bugün

Bir sanata,bir bilime,bir düşünce ve davranış sistemine temel olan,yön veren ilke,nizam.
2.Davranışlarımıza yön veren,uyulması gereken ilke.
bir diğer adıyla kaide.
(bkz: kaan kural)
yıkılmak için cesur bireyleri bekleyenlerdir.
toplumsal varlıklar olan insanların bir arada yaşaması için gereken normlar, kabüller kısaca her türlü yaptırım aracı. kurallar belli bir otorite tarafından belirlendiği gibi * yazılı olmayan sitemlerde de belirlenir. *
hayatınıza dair kararlarınızdır zaman zaman ,çoğu zaman sinir bozucudur çünkü uygulanamaz kişinin kendine hükmedememesi sinirlerini bozar ,hayatımda karar aldım artık hiç bişiyi umursamayacağım dersiniz peki ne olur bişi olmaz efendim bildiğini okur kalın kafanız yüne üzülür ulan bari aynı tip konuya takılmasaydın dersiniz ama takılır...
uludağ sözlükte fuzuli görülen düzen kısıtlamaları.
Mantık çerçevesinde oluşmuş olanlarının uyulmasıyla insanların aynı ortamda yaşamaları kolaylaştıran ama Amacını kaybettiği halde kullanılanları da mevcut olan sınırlamalar ve zorunluluklardır.
--spoiler--
insanlar, farklı olduğun için, kurallara uymadığın için senden nefret edebilir. Ama aslında aynısını yapacak cesarete sahip olmayı isterler.
--spoiler--
Özbek Türkçesinde silah anlamına gelen sözcük.
iki başbakan bir odada oturmuş devlet işlerini görüşürlerken odaya neredeyse inme geçirecek bir öfkeyle bağırıp çağırarak bir adam dalar. Bir yandan ayaklarıyla yeri dövmekte, diğer yandan da masayı da yumruklamaktadır.

Ev sahibi başbakan onu uyarır. "Peter" der, "ne olur altıncı kuralı hatırla." Bunun üzerine Peter aniden sakinleşir, özür diler ve odadan çıkar.

Politikacılar yeniden sohbetlerine dönerler ama 29 dakika sonra çılgınca ek kol hareketleri yapan ve saçları havada uçuşan bir kadının içeri girmesiyle konuşmaları tekrar bölünür.

Bu davetsiz misafir de aynı sözlerle karşılanır. "Marie, altıncı kuralı hatırla lütfen."

Kadın sakinleşir, odaya tam bir sükunet çöker ve kadın özür dileyerek odadan çıkar.

Aynı sahne üçüncü kez tekrarlanınca konuk başbakan meslektaşına sorar:

"Aziz dostum, hayatımda bir sürü şey gördüm, ama bunun kadar çarpıcı olanına hiç rastlamadım. Bir sakıncası yoksa şu altıncı kuralın sırrını benimle payşalır mısın?"

"Elbette" diye karşılık verir ev sahibi başbakan: "Altıncı kural 'kendini bu kadar ciddiye alma' demektir."

"Ya" der konuk başbakan, "güzel bir kural bu"

Ardından sorar: "Merak ettim, ilk beş kural nedir?"

Başbakan yanıtlar : "Başka Kural Yok"

Sınırsız Düşünün Hayatınız Değişsin
Rosemund Stone Zander - Benjamin Zander
Boyner Yayınları
Anayasalar benzerdir.