bugün

sezona yeni başlayan basketbol profesörü. gününde başlarsa maça önce karşısındaki savunmacıları teker teker değiştirir bu şöyle olur: basket faul falan yaptırır, adamın üzerinden smaç vurur, savunmacısına en son blok vererek uzaklaştırır. ardından rakip coach ikili sıkıştırma dener, hadi şimdi de yap bakalım falan gülümsemeler yapar, ama onunda çaresi vardır, mükemmel asistler yapar, aralarından geçip * smaç vurur. dahada kızdırdığınızda bir çeyrekte kaçırmadan 30 sayı atar.
bu sezonki utah maçında 3.periyotta 10da 10 serbest atıs ve 9da 9 içsaha isabeti kaydetmiş oyuncu. Mükemmel bir oyuncu.
81 attığı maçtaki gibi 3. çeyrekte 30 atmasını yine canlı izlediğim acaba kobe ben izleyince mi atıyor diyesim geldiği kaan kural'ın maçta dediği gibi utah maçında sezonu kendi standartlarına göre açan ve daha yeni yeni ısınan gönlümüzün mvpsi.
savunma yapmayan toronto'ya 81 sayı atmış olabilir ancak ne kadar yürekli? olduğu play offlarda * görülmüş kazanma adına hiçbir şey yapmamıştır. shaq sayesinde 3 şampiyonluk yüzüğü kazanmıştır ancak allen iverson'un yanına bile yaklaşamaz...
sadece kendisi icin oynayan, takimina bir bok katmayan yetenekli basketbolcu. shaq gittikten sonra lakers'in dustugu durum da takimina ne kadar yararli oldugunu gosteriyor. dwayne wade ve lebron james bryant'tan birkac gomlek ustun oyuncular. kazandiklari/kazanacaklari sampiyonluklarla da bunu kanitlayacaklardir. ne kadar yetenekli olursa olsun, kisilik sorunlari ve liderlik eksikligi kobe'nin bir michael jordan olmasini engelleyecektir.

kendisi icin oynayip takimina yarardan cok zarar veren diger bir oyuncu icin (bkz: allen iverson)
Son on yilin sampiyonlari, final maci mvp'leri

Yil.......Sampiyon............finaldeki rakip......final mvp
---------------------------------------------------------------
2005-06..Miami Heat..........Dallas Mavericks....Dwyane Wade
2004-05..San Antonio Spurs...Detroit Pistons.....Tim Duncan
2003-04..Detroit Pistons.....Los Angeles Lakers..Chauncey Billups
2002-03..San Antonio Spurs...New Jersey Nets.....Tim Duncan
2001-02..Los Angeles Lakers..New Jersey Nets.....Shaquille O'Neal
2000-01..Los Angeles Lakers..Philadelphia 76ers..Shaquille O'Neal
1999-00..Los Angeles Lakers..Indiana Pacers......Shaquille O'Neal
1998-99..San Antonio Spurs...New York Knicks.....Tim Duncan
1997-98..Chicago Bulls.......Utah Jazz...........Michael Jordan

Son on yilin sezon mvp'leri

yil.......mvp
---------------------------------
2005-06-Steve Nash, Phoenix
2004-05-Steve Nash, Phoenix
2003-04-Kevin Garnett, Minnesota
2002-03-Tim Duncan, San Antonio
2001-02-Tim Duncan, San Antonio
2000-01-Allen Iverson, Philadelphia
1999-00-Shaquille O'Neal, Los Angeles Lakers
1998-99-Karl Malone, Utah
1997-98-Michael Jordan, Chicago
1996-97-Karl Malone, Utah

yukaridaki istatistiklere bakarak o kadar da buyuk bir yildiz olmadigi anlasilabilir.
wizards maçında arenas ile düelloya girip 14-26 saha içi ile 39 sayı atıp arenasa üstünlük sağlamıştır.
insanların bok atmaktan bıkıp usanmadığı üstad...

efendim, arkadaşlar ne demişler, bu adam bencilmiş...
evet bir zamanlar* arkadasın bir tarafları tavan yapmıştı yalan değil.
ama adam baktı bütün dünya bana karsı. şimdi toparlandı. gayet güzel oynuyor. ribauntını da alıyor, asistini de yapıyor, top da çalıyor...

ama maalesef hala bazı insanlar bok atmaktan bıkmadı. adama hala bencil diyorsunuz.anasını satayım takımda baska adam mı var ki alsın topu eline takım kurtarsın. kime vereceksin topu smush parker a mı? lamar odom a mı?yoksa brian cook a mı? hiçbirine tabi ki...

bi de neymiş iyi oyuncuysa tek basına sampiyon yapsın mış mış...

lan bunu daha önce yapan var da biz mi bilmiyoruz.yok allen ıverson finale çıkarmış takımı... e güzel kardeşim o zaman doğu da kim vardı ki philadephia nın karsında...

ha bi de jordan meselesi var...

jordan dediğiniz adam, yanılmıyorsam ilk sampiyonluğunu altıncı senesinde yasadı. ki onun yanında steve kerr, dennis rodman, horace grant, scottie pippen gibi adamlar vardı. kobe nin yanında kim var hiç kimse. sadece phil jackson.

hem adam gecen sene phoenix gibi bir devle 7 maç tek basına savastı. ben size derim ki o serinin maçlarını bulun bir yerden izleyin. görün basketbolcu neymiş...

kısacası bu adam nba in en iyi basketbolcusudur...

