sorgulayıp durmanın da çok Bi mantığı yok sanki?
Allah rahmet eylesin.
Sokak köpekleri bir şehrin veya ilçenin güzelliğinin bir parçası olabilir ancak kontrol altında tutulmalılar.