bugün

pembe gibi boktan bir renkle yazmasına rağmen ısrarla kırmızı kalem denilen dalgametre. tadı iğrençtir.
genelde başlık atmak için kullanılan kalem(sözlükte değil defterde)
ilkokulda ısrarla kullanılması istenen önemli yerleri yazmada kullanılan kırmızı dışında bir renge sahip olan ve ıslandığında tüm kalem kutu ve çantayı boyayabilme kapasitesine sahip olan baş belası kalem
ilkokulda bir kuralmışçasına kullanımı diretilen, başlık atmak ve kenar çizgisi çizmek için kullanılan, kırtasiye gereci. bu kalemlerin hası johan faber tarafından üretilir. kiremit rengi ve pembe yazan dandik çeşitleri mevcuttur. öğrenciler ilerleyen yıllarda, en çok kullandıkları bu kalemi acımasızca terk ederler. kırmızı kalemin terk ediliş zamanları, sırt çantası kullanımının bırakılıp, kitapları elde ya da klasörde taşımaya başlanan zamanlara tekabül eder.
orta okulda 'hocam sınavda kırmızı kalem kullanabilir miyiz ? ' ya da bu sorulmadan hocanın ' kırmızı kalem kullanmak yasak ' diye uyarılarda bulunmasına sebebiyet veren pembemsi ilginç okul gereci . her sınıfta yazısı daktilo yazısı gibi düzgün olan , kırmızı kalem kullanımına özen gösteren bireyleride vardır .
yazı yazarken ucu kırılıp göze kaçtığında gözü kıpkırmızı boyayan beyaz hiçbir yer bırakmayan hain kalem.
diğer tarafı mavi olan versiyonlarıda vardır ki onlar pek fenadır.[çizim yapanlar için güzELdir ama ..]
kurşunu ilkokul yıllarında çizilen marjinleri, atılan başlıkları, tükenmezi öğretmenlerin sınavlar üzerinde yaptığı düzeltmeleri, kırdığı puanları, verdiği aferinleri hatırlatan nostaljik kalem..universiteye gelindiğinde neredeyse hiç kullanılmaz olur, kırmızı kalem bulup da nerden başlık yazıcam şimdi denir..
bi de defterin her sahifesinin kenarına dikey bir çizgi çekmek suretiyle kullanılırdı... hey gidi günler...
Öğretmenlerin ayar kalemidir.Hele sıkı ayar yendiğinde kağıt lale tarlasına döner.
birde ekürisi vardı. mavi renkte.
genellikle ortaokuldan itibaren yerini tükenmez kalemlere veya hiç kalem * e bırakan kalemdir. eliniz çok terliyorsa bütün elinizi kıpkırmızı boyar *, alay konusu olursunuz.
renk körü insanlar için * yeşil olan kalem.
bu kalemlerin uçları çok yumuşak olurdu, yazı yazmak normal kurşun kaleme göre çok daha rahattı ve ilkokulda bu yüzden favori kalemimdi. ama hocaların inatla bu dediğimi kırmızı kalemle yazın yok bunun altını kırmızı kalemle çizin söylemleri yüzünden yeterince soğudum ilkokuldan sonra elimi bile sürmedim.
(akla takılınız:kalem mi kırmızı yoksa yazdığı mı)
ilkokul zamanlarinda deftere ba$lik atmak icin kullanilirdi bu kalem. ba$lik kirmizi geri kalan yerler siyah kur$un kalemle yazilirdi. okuldan eve geldigimizde ellerimizi yikamamiz gerektigini vurgulardi bize zira kalem parmaklarimiza, avuclarimiza hatta ba$ini kemirdigimiz icin agzimiza bile bula$irdi.
ilkokul çocukları için vazgeçilmezdir ve çok değerlidir. ilkolkuldayken kırmızı kalemle yazarken uç kısmını hep ağzıma soktuğum için okulda dudaklarım ve dişlerim kırmızıbir şekilde gezerdim daha sonraları bunu farkedip kırmızı kalemin ucunu ıslatıp dudaklarıma sürerek ruj yapardım onu. * *
getirilmediği taktirde demir cetvelle ellerinize vurulma kalemidir.
ortaokulda her sınav öncesi iki bilinmezli denklemin birincisi.

1- kırmızı kalem kullanabilir miyiz?
2- istediğimiz sorudan başlayabilir miyiz?
önemli şeylerin altını çizmek için kullanılır.
ilkokulda dersten kopup daldığımızda gayriihtiyari agzimiza goturup, agiz, dil kipkirmizi olmuslugum olan kalemdir. igrenc, aci bir tadi vardi ki o zaman uyanir, silkelenir derse geri donerdim.

(bkz: alligator)
(bkz: kırmızı kopya)
(bkz: johan faber)
(#12906223) hoş.
bana ilkokulu hatırlatan gereksiz nesne.
kendisi ile resmi evrak imzalanmaması gereken kalemdir.
başkasının inancına, giyim kuşamına, hayat tarzına istediği gibi sayıp sövebilen yazarlara en içten küfürlerini esirgemeyecek yazardır. türbanlıya laf edene de seviştiği kıza orospu diyene de meme uçları belliyken bla bla benzeri başlık sıçan yazarımsılara da lafını esirgemeyecek yazardır. çünkü onlar daha yukarısını haketmediklerini bizzat kanıtlamışlardır.

edit: imla