(bkz: rahatladım be)
jordan'la kıyaslanması komik olan basketbolcu. hiç bir şekilde jordan'la kıyaslanmayacak basketbolcu keza evet bu adam nba in en iyi basketbolcusudur ama mj dünyanın en büyük sporcusudur.
(bkz: jordan meselesi)*
nba'in şuanda lebron james ile birlikte en yetenekli ve tartışmasız en iyi kariyere sahip oyuncusu..23 ağustos 1978 yılında doğmuştur..liseden nba'ye draft edilen sayılı oyunculardandır ki bu ona en genç draft edilen oyunculardan biri olma şansını vermiştir..amerika'da extraordinary physical ability,yani olağanüstü fiziksel yetenek sınıfına sokulması liseden draft edilmesinde etkili olmuştur..kariyerinde şuana dek 715 nba maçına çıkıp akılalmaz bir ortalama tutturmuştur:24 sayı,4,5 asist ve 5.1 ribaund..

öncelikle bu efsanevi oyuncu,yukarıda da dediğim gibi liseden draft olarak büyük bir sükse yapmıştır..daha sonra 1998 yılında all star seçilerek zamanın en genç all starı olmuştur ve daha 19 yaşında rekorlar kitabını açmıştır nba'de..

ayrıca 2002 all star'da kariyerine bir de all star mvp'si eklemiştir,daha önce zaten slam dunk şampiyonluğu da eklemişti..ayrıca en genç 5000-10000-15000 sayı rekorlarını elinde bulundurmuş bir yaratıktır..

nba defensive team'e seçilme başarısına ulaşmıştır..

ayrıca bu hayvan oğlu hayvanın genelde bilinmeyen bir rekoru da hiç atış kaçırmadan tam 21 sayı atarak maçı la lakers'a getirmesidir 2002'de..

tam 81 sayı atarak nba tarihine kendisini altın harflerle kazımıştır artık iyice,efsane olduğu belgelenmiştir..zaten bu maçtan önce de 3 çeyrekte 62 sayı atarak rekorun geleceğinin sinyallerini vermiştir..

michael jordan bu adam için veliahtım demiştir..

sonuç olarak,kobe yalnızca bu iş için yaratılmış bir insan,onu izlemek güzel,takipçisi olmak özel,bu kadar sevmeyeni varken hele...
2007 allstar maçının mvp'si olacak olan oyuncudur, yaşayan en büyük basketbolcu, basketbolu hem oynayan hem de yaşayan basketbolcu. nba'in en iyisi. kelimelerle anlatmanın imkansız kaldığı sayılı oyunculardan. çoktan hall of fame'e girmeyi hakeden eskinin 8, şimdinin 24 numarası...
31 sayı, 6 asist, 6 top çalma ve 5 ribaund ile allstar mvp'si olan süperstar..*
ödülü aldıktan sonra o yavşak smiley i beni de güldürmüştür. severim, sayarım, bileklerinden öperim...

(bkz: nba legend) daha doğrusu (bkz: basketball legend)
kendimi bildim bileli en sevdiğim ve şu anda aktif oyuncular arasında tartışmasız en iyi olan yaşayan efsane.

bugünkü all star maçında da bir kez daha göstermiştir bu işi en iyi ben bilirim gibisinden. seviyoruz seni aynen devam.
2007 all star macında oyunun icine etmeden nasıl all star olunacagını gostermis yarı insan yarı inanılmaz.
an itibariyle portland potasına 65 sayı bırakan insan, 17 saniye var daha da devam edebilir..
(bkz: kobe bryant in 65 sayısı)
65 sonrası ilk maçında minnesota^ya 50 sayı atan oyuncu.. insan desem değil, hayvan desem değil, ayı desem hiç değil.. canavar canavar..
böyle hayvani şekillerde atmaya devam ederse (ki eline almaya başladığı zaman topu bu bir kaç maç sürekli böyle oluyor, insandışı sayılar atıyor) şu anda ikinci durumda bulunduğu sayı krallığında her sene olduğu gibi yine zirveye çıkacaktır, çıksındır..
portland'a attığı 65 sayının ardından dün gece de minnesota timbervolves potasına tam 50 sayı bırakan ve lakers tarihinde 1962'den bu yana iki maç üst üste 50 sayı ve üzerinde atan ilk basketbolcu olma ünvanını alan basketbolcudur.

iki maçta 115 sayı. peh peh peh. *

(bkz: yok artık kobe bryant) *

edit: düzeltme için cuthbert'e teşekkürler.
kobe > nba.

(bkz: i love this game and we love kobe)
23 mart 2007 memphis lakers maci nı 60 sayı ile tamamlayarak, üç maçta 175 sayı atmış olan şey...

ayrıca üç maç üst üste 50 ve 50+ atarak, en son 62 de elgin baylor un gerçekleştirdiği hadiseyi, dile kolay kırk beş sene yeniden gerçekleştirmiştir.

(bkz: sana insan diyenin)
az önce öğrendim ki, bu adam 10 yıllık nba kariyeri boyunce 16 defa 50 veya 50+ atmış.
michael jordan, larry bird gibi yıldızları izleyemeyenlerin üzülmemesini sağlayacak tek kişidir.
bu sene de sayı krallığını 3 maçta attığı toplam 175 sayıyla neredeyse garantilemiş hayvan. son üç maçlık sayı ortalaması 58.3 sayı efendim. baktı ki lakers peşpeşe kaybediyor play-off zora girdi aldı eline sazı ortalama 50 falan atayımda play off a girelim dedi sevgili black-mamba.