bugün

(bkz: komunizm ve dinsizlik)
(bkz: ütopya)
bu görüşe genelde fakir/alt seviye'de iken hakim olan insanlar zenginleştikçe/level atladıkça kapitalist olmaya başladıkları gözlemlenmiştir.öte yandan saman altından su yürüterek 'davanızda haklısın yürüyün gençler' diyerek esasen zengin olupta kendinden başka kimseye hayrı dokunmayan komunist liderlerinde içten içe kapitalist oldukları aşikardır.
iki resim arasındaki fark:biri viski içer,diğeri şarap.
Ortak mülkiyete ve servetin gereksinimine göre bölüştürülmesine dayalı toplumsal düzen ya da siyasal sistemdir.
amacı daha mutlu bir toplum yaratmak,insanlara hakedeceği şekilde bir gelir dağılımı yaratmaktır.ilginçtir ki insanlar bu düşünceden çok korkar ve hala bir şekilde düşünceye atmasyondan katkılar yaparak yedirmeye çalışırlar.bunlar unutmasın ki komünizm bir ütopyadır.öyle tatlı bir gündemi de yoktur.
sosyalizmden sonraki evre
vatansız, devletsiz, bayraksız hiçbir zaman millet olamamış toplulukların destekleyeceği -nitekim ülkemizde örnekleri çoktur bunların- köklü bir tarihe sahip türk milleti gibi ulusların ise hiçbir zaman benimsemeyeceği 18-25 yaş arası gençlere hitap eden uçan balon...
hiçbir ülkede tam anlamıyla uygulanmamış, kişiye mülkiyet hakkı tanımayan, kimsenin birbirinden üstün olmadığı ve çalışmayı gerektiren ütopik yönetim şeklidir.
sosyalizm ile arasındaki fark sınıfsız toplum yapısıdır. sosyalizmde sınıflı toplum yapısı devam eder. zaten amaç olabildiğince bu ayrımı en aza indirgemektir. bir yapının komünist olabilmesi için onu oluşturan tüm birimlerin sosyalizm evresini tamamlamış olması gerekir. bir diğer fark ise sosyalizmde kişinin çalıştığı kadarını komünizm de ise ihtiyacı olduğu kadarını almasıdır. bunun ardından komünist olan yapı yavaş yavaş devleti küçültür ve yok eder fakat toplumu yöneten sağlam kurumlar her daim ayakta kalır. ilkel komünizmden farkı da bu noktada ortaya çıkar.
bunun yanında sosyalist/komünist insanın zengin/fakir olması gerekir gibi bir koşul yoktur. sosyalist insan becerikli, aklı çalışan insan, üretken insandır. bu yüzden her üretken, becerikli ve çalışkan insan gibi her türlü iktisadi sistemde başarıya ulaşması kaçınılmazdır. kapitalist sistemde yaşamını sürdüren böyle bir bireyin adı 'zengin'dir *. bu yüzden bu düşüncede bir kişinin özel arabasıyla okula gitmesi, uçağın vip bölümünde yolculuk etmesi onun bu düşünceden saptığını göstermez. çünkü o sistemde bu kişiyi 'zengin' yapan sosyalizm/komünizm'dir yani sahip olduğu sosyalist/komünist düşüncedir. ki zaten bir kimsenin kendisini sosyalist/komünist olarak adlandırması 1-2 kitap okuyup, 3-5 tartışmaya katılarak veya sokaklara dökülüp slogan atmakla olmaz sadece!* bir şey oldum diyebilmek için hamlıktan olgunluğa erişmiş olmak gerekir her alanda! *
butun malların ortaklasa kullanıldıgı ve ozel mulkiyetin olmadıgı toplum duzenidir komunizm
"Karl marx, komünizmin de bir yeryüzü cenneti olacağını hiçbir zaman söylemedi. Komünizmin getireceği, hakkında henüz hiçbir fikrimiz olmayan bir yaşam biçemidir; o yaşam biçeminin, koşullara bakılırsa alabildiğine özgür bir dünyanın bir parçası olmak gerektiğini düşünüyoruz. O kadar! Bu diyalektikten, geleceğe dönük ayrıntılı hiçbir tahmine varamayız. Komünist toplum, örneğin yaşam, aşk, sanat, vb. sorunlarını nasıl çözecektir, bilemiyoruz. Her sorun ve her çözüm, tarihsel oluşumun belli bir anında gelir. Karl marx, komünizmin insanlık tarihinin son aşaması olacağını da asla söylemiş değildir. Bu anlamda, marksizm, ütopyacılığı reddettiği gibi, kestirip atmaların da uzağındadır."

