bugün

Zevkler ve renkler gorecelidir, dolayisiyla insanların müzik zevklerine gore farklı tercihlerin yapılabileği karşılaştırmadır.

öncelikle bu konuyu rock muzik açısından değerlendirmek lazım. studyo kaydını cd de dinlediginiz ve begendiginiz grubun, canlı performans sırasında sarkiyi daha farkli yorumlamasi zaman zaman bizleri çileden çıkartabilir. Hemen bir örnek vermek istiyorum, guns'n roses in orjinal kadroyla ilk turkiyeye geldigi sene, konser sırasında bazı unlu şarkıları akustik gitarla yorumladılar. Yani millet orada gaza gelmek isterken, birden garip bir durum olustu. Sanatci icin, zaten cd de yer alan bir kaydın aynen konserde calinmasi sacma olabilir. sonuna kadar saygi duyuyorum bu goruse, ancak sarkiyi cd deki duzenleme ile dinlemek cogu zaman oraya gelen izleyicini beklentisi oluyor.

Bu arada guns'n roses, benim gordugum sahne performansi en iyi gruplardan biridir. yanlış anlaşılmasın, olaya başka bir açıdan bakarken örnek vermek istedim sadece. Burada verdigim ornek, get in the ring mother fuxxer turnesi kapsamindaki istanbul konserine ozel bir durumdur.

başka bir örnek vermek istiyorum, mesela queen in inanilmaz bir konser performansi var. grubun studyoda kaydedilen son donem (freddy nin olumune yakin cikan albumleri) bazi albumlerinde yer lan ve synthisizer agirlikli olması sebebiyle begenmedigim bir suru sarki * * * , konser dvd sini izlerken inanilmaz bicimde hosuma gitti.

metallica, kesinlikle hem konser hem de studyo performansi ust duzeyde olan bir grup.

dire straits, konserlerinde neredeyse studyo kaydına bire bir yakınlıkta yorumluyor sarkilarini. cok basarililar. konserlerinde inanilmaz bir enstruman derinligi var. bu derinligi studyo kayıtlarını dinerken hissedemiyorsunuz. ozellikle alchemy ve on the night konserlerini izlemenizi oneririm.

u2 nun konser performansları tam bir gorsel solen. benim hayatımda izledigim en guzel konser bir u2 konseriydi. bu grubun turkiyeye hala gelmemis olmasi muzik adina uzuntu verici. u2 nun studyo kayıtları da cok basarili. konser ve studyo performansları birbirine çok yakın. ama konserlerinde fark yarattıkları cok onemli showları var.

bonjovi'nin, muthis bir sahne performansı var. album kayıtları da kanımca gayet başarılı. 90 li yillardaki istanbul konseri, cok egenceli gecmisti. bis yaptiktan sonra livin on a prayeri calmaya baslamislar, bu arada konser bitti diye staddan cikan birsuru insanin geri stada girmeye calismasi o donem cok konusulmustu.

genesis oalarak veya phil collins in daha sonraki solo calismalarina baktığımızda, yine konserlerinde cok daha basarili bir performans izleyebiliriz. ocellikle konserlerde bazi sarkilarda hem phil collis in hem de chester thompson in aynı anda bateri çalması hakikaten bir zenginlik getiriyor. bunun dışında enstruman derinligi olarak dire straits kadar olmasa da, onlar da baya iyiler. studyo performansları kotu olmasa da, sahne performansının hayli gerisinde bana gore.

sahne performansını etkileyen en onemli noktalardan biri de, kullanılan destek ekipmanları veya danslar.

guns'n roses in ilk konserinde stadda dev ekran yoktu. turk izleyicisi, dev ekranla ilk olarak metallica nin ilk istanbul konserinde tanismisti. michael jackson konserinde sarkilara eslik eden dans showunu ben hayatımda hicbir yerde izlemedim. u2 yi canlı olarak izleme imkanınız olursa, kesinlikle gorebileceginiz en iyi sahne showunu izleyeceginizden emin olabilirsiniz. tek uzuntum bir dire straits konserine gidememis olmam.
gruptan gruba değişkenlik gösteren durum. kimi grup canlı performanslarda zıçıp sıvarken, kimisi stüdyoda zıçtığını temizlemekle kalmaz, öyle bir hale getirir ki, cd hali unutlur. nacizhane gözlemlerimden bir iki örnek vermek istiyorum;

(bkz: scorpions) (bkz: in trance) => cd hali iğrenç, 80 lerin pop şarkılarına benziyor, ama live tam bir harika.

(bkz: iron maiden) (bkz: fear of the dark) => iron maiden'e kötü demek gibi bir küsthalık elbette yapmayacağım * fakat, herkes bu şarkının konser kaydını bilir ve onu dinler. ben stüdyo kaydını sırf merak ettiğimden dinlemek istedim, bulana kadar canım çıktı. konser kaydı çok daha güzel.

ve efendim gelelim konser performansı denen şeyi başka bir boyuta taşıyan aşmış insanlara;

(bkz: queen)

tek bir şarkı ismi vermiyeceğim, fakat queen dinleyicisi şunu çok iyi fark edecektir ki, hangi şarkısı olursa olsun, konser kaydı genelde daha iyidir. gerçi innuendo'yu canlı dinleyememek içimizde ayrı bir yara olsa da, eminiz ki canlısı da orjinali kadar mükemmel olacaktı.
Ânın duygusuyla dijitalin duygusu bir olur mu'yu sorgulatandır.

(bkz: Amy winehouse), wake up alone

https://youtu.be/tkLiYIDD794

--spoiler--
Bir de şarkıyı yazdığı adama bir bakışlarla söyler ki, sormayın .
--spoiler--