1. 1.
  (bkz: komunizm ve dinsizlik)
  8 -14 ... liberty
 2. 2.
  (bkz: ütopya)
  38 -13 ... liberty
 3. 3.
  bu görüşe genelde fakir/alt seviye'de iken hakim olan insanlar zenginleştikçe/level atladıkça kapitalist olmaya başladıkları gözlemlenmiştir.öte yandan saman altından su yürüterek 'davanızda haklısın yürüyün gençler' diyerek esasen zengin olupta kendinden başka kimseye hayrı dokunmayan komunist liderlerinde içten içe kapitalist oldukları aşikardır.
  iki resim arasındaki fark:biri viski içer,diğeri şarap.
  32 -17 ... cigarettes after sex
 4. 4.
  Ortak mülkiyete ve servetin gereksinimine göre bölüştürülmesine dayalı toplumsal düzen ya da siyasal sistemdir.
  10 -4 ... lllleventttt
 5. 5.
  amacı daha mutlu bir toplum yaratmak,insanlara hakedeceği şekilde bir gelir dağılımı yaratmaktır.ilginçtir ki insanlar bu düşünceden çok korkar ve hala bir şekilde düşünceye atmasyondan katkılar yaparak yedirmeye çalışırlar.bunlar unutmasın ki komünizm bir ütopyadır.öyle tatlı bir gündemi de yoktur.
  27 -5 ... electronica
 6. 6.
  sosyalizmden sonraki evre
  12 -3 ... dopdop
 7. 7.
  vatansız, devletsiz, bayraksız hiçbir zaman millet olamamış toplulukların destekleyeceği -nitekim ülkemizde örnekleri çoktur bunların- köklü bir tarihe sahip türk milleti gibi ulusların ise hiçbir zaman benimsemeyeceği 18-25 yaş arası gençlere hitap eden uçan balon...
  49 -68 ... shalamar
 8. 8.
  hiçbir ülkede tam anlamıyla uygulanmamış, kişiye mülkiyet hakkı tanımayan, kimsenin birbirinden üstün olmadığı ve çalışmayı gerektiren ütopik yönetim şeklidir.
  11 -2 ... gonulcelen
 9. 8.
  ne yazık ki şu zamana kadar dünyaya gelmemiş ve hiçbir zaman da gelemeyecek olan sistem
  8 -9 ... gerko
 10. 6.
  sosyalizm ile arasındaki fark sınıfsız toplum yapısıdır. sosyalizmde sınıflı toplum yapısı devam eder. zaten amaç olabildiğince bu ayrımı en aza indirgemektir. bir yapının komünist olabilmesi için onu oluşturan tüm birimlerin sosyalizm evresini tamamlamış olması gerekir. bir diğer fark ise sosyalizmde kişinin çalıştığı kadarını komünizm de ise ihtiyacı olduğu kadarını almasıdır. bunun ardından komünist olan yapı yavaş yavaş devleti küçültür ve yok eder fakat toplumu yöneten sağlam kurumlar her daim ayakta kalır. ilkel komünizmden farkı da bu noktada ortaya çıkar.
  bunun yanında sosyalist/komünist insanın zengin/fakir olması gerekir gibi bir koşul yoktur. sosyalist insan becerikli, aklı çalışan insan, üretken insandır. bu yüzden her üretken, becerikli ve çalışkan insan gibi her türlü iktisadi sistemde başarıya ulaşması kaçınılmazdır. kapitalist sistemde yaşamını sürdüren böyle bir bireyin adı 'zengin'dir *. bu yüzden bu düşüncede bir kişinin özel arabasıyla okula gitmesi, uçağın vip bölümünde yolculuk etmesi onun bu düşünceden saptığını göstermez. çünkü o sistemde bu kişiyi 'zengin' yapan sosyalizm/komünizm'dir yani sahip olduğu sosyalist/komünist düşüncedir. ki zaten bir kimsenin kendisini sosyalist/komünist olarak adlandırması 1-2 kitap okuyup, 3-5 tartışmaya katılarak veya sokaklara dökülüp slogan atmakla olmaz sadece!* bir şey oldum diyebilmek için hamlıktan olgunluğa erişmiş olmak gerekir her alanda! *
  27 -6 ... steril mikrop
 11. komünizm Başlığındaki Önemli Entry'ler