1. 1.
  soylu kişiler için yapılmış, çoğu kez altında ahşap yada taştan küçük bir gömü odası bulunan mezar anıtı.
  5 ... worldlike
 2. 2.
  geniş kubbe biçiminde yapılmıs mezar, höyük.
  3 ... mr shadow
 3. 3.
  ev şeklinde olan mezardır. bu mezara soylu kişiler konurdu. ölen kişi giydirilir, mezar normal ev gibi döşenir, ölen kişinin atının ayakları konur, eğer varsa hizmetçisi veya kölesi bunlar da öldürülür bu mezarın içine konurdu. hatta bazı rivayetlere göre de cariyelerinin en güzelleri de öldürülüp yanına konurdu.
  2 ... gazoz_kapagi
 4. 4.
  Tümülüs Latince bir sözcük olup (çoğulu tümüli), bir mezar ya da mezarlık içeren, toprak yığılarak oluşturulmuş tepeciklere verilen addır.
  1 ... cnyt
 5. 5.
  suni tepden oluşan mezarlardır. mezar odası inşa edildikten sonra yığma toprakla üzeri kapatılır, özellikle mezar odası tepenin tam altında ve ortasında kalır. kimi tümlüslerin\kurganların yerden yüksekliği 30m.yi bulmaktadır. iskitler in inşa ettiği tarzda kurganlar anadolu'da sık sık görülmektedir.

  edit: kurgan veya tümülüsler höyük denilen suni tepeler ile çok sık karıştırılırlar; ancak höyük yerleşim yerlerinin üst üste yıkılıp yine üst üste inşa edilmesi ile oluşturulan yerleşim yeri kalıntısıdır. kurganlar ise kabaca tepe şeklindeki mezarlardır.
  1 ... kerameti kendinden menkul
 6. 6.
  (bkz: keops piramidi)
  1 ... kultursuz dinazor
 7. 7.
  mezar anlamına gelmektedir.
  1 ... ece kscg
 8. 8.
  -Qurghan-

  afganistan'ın faryab eyaletinde yer alan bir şehir.
  ... pipishik
 9. 9.
  islam öncesi türk mezarıdır.
  1 ... cymbeline
 10. 10.
  Orta Asya mezar yapısıdır.
  ... cabbar cabbarov