bugün

bir kategoriye sokmak gerekmeksizin insan olanın yapması gereken şeyi ifade eden cümle.
ciddiye alınıp uygulanması durumunda dünyada ki aç insanların sayısını bir hayli azaltacak cümledir.
şehir insanlarının önemli bir kısmının dahil olduğu hariciler... maalesef...
peygamberimizin, islamın özünü anlattığı hadisidir. aynı zamanda türkiye'de gerçek müslümanların ne kadar az olduğunu görmemimze neden olan sözdür.
-ya yeterince müslüman değiliz ya da türkiye'de aç yok.- sonucuna götüren hadis.
yerini "7 nokta 4 yetmedi mi komşu ?" sloganına bırakmış hadis. allah kahretmesin sizin gibi müslümanları emi ! biraz h.z muhammed efendimizin hayatını okuyun be zındıklar !
toplumda sınıf ayrılıklarını derinleştirecek bir sözdür. eğer biri bunu uygulanmadığı zaman hapis cezası verilen bir yasa haline getirmiş olsa, o zaman herkes kendine zengin komşu arar ki doyurmak zorunda kalmasın. e komşusu aç olanın kendisi de aç ise zaten bir yaptırım yok. ayrıca kendini açmış gibi gösterebimek için kiler inşaatında çığır açacak fikirlere imza atılabilirdi.

iki gönlü zengin arasında husubet yaratabilecek bir durumdur. "o benim komşum, ben doyurucağım!" menşeili kasaturalı, döner bıçaklı kavgalar, adımlaşarak paylaşılan aç insnalar... düşündükçe fena oluyorum felaket bir şey orta çağ avrupası gibi.

zaten bir de bana bir kelime öğretenin kırk yıl kölesi olurum var ki ona hiç girmiyorum, george bush bütün ırakla afganistanla tek tek konuşurdu vallahi. *
temelinde türk kültürüne ait bir özelliktir. islamla tanıştıktan sonra da türkler arasında fitre-zekat kavramlarıyla temellendirilmiş ama günümüzde işlevi sorgulanacak deyim.
(bkz: sosyalizm)
islam felsefesinin güzelliğini bir kez daha ortaya koyan,hz. muhammed'in (s.a.v) bir hadisi olmakla birlikte günümüz insanın yorumuyla: maalesef komşun açken sen yatma; bekle o açlıktan bir ölsün sen de huzurla yatarsın anlayışıdır.
herkesten fazla müslüman olma iddiasıyla ortalıkta dolanan din baronlarının aslında müslüman olmadıklarının bizzat islam peygamberinin ağzından ifadesidir.

dünyada onca aç-açıkta müslüman varken eşek kadar jiplerle arz-ı endam eden, bol yıldızlı otellerde tatil yapan, düğün ve sünnet merasimleri için sarayları tercih eden, bir tek türban için yüzlerce euro ödeyen kişiler günümüzde tok yatanların sembolüdürler.

peygamberin dahi bizden değildir şeklinde sınıflandırdığı bu kişilerin, özellikle aç yatan kesim tarafından baş tacı edilmesi, islamın bayraktarlığına layık görülmesi ise toplum bilimciler tarafından ciddi şekilde araştırılmaya muhtaç bir olgudur.
(bkz: kimsin sen)
bugün ülkemizde dindar geçinen cumhuriyet düşmanı vefasızların *ikinde olmadığı belli olan söz.
peygamberimizin (s.a.v.) daha onlarca asır öncesinden, tüm insanlığa verdiği sosyal mesajı, hadisi şerifi.
komşunuz şerefsizin tekiyse ve size zarar veriyorsa eğer rahat rahat yatıp uyuyabilirsiniz.
şimdiki müslümanlar başka müslümanlar bende anlamıyorum. hepsi zengin mi zengin şatafatlı arabalar evler hadi bunlara diyeceğim yok ama ayıp valla. bu hadisi her insanın kafasına vura vura vura sokmak gerek. nasıl oldu da 200 yıl içinde bu toprağın insanı bu kadar asimile oldu.
günümüzde geçerli olmasını isterdim. oysa günümüzde komşu komşuyu tanımıyor ki. yalnız yaşayan üst komşusu ölse 1 ay sonra ancak kokudan farkedebiliyor. **
peki şakirt ve akpli kardeşlerim halkı aç, memuru zam beklerken kendisi eşini, dostunu, kızını, sülalesini danışman falan göstertip 13.000 avro maaş verenler bizden midir?
hiç umursanmayan hadistir.
dini yönünden ziyade insanlık açısından gerekli ve yararlı olduğunu (olacağını) düşündüğüm hadistir. olacağını dememin nedeni ise şu zamanda pek rastlayamıyor olmamızdır.
sizden kimse yok o zaman sayın peygamberim (s.a.v) dedirten söz. evet evet 2002 den beri diye de ekleten.
Ağustos böceği ile karınca hikayesinde karıncanın bizden olmadığını, dinden çıktığını, ateist olduğunu ispatlayan hadistir. Anladın mı la Fontein!
bu söz yüzünden Türkiye'de açlıktan ölene pek rastlanmıyor. yani bence Türkiye'de aç yok. olsa olsa derdini anlatmayan var diyebiliriz. eğer açım diyemeyecek kadar gururluysa da yapacak bir şey yok. ben türkiye'de birçok esnafın her gün birçok aç insanı doyurduğuna eminim.
doğrudur.
bunun için dindar olmaya bile gerek yok.
insansan o insan aç iken tok yatamazsın.
(bkz: 5 yılda 451 trilyon harcayan cumhurbaşkanı)
müslümanlığın paylaşmak, kardeşlik olduğunu hatırlatan hadisi şeriftir.