bugün

Ural-Altay dil ailesine bağlı sondan eklemeli bir dil. Hangeul ile yazılır.
hayatimda bu kadar sinir bozucu bir dil gormedim duymadim. iclerinde 10 dakika durunca insana fenalik hissi verir, sinir bozar. kusuyor gibi konusurken surekli gulmeleri, bazi kelimelerin sonunu uzatmalari, hic susmamalari adami cileden cikarmaya yeter. bir de telefonu "yabuseyooo" diye acmalari ve kendinden büyük erkeklerin isimlerinin sonuna "hoppaaa" koyarak seslenmeleri yok mu? oy allah o an benim canimi al da kurtuliim. hayattan soğumaya neden olur bu dil. turkce'min gozunu seveyim.
gamse hamnida-----> tesekkur ederim
anneyong haseyo---> merhaba
e do gi esoya-----> burasi
gibi kelimeleri barindiran dil. hic degilse alfabesi var diyorum. cincenin yaninda korecenin gozunu seveyim.
zoe:
conin aci iyeyo

zoe:
gunaydın

mit against cia:
conin aci iyeyo korece günaydınsa eğer ben bunu söyleyen bir koreliyi görmesem, yalnızca duysam, canım acıyo demeye çalışan ama içinde bulunduğu zor durumdan ötürü tam telaffuz edemeyen birinin yardım çağrısı sanırım.

zoe:
anneyong haseyo

mit against cia:
bak anne diyosun, hass falan diyosun.. aynı cümlede diyosun...
aslında eğlenceli olan bir dildir zira herşey sevmekle başlamaktadır. * *
öğrenmesi ingilizceden çok daha kolaydır. gereken tek şey hangeul alfabesini öğrenmektir. gerisi çorap söküğü gibi gelecektir. *
Bizdekinin tam tersine sesli harflerin tek başına hece olması mümkün değildir. sağına soluna ya da üstüne bir sessiz harf gelmelidir. ince a kalın a ince e kalın e vardır. woa ve wö(e)ı diye harfler vardır içinde. öğrendiğim dildir yavaş yavaş. farkettiğiniz gibi daha Hangeul alfabesinin seslilerindeyimdir. *
misal iki kelime
http://img390.imageshack....390/5035/photo0002ke3.jpg
konuşurlarken her cümlenin sonundaki kelimenin sonunda "oooooo" , "aaaaaa" seslerini duyduğum dil. dinlerken eğlenirsiniz. gönül isterki eğlenirkende öğrenelim ama zordur.
(bkz: çince)

(bkz: japonca)
biraz öğrenmeye başlayıp, elimde olmayan sebeplerden dolayı bırakmak zorunda kaldığım dil. Lakin ilerlediğim kadarıyla hakikaten zordur. alfabesi çok zor değildir, yazılanı kolayca seslendirebiliyorsunuz. ama duyduğunuzu yazma meselesine gelince hecelere ve harflere ayırma konusunda göbeğiniz çatlıyor. * *
koreli arkadaslardan duyuldugu kadariyla, sanki konusurken surekli bir seylere sasiriyorlarmis diye anlasilan dil.
Lostta Jin ve Sun dan duyup hoşuma giden dil. ye/ne:evet anyo:hayır
kullananların her daim huzursuz göründüğü dil. adam sevgilisinin sacini oksarken niye homurdanır diye sordurur. kim ki-duk da herhalde bunu fark ettiği için filmlerinde öz be öz ana dilini kullanmaktan çekindiğinden, vatandaşlarını mümkün olduğunca az ve hatta hiç konuşturmaz olmuştur.
kulağa hoş gelen bir dildir. bu dilde balgam çıkarma sesine benzeyen "hrkkkkk" ünlemi sık sık kullanılır, sesli harfler bol bol uzatılır; fonetik olarak duyguların en iyi ifade edilebildiği dillerden biridir.

ayrıca kore'de yaşama planı olan şahsım tarafından öğrenilecek dildir.
teknolojinin geleceği korede ise, işadamlarının öğrenmesi gereken dildir.
(bkz: almanyaca)
(bkz: ispanyaca)
(bkz: amerikanca)
f ve v seslerinin olmadığı dildir. 'fevzi' gibi bir isme sahipseniz insanların size hitap şekli hayattan soğutur.
türkiye'de iki üniversitede (bkz: ankara üniversitesi) (bkz: erciyes üniversitesi) öğretilen, çince ve japoncaya göre daha kolay olan dildir. cümle sonu ekleri konuşanın konuştuğu kişiye göre saygı belirtme bakımından değişiklik gösterir. güney kore ve kuzey korenin resmi dilidir.
çukkareihammidaa mı ne, doğum günün kutlu olsun demekmiş sanırım bu dilde. adama "cukka cukka 300 500, lazca mı la bu" dedim bir de.
Öğrenmeyi en çok istediğim dillerdendir korece. sanıldığının aksine diğer uzak doğu dilleri gibi zor değildir. türkçeyle Aynı dil ailesine mensup olduğu için ana dili türkçe olanlar için öğrenmek zor olmayacaktır.
gramer bakımından türkçeyle en çok benzeyen dilidir.
türkler için öğrenmesi oldukça kolaydır.
ilk öğrenmeye başladığımda 2 saat içinde alfabesini öğrenip cümle kurma kıvamına gelmiştim.
öğrenirken eğlenilen, eğlenirken öğrenilen bir dil olma özelliği taşıyan dildir. aşık olunası güzelliktedir.
Ural-Altay dil ailesi diye bir aile yoktur. Bu dil aileleri birbirinden farklıdır. Altay Dil Ailesine mensup bir dildir. Türkiyedeki ilk çalışma olan şu esere bakılabilir:

Prof. Dr. Han-Woo Choi - Türkçe, Korece, Moğolca ve Mançu-Tunguzcanın Karşılaştırmalı Ses ve Biçim Bilgisi
Türkler için öğrenilmesinin ingilizceden daha kolay olduğu kesindir.
iki korelinin konuşmasını dinlerseniz kavga ediyo sanıp ayırmaya kalkabilirsiniz. lakin pek tatlı da dildir kendisi. hangeul denen alfabesi olmasa o kadarda korkunç değil aslında.
kore dizileri yüzünden öğrenebilir miyim acaba diye düşünmeme neden olan dildir. türkçeye yakın olduğunu düşünürüm hep.