1. 1.
  hukuk profesörüdür.
  vurulduktan sonra yurtdışında yaşamaya başlamıştır.
  özellikle felsefe ve tarih anlamında hayran bırakacak bir birikime sahiptir.
  "bilme"nin ne kadar yüce bir şey olduğunun yaşayan kanıtıdır.
  kaynak niteliği taşıyan eserleri vardır.
  yaratıcı aklın sentezi gibi..
  4 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  kelimelere dökülemeyecek kadar değerli bir yazar..yazdığı kitaplarda fransız ihtilaninden çok etkilendiği görülür. türkiye de özelikle liseler de tarih, sanat, felsefe, edebiyat ve sanat gibi temel kültür konularında gençlere bilinçli olarak bir şey verilmez, öğrencilerin kafalarına yalan yalnış, abuk sabuk, bir şeyler doldurulmaktadır. amaç ne yapıp edip gençlerin uyanmasını engellemektir.bu oyunu bozmak için de uygarlıklar tarihi adlı şahaser kitabını yazmıştır..okuyun, elinizden bırakamayacaksınız...
  3 ... bohemian rhapsody
 3. 3.
  türk hukukçu ve yazar. istanbul üniversitesi hukuk fakültesi'ni bitirmiştir. uygarlık tarihi dersleri verdi. 8 nisan 1978'de, terörist bir grubun saldırısı sonucu ağır yaralandı ve sakat kaldı. 1981 yılından başlayarak strasbourg üniversitesi'nde öğretim üyeliği görevinde bulunmuştur.

  (bkz: tanilli dosyası)
  (bkz: islam çağımıza yanıt verebilir mi)
  (bkz: değişimin diyalektiği ve devrim)
  4 ... vernon sullivan
 4. 4.
  gözlükleri kavanoz dibi olan hayran olunası yazar. cumhuriyet gazetesinde köşe yazarıdır aynı zamanda.
  1 ... ardahan
 5. 5.
  7 nisan 1978 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucunda felç olan doçent , yazar , anayasa hukuk profesörü. halen fransa da yaşıyor.

  (bkz: Yaratıcı Aklın Sentezi)
  4 ... a la folie
 6. 6.
  ozellikle uygarlık tarihi ve devlet ve Demokrasi: Anayasa Hukukuna Giriş kitaplarını cok begendigim aydın, anayasa profesoru. uygarlık tarihi kitabındaki kısa edebi eserlere ayrıca hayran kalmı$tım. annabel lee
  3 ... bilincli tuketici
 7. 7.
  tarihsel bilgi birikimi hakkında yorum yapmaya zaten gerek yok, tarifsiz bir bilgiye sahip. fakat asıl bahsedilmesi gereken iki şey var ki,
  tarihsel bilgiyi yorumlama, karşılaştırma yeteneği ve olaylar arası ilişkileri kurup benzerlikler ve farklılıklar üstünden bugün, geçmiş, gelecek üçgeninde tarihi sürekli yaşayan bir bireymiş gibi sunması, sosyoloji ve politika felsefesiyle harmanlaması onu başarılı kılıyor.

  tabi cesaret ve doğruyu söylemekten çekinmemek de onu başarılı kılan en önemli etkenlerden...yadsınamaz.
  3 ... kaptanreis
 8. 8.
  şahsım için küçük bir çocuktan farkı yoktur. nitekim bunu eserlerinde! de görebilmemiz mümkündür. peygamber ile süslediği kitap kapağı, aklı sıra "şahane zekiyim ben hacım o kuran kitabını var ya yerim ben, cin ali gibi yerim onu" demekte ama her ne hikmetse hiç bir sözünün ardında efendi gibi durmamaktadır. benim yaşımın müsade ettiği ve duyduklarım kadarıyla zaten asırlardır birilerinin içinde bulunduğu tutumu sergilemiştir. "yaaa, vay vay, evlere şenlik" gibisinden alaycı ifadelerle yazılarından hayrete düşmüş insanları kendince gafil avlayıp inceden bir sırıtmayla inandırıcılığına hapsetmiş olacaktır. çok kurnaz adam maşşallah! eserlerinin her tarafı açık kapı. kendileri diyor ki; bu yünan kültüründen gelir ve ekliyor eğer yünan geleneği değilse ortadoğuluların huyudur. üstüne bu cümlesini soru olarak bitiriyor. kitaplarında bir "muhaha" bir de bosna hersek nasıl yersek yazmıyor. ben kendilerini eğlenceli buldum, bir hayli komik bir insan, kitabını okurken çok güldük çok eğlendik, hele ki masanın ortasında imam ı rabbani mektubatı görünüyorsa...
  -3 ... pietro pacciani
 9. 9.
  ancak öyle bir adamdır ki kitabının kapağına (bkz: islam çağımıza yanıt verebilir mi) mirac 'ı anlatan bir minyatür yerleştirmekten çekinmez.

  kalkıp bir de aydınlıktan bahsediyor kendisi, utanmadan! manevi değerlerin dalga geçilemeyecekler arasında olduğunu bilmiyor mu ya da biliyor ise benim onun özrü ile dalga geçmemin ahlaksızca olacağını bilmiyor mu? aslolan düşüncedir, zihindir e çizgi çekip karalıyorum! açık kapı bırakmamak lazım insanlara. inşallah karşılaşmayız. açıkçası o kitap kapağını görünce ve mırc dilinden türeme alaycı tavrı beni sinir stres yörüngesine soktu. şimdi ben kalkıp onu, o koca yaşlı başlı adamı küçük bir çocuk gibi ağlatsam dalga geçerek. fiziki engelleri ile derin, ağır, piskopatça makara yaparak! hoş olur mu? illa ki içinde bir şeylere dokunur söyleyebileceklerim. hak ettiğini duymak ister mi bunları? bence istemez, hele ki benden.

  biz mantık sahibi insanlarız. dilediğimizce mantık ararız nitekim buluruz da. keşke kendileri de denese mantıklı olmayı. işte bilmem ne olmuş onu olmuş bunu olmuş ancak daha maneviyata saygı duymayı öğrenememiş. nezdimde saygıyı haketmeyen bir insandır.
  1 -2 ... pietro pacciani
 10. 10.
  tekerlekli sandalyeden sonra gözleri de kör olmuş "aydınlık bekçisi"! kimleri gördük kimler ile tanıştık ömrünü kitap okumaya adayanlardan, ilim, bilim öğrenmeye çalışanlardan da herkesin gözü açılır iken, herkes aydınlanır iken, ufku genişler iken bu adam kör olmuştur. kalın camlı gözlüklere muhtaç kalmıştır.

  ancak gözler kalbin aynasıdır!
  -2 ... pietro pacciani