bugün

(bkz: ovis)
Şiş güzel oluyor canlarım yaa ne tatlılar. O şişin arasındaki yagların da hastasıyız.
görsel
Birine hitap ederken kullanılanların en iticisi bence. Sinir oluyorum biri bana kuzum derse.
koyunun yavrusudur. Evcilleştirilebilir hatta gel, git, koş, adam ol gibi komutlar bile öğretilebilir kendisine. Kuzulara Fazla yaramaz olmasın, sağa sola tırmanmasın, koşturup durmasın diye dursun ismi konulmasi cok yaygındır. Kuzu besleyenlerin kuzularına olan düşkünlüğü ise ayrı bir konu. "Guzulağ nasıl ana" diye sorarken gözleri dolan 30 yaşında bir kankim var.
çok sevimli hayvanlar keşke bebeksi bir kuzum olsa.
görsel
görsel
görsel
görsel
Ben yerim ama kuzuyu değil şu tontişi. Şapkasına bak hele yerim seni kuzucuk. Bir kızım olmalı acilen.
görsel
görsel
görsel
görsel
Öğrencilerime kullandığım tabir.
kuzu cana yakın, masum, uysal, barışçıl, tutkulu ve neşeli bir hayvandır. o kadar neşelidir ki çağırdığınız zaman çapraz bir şekilde sizlere zıplaya zıplaya gelir bu minnak. yerim seniiiiii ( evet ızgara yapıp hehe).

hayatın bir çok alanında önümüze çıkan bu hayvanın neden önemli olduğunu bugün bir kaç cümle ile açıklayacağım.

edebiyat

edebiyatta her ne kadar kuzu doğrudan gösterilmese dahi ortaçağda sürekli bir çoban vardır. bu çoban masumiyeti, saflığı, duruluğu, barışı temsil eder. tabiki bunun en büyük sebeplerinden biri de kuzu beslemesidir. birazdan açıkladığım zaman daha iyi anlayacaksınız ama inek çok da masum bir hayvan gibi gelmez bize. bu elbette biraz şekilciliğe dayanır ama şekilcilik de bir günah değildir. Yazarlar sadece şiirlerine çoban kelimesini koyarak aşklarının ne denli duru, saf ve temiz olduklarını ifade ederlerdi.

din

en önemli konulardan biri isa’dan agnus dei ( bkz vermiyor uygulama ) yani tanrının kuzusu olarak bahsedilmesidir. yukarıda verdiğim gerekçelerden ötürüdür bu elbette.

yine aynı şekilde incil’de insanlar kuzu isa ise onların çobanı olarak bahsedilir. william blake’nin yaptığı bir resimde isa kurtarılmış insanları besler ( kuzular) ancak kurtarışmamışları beslemez ( keçiler).

sosyal hayat

sosyal hayatta da uysal insanlardan bahsetmek için kuzu kelimesini kullanırız. kuzu gibi ya deriz mesela.

e tabi bir de yâren için söylenilen kuzum var. neden kuzum deriz artık anlıyorsunuzdur sanırım.

mit

mitlerde ise nil kaynak tanrısı khnum’un kafası kuzu kafasıdır. aynı şekilde osiris de kuzuyla bağlantılıdır. antik yunan’da ise heracles ile bağdaştırılır kuzu.

ayrıca bu dostlarımız korkusuz ve sadıktırlar. eee sonuçta ne demiş aşık doğa?
benim sadık yarim minnak kuzudur.
görsel
Dünyanın en tatlı hayvanı olabilir. Etini de pek sevmem, şahsen koyun/koç eti kendisinden çok daha iyidir.
Eti lezzetli bir hayvan. Koyunun ufak olanı.
Eski tarkan şarkısı.
Haleti ruhiye sıfatıdır.
koyunun sabi hali.
yavru kediler ve kimi köpeklerle birlikte yeryüzünün en şirin varlığıdır.
nasıl kesime yolluyorsunuz bu minicik, yumak canları amk. bekleyin olgunlaşsın öyle yiyin.
Çok tatlı hayvandır.
Pirzolası Vazgeçilmez.
çok tatlı bunlar ya. al böyle öp öp öp sadece.
pirzolası güzel olur.