bugün

bir asker topluluğunun başı. komut veren kişi.
askerdeki her "üst"ün her "ast"ına göre ismi.
(bkz: başkomutan).
yapılmaması gerekenler listesinin altında yazan kelime. ben hiç görmedim komutanı ama hep bir panik hali oldu, hep korktum.
Askerlerin askerlikleri bittikten sonra bile insanlara hitap şekli.
ben çok toy komutanlar gördüm. örneğin, bir alay komutanı yeni tümen komutanı olmuş, ya da bir tümen komutanı yeni kolordu komutanı olmuş; biraz da bilgisi görgüsü kıt. daha bilgi, görgü edinmeye zaman bulamadan güç durumlar karşısında kalmış. görev yaptığı süre içinde bir tümene alışmış iken, düşman karşısında iki ya da üç tümene birden komuta etmek zorunda kalınca, elbette duraksayacak ve güçlük çekecektir. bir tümene komuta ettiği zaman, tümenin bütün birliklerini, olabildiğince gözü altında birleştirip yönetebilen toy bir komutan, gözden uzak mevzilerde bulunan iki üç tümenin savaşını yönetmek zorunda kalınca kendi kendine: ben hangi tümenin yanında bulunayım, onun mu bunun mu ? orada mı ? burada mı ? diye sorar...

hayır! ne orada bulunacaksın, ne de burada ! öyle bir yerde bulunacaksın ki, hepsini yöneteceksin. o zaman: ' ben hiçbirini gereği gibi göremem ! ' der. elbet göremezsin, elbet gözlerinle göremezsin ! aklınla ve anlayışınla görmek gerekir.

mustafa kemal atatürk
yöneten , lider , karar verebilen , denetleyen , emir veren anlamına gelir. osmanlı devletinin sonlarına da kadar kumandan olarak geçen bu kelime cumhuriyetin ilanından sonra komutan şeklinde isimlendirilmiştir.
gata, lojman, orduevi bilimum yerlere gittiğinizde görülen her talimatın altında yazan sözcüktür. yalnızca 'komutan' yazar.
Türkiye'de boş beleş meslek türlerinden beri.
Komutan bir tanıdığım var sabah akşam Facebook'ta takılıyor internetten kız tavlamaya çalışıyor ateist sözler karikateist filan paylaşarak cool olduğunu sanıyor boş beleş birisidir çok da piçtir.
Acıyorum Emri altındaki askerlere bazen bedelli askerlik yapanlara hak vermemek elde değil.
kumandan manasına geliyor.
(bkz: komutan logar)
komut veren. komuta eden.
Çok dayak yedim çokk neysee..
Her askerin korkulu rüyasıdır. Ulan bir tane korkmayanını görmedim. Adamlara helal olsun yaptıklarının çoğu kötü olsa da bütün herkesi muma çevirip köpeği yapıyorlar. Bu da başarı.
Atam'ın izinden giden şerefli komutan Osman pamukoğlu.

Nerdesin paşam...
görsel