bugün

entry'ler (342)

fakir dini müslümanlık

götünden element uyduran yazarlarımızdan sadece bir tanesinin söylemidir. aleme ibret için neyse...

türkçe ile kurallarının yaman çelişkisi

türkçe ile dilin kuralları arasındaki çelişkidir.

bilindiği üzere kuraldır ki:

Kelime kökünde ikiz ünsüz (şedde) yan yana bulunmaz.
Kelime kökünde ikiden fazla ünsüz yan yana gelmez.

iki ayrı ve birbiriyle çelişen madde. kelime kökünde iki ünsüz yan yana bulunamıyorsa kelime kökünde ikiden fazla ünsüz yan yana gelmez ibaresine bakılmamalı zaten. iki tanesi yan yana bulunamazken üç tanesine neden bakıyoruz ki? koyduğumuz kuralı yıkıp önceki kuralı ihlal ederek yeni kural koyuyoruz bu nasıl yaman bir çelişkidir.

(bkz: türkçe)

kelime kökü: türk

iki ünsüz yan yana zaten ki bunun türkçe bir kelime olmaması gerek onu geçtim bu çelişkinin üstüne dilimizin adı da türkçe ve türk kelimesi ile başlıyor.

çıkamadım içinden kendimize ait olmayan bir dil mi kullanıyoruz sözlük ne oluyor?*
buyurun kaynak da bu: http://www.edebiyatogretm...cenin_ses_ozellikleri.htm

fotokopi makinesi

orjinal belgenin çakmasını elde etmemize yarayan alet.

icat edenden Allah razı olsun. daha önceki yıllarda sadece siyah beyaz alabiliyorduk ancak günümüz teknolojisiyle renkli fotokopi de mevcuttur.

özellikle üniversitelerde vize-final dönemlerinde oldukça yoğun olarak kullanılan alettir aynı zamanda.*

game of thrones vs spartacus

iki yabancı dizinin kıyaslanmasıdır. game of thrones halk tarafından oldukça abartılmıştır zira 2 sezonu izleyenler durumun farkına varacaklardır. açık saçıklığı ya da konusunu karizmasını bir yana bırakırsak spartacus efektleriyle bile bu karşılaşmadan galip çıkan taraf olur.

bakımlı olup makyaj yapmayan kız

makul olanı yapan kızdır. iyidir güzeldir candır hamdolsun.

okeyde beşinci olmak

balkon olup masanın velinimetlerinden faydalanmaktır.

kurbanda 7 ülke birleşip amerikan mandasına girmek

amerika sevenler olarak amerika ya "biz büyüklüğünü kabul ediyoruz bizi de al himayene" demektir.

tıpkı eski türk filmlerinde kamyonla gelip amele seçmeleri gibi beni al beni al biz aciziz demektir. farklı olarak 7 ülke birleşip amerika ya girmek de denenebilir.*

abdullah avcı

türkiye a milli takım teknik adamı.
başarılı bulurum kendisini. yıllardır ibb nin başında gördük, oradan milli takıma yükseldi tabi daha öncesi de var. ancak milli takımın kaybettiği her karşılaşmadan sonra koltuğu çöküşe uğramaktadır. umarız hakettiği başarıyı yakalar.

yazarların sınav haftası odası

genelde üniversiteli yazarlarımızın vize final ve büt dönemlerinde odalarının aldığı haldir.
şöyle ki o vakitler odaya iğne atsanız yere düşmeyecek zamanlardır. zira halı ve zemin eşyalardan kağıtlardan ve daha nicesinden görünmez olmuştur.

aşkım game of thrones un kitabı çıkmış

dizinin kitaptan uyarlama olduğunun haberi henüz kendilerine ulaşmamış sevgililerin diyaloğunda geçen bir cümledir.

gece gece sinirlenmek

sinir sisteminde meydana gelen bozulmanın gece vakitlerinde oluşmasıdır. herhangi bir sebebi olması muhtemeldir.

bir şeyin bokunu çıkartmak

bir işe veya uğraşa başlayıp gına gelinceye kadar anlamsızca ona devam etmektir.

zira ilk alkolü deneyeceğim dediğimde arkadaşım biz başlamayalım bokunu çıkarırız demişti ki kendisi sözünü tuttu ve bokunu çıkarmayı başardı.

tanrı

olmayan şeydir. Allah vardır ve birdir.

muratgilin damından atlamak vs uzaydan atlamak

iki uzun atlama tipinin kıyasıya yarışmasıdır.

ne var ki muratgilin damından atlamak daha bir güzeldir daha bir neşe verir insana, diğerinde ise ödünüz bokunuza karışabilir.

tuvalette entry girmek

klozete oturup telefondan kasıla kasıla entry girmektir. **

sözlük yazarlarının masasındaki nesneler

pet şişe
çaydanlık
tuvalet kağıdı
kalem
bozuk faturalar
alışveriş fişi
çakmak
sigara paketi
su bardağı
şeker
çay kaşığı
kısa bir bağlantı teli.

sözlük yazarlarının meslekleri

potansiyel amele.

(bkz: abi şurdan bir öğrenci alır mısın)

yalan dünya

saçma dizilerden sadece bir tanesidir.

harçları kaldırınca iyi benzine zam gelince kötü

harçlar mı kalkmış? Biz niye duymadık ki? Doğruya bizim okul uzayık 1. öğretimde olsan yatıracaksın unutmuşum ha bir de 2. öğretimler var örgün öğretimden kaldırdığını sıcağı sıcağına indirdin onlara sanırım. Açıköğretim vardı sahi orda kalkmış ama Allah var; 40-50 lira harç ücreti 200 civarı da eğitim masrafı mı varmış neymiş işte harcı kaldırıverdiler diğerine devam. Eee şimdi benzine zam gelince auuv deyip de harçlar kalktığında (güya) demeyenlerin mina koyim o zaman.

vakit geç olmuş

dönülmez yolmuş yürek bin pişman... diye devam eden şarkı sözlerini hatırlatan hede.