(bkz: server tanilli)
üretim biçimidir.
ütopya. fikren tüm insanların eşit olması çok güzel olsa da komünizm asla mümkün olmayan bi yaşam şeklidir çünkü; birincisi insanoğlunun sahip olduğu birincil arzulardan biri olan sahiplenme arzusuna taban tabana zıttır. insan beğendiği şeylere sahip olmayı isterken komünizm herşey herkesin mantığıyla bunu engellemektedir. ikincisi ne iş yaparsa yapsın ve ne kadar çalişirsa çalişsin herkes aynı şeylere sahip olursa sosyal adalet denen olgu tamamen ortadan kalkar, ayrica insanlar çok çalişsada az çalişsada aynı şeylere sahip olacaklarından çalişma arzuları düşer hatta çalişmaktan kaçinirlar. scarface filminde al pacino küba dan amerikaya girmeye çalişirken mülakatta dediği gibi 'sende 8 saat çalişiyorsun bende ama senin herşeyin var benimse hiçbişeyim yok'

yani düşünsel olarak mükemmel oldugu su götürmez bi gerçek olan bütün insanların eşitliği kavramı uygulamada hiçbir zaman hayat bulamayacak bişeydir.
sitede ciddi bir destekleyici kitlesi bulunduğuna inandığım ütopya.*
komüzizm aslında gerçekeşmesi asla mümkün olmayacak,büyük kitleler üzerinde denenirse de faşizm'e ve totaliter bir düzene doğru kayabilecek bir rejimdir.tıpkı stalin döneminin rusyası gibi.ama şu da var ki;dünyada bir kesimin ezilmediği ya da feda edilmediği tek rejim komünizmdir.ama ne var ki,doğru bir komüniz istemek,tanrı olmayı istemekle eşdeğerdir.çünkü komünizm entellektüelliğin,bilginin ve adaletin rejimidir.bunu tüm halka yayamadığınız zaman,halkı eğitip bilgilendirmediğiniz zaman,entellektüel zevklerinin gelişebilmesi için yeterli boş zamanı ve parayı sağlayamadığınız zaman yaptığınız komünizm olmaktan çıkar,faşizm olur.

öte yandan şuanda dünyada komünizmin uygulandığı tek yer israildeki kibbutz denilen köylerdir.ve bu köyler de hayallerdeki komünizmin en alt basamağını oluşturan,komünist düzende nerdeyse hiç değer verilmeyen yerleşim yerleridir.buna rağmen şimdi bu köyler israil tarımının yüzde 4 lük bir kısmının üretimini sağlamaktadır.her köyde ortak kullanılan mercedes arabalar,villalar bulmak mümkündür.yani insanların bilgi düzeyi yüksek olmasa da -ki bu yüzden komünizm in dışlanan tarafı olmuşlardır.-maddi seviyeleri iyidir.bu köyerde anne baba kavramı yoktur.bir çocuk doğduğunda anne babasından alınır,hiç tanımadıkları başka bir aileye verilir.bu tür kibbutzların birara türkiyede de kurulması gündeme geldiyse de "aman gomünüs bunlar,olmaz" denilerek meclis tarafından reddedilmiştir.

ama bu tür komünist köylerde de birçok şey yasak olduğundan zamanla bir kısım kibbutz,nispeten insanlara daha çok hak tanıyan ve kısmen özel mülkiyet kavramının da olduğu moshavlara çevrilmiştir.
bir şey daha eklemek gerekirse:komünizm teoride mükemmel,pratikte ise imkansızdır.-ki bu da biline biline rusyada uyguanmaya çalışılmıştır.ben bu durumda bu işin arkasında faşizan hareketler ararım.-imakansızlığının nedeni de marx ın komünizmi yaratırken kullandığı felsefedir.
şimdi şöyle anlatalım:tarih nasıl oluşur?hemen söyleyeyim:iki olasılık vardır.1.si:insanlar tarihi belirler ve tarihi nasıl isterse öyle değiştirecek olan da insan iradesidir.güçlü bir iradenin yapamayacağı şey yoktur.2.si:tarihi yine tarih belirler.yani insanlar figürandır ve birisi bir olayı gerçekleştirmese diğeri gerçekleştirecek,tarih kendi kafasına göre takılmayı sürdürecektir.şimdi şöyle birşey ki tarihin oluşumunu bu iki olasılıktan sadece 1'i açıklar.yani hangisini doğru kabul ederseniz artık.

ama bu noktada marx devreye girip yine arıza yapmış,tarihi oluşturan şeyin hem insan iradesi,hem de tarihin kendisi-ya tanrı demeye utanıolar tarih diolar işte garibanlar.ateistiz diyolar ya karizma çizilmesin o hesap yani.-olduğunu iddia etmiştir.bu yüzden de kurduğu komünist sistemde hem insana hem de devlete aynı önem vermiş,zamanla devletin insanı ezip bunun faşizm e doğru yönelebileceğini gözardı etmiştir.e bunun sonucunda da ortaya çıkan şey malumdur.komünizm uygulandığı her yerde ya devler kapitalizmine,ya da faşizm'e dönmüş;içi koflaşmıştır.

çağımızda ise komünizm malesef "olsun ya hiçbirzaman olamacak olsa bile hayali bile güzel"dedirten bir kavramdan öteye gidememektedir.
yazımı konusunda sıkça sorun yaşanan kelimedir.. (bkz: kominizm)
bundan 100 yıl önce kameralı cep telefonlarından, çeşitli teknolojik araç gereçlerden bahsedilseydi hiç kuşkusuz ki insanlar tarafından imkansız denilirdi. işte komünizm imi benimsemiş olan insanların aldıkları güç burdan gelmektedir. şuanda bize ütopya gibi görünen şey aslında 100 ya da belkide daha fazla yıl sonra gerçekleşebilir.
kominizm bir isyandir guclu gucsuz farki olan bir isyandir en zayif ayagi insanlari renksiz ve tek duze hale getirmesidir bu sistemin eger komunizm bunu asabillirse 22.yuzyilin sistemi olacaktir.
teori ve pratikte hep farklı olduğu savunulur nedense çünkü insan doğası doğuştan kötüdür onlara göre.halbuki bilmezler ki iyiliği de kötülüğü de koşullar belirler. üstüne üstelik bunlar illa ki sovyetlerede bok atarlar, atarlar ki ne kadar bilgisiz oldukları gözükmesin diye. her ne kadar günümüzde bazı değişiklikler yapmak gerekse de bu düşünce de, herkes bu düzenin ne kadar renksiz olduğundan yakınır. çünkü kapitalizm reklamları ve propagandaları sayesinde caf caflı bir hediye paketi haline gelmiştir. üstüne üstelik sovyetlerdeki tek düzeliğin oluşmasındaki nedenin revizyonizm olduğunu bile bilmezler çünkü revizyonizm de ne demektir onlar için varsa yoksa içi boş sözler. her neyse denilmeli artık...
içerideki komünizm teşkilatı gaye itibariyle tamamane bizim aleyhimizedir.komünizm teşkilatını her surette tevkif ve uzaklaştırmak zorundayız.

gazi mustafa kemal atatürk * *
tamam yatmak , kalkmak , calismak , ucret almak , yemek yemek vs. hepsi aynı olsun fakat insanlarin fikirlerinin aynı olmayacagindan dolayi ilelebet utopik kalacaktir.
(bkz: 1984)
(bkz: hayvan cıftlıgı)
türk gençleri dışarıdan sokulacak olan ideolojilerden her zaman süphelenmelidir.

gazi mustafa kemal

kaynak: millet mecmuası yıl: 2 sayı: 91 sayfa: 8

edit: atatürk demiş. ben değil. yiyorsa gidecen onu eksileyecen.
şaha kalkmış komünist yazarların başlıklar yoluyla sağlam reklamını yaptığı ideoloji.