bugün

*

genelde intikam almak isteyen insanların yapacağı eylemdir, insanı içten içe yiyen bitiren birşeydir, zira insan yaratılışı gereği herzaman kötü olayları geride bırakmaya, unutmaya çalışır, ancak kin beslemek hem beyni hem vücudu yorar, evvelden yapılan bir yanlışı hatayı günbegün kendine hatırlatır, hergün daha fazla acı çekmek için uğraşır ki içindeki kin daha da büyüsün, acısı çıkarken karşıdaki daha fazla acı çeksin ve intikam alan kişi daha zevk alsın.

kin beslemek uzun ve sancılı bir iştir, nekadar uzun süre beslenirse intikam okadar derin alınır, çünkü;

"revenge is a dish; best served cold"
besleyecek başka bir şey bulamamak.
dagdan kestim kereste
kus besledim kafeste
kus sizlere oldu ömür
biraktim odunculugu
artik besliyorum tiknefes
hastaligina karsi kin
yalniz bu kin denen
hayvanat cok masrafli
istahi olmadigi vakit
yarim öküzle doyuyor
aman ha !
insanı en çirkin gösteren, nahoş ve içi kararmışlara özgü edim. nefret ile öfkeye gebedir.
köpek beslemekten daha zevklidir. ama yavrusu alınması tercih edilir. valla lan. tanırsanız sizde çok seversiniz hem.
pek masraflıdır, çok zarara uğrarsınız.
bazen elinizde değildir. çok dayanırsınız ama karşıdaki o kadar sinirlendirir ki o an yavaş yavaş ruhuna bir kin duygusu dolar.
kin, bir nevi nefret birimidir. nefret etmek bir süreç niteliği taşıdığından, bu sürede nefret edilen kişinin davranışlarına karşı bir olumsuzluk duygusuyla yaklaşılır ve her davranışına karşı "kin" güdülür. koyun gütmek gibi düşünün. bu kinler içimizdeki, içimizi ferahlatan yeşillikleri tüketir ve içimizde yer kaplar. güdülen kinler, günbegün çoğalır; büyür. ve kanser gibi yayılır aslında. hepsi birbirine benzetilebilecek tüm bu metaforlar aslında bu davranışın; daha doğrusu bu alışkanlığın yanlışlığını anlatmaktadır.

öfke duymak ile arasında ise oldukça kalın bir çizgi vardır. insanın sinirlenmesi doğal ve gereklidir; insanın yanlışlara karşı tepkisinde bu tür durumlar normal karşılanabilir ve hatta değişikliği sağlamaya yönelik gayrette mecburi denebilir. ancak, nefret ile kin beslemek hiçbir sonuç gayesi taşımadığından, aksine kişinin kendi kendisini tüketmesine neden olmasından ötürü psikolojik bir rahatsızlıktır ve insan kendisinin farkına varıp veyahut vardırılıp bu davranışından vazgeçmeli; vazgeçirilmelidir. bir tokat atın mesela. alooo, kendine gel.
isteyip de beceremediğim şey. Tutamıyorum hacı içimde kin. Olmuyor. En iyisi de bu biliyorum. Ama gerektiğinde de olmalı tabisi. Belki şimdiye kadar gerekmemiştir bilmiyorum. Evet
Ne demiş Yunus;

Aslında hayat bayat ekmek
ilk fiil üsluplu düşünmek
Buyrulan iki göze itaat etmek
Son eylem olmalı kin beslemek
Hani diyelim toz pembe yaşıyorum
Koz bende biçimi takılıyorum
Bozukluklarımı cebimde taşıyorum
Saygım senin orospun olsun
Kaygın benim aşkım. Evet
artık yapmadığım bir şey. her şeyin bir sebebi olabiliyor ve geçmişte bana istemediğim bir şey yapıldı diye kin besleyip sürekli kendimi üzmem anlamsız. o zaman yaşandı bitti. o zaman demek ki şartlar onu gerektirmiş.
Gereksiz yüktür.
içindeki öfke ve kin hayatı çekilmez ve anlamsız kılar.
Canım kin' im. Yıllardır besliyorum. Keyfi yerinde şimdilik. Az kaldı çıkmasına.
Kimseye kin tutacak kadar vaktim yok. Kin besleme, sevgi besle daha mutlu olursun.
güncel Önemli Başlıklar