bugün

anı boktanlaştıran, böyle sikindirik ötesi bir kelime daha olmasa gerek. esrik bir haldeyken eline düşmeye gör , yaşadığına pişman eder insanı. bir de eğerle yoğurursan, dilini kesip atasın gelir, bir daha kullanmamak adına. o zamanda beynimi çıkarsaydım yerinden düşüncesiyle titrer yüreğin, düşünemesem hiçbir şey diye.
boğulsam da karanlığında hasretin
alıştım gözlerine tutsaklığa...
sen öyle bir yerdesin ki;
yokluğun ayaz oldu gelemedin,
varlığın da oldu geçemedin...
kordu gidişin ciğerimde
günleri saydım saydım bitmedi
hani sayılı gün geçerdi...
ne gözümde bir iz var şimdi
ne de seni bekleyen ben...
gel dersen gelirdim
ama sen 'sev' dedin
ben de sevdim...
keşke dedim ya
sanki biraz geç kaldım...
bedeli en ağır ödenen, en pahalı kelime.
insanin soylemekten nefret ettigi ama bi o kadar da soylemek zorunda kaldigi kelimedir.
zira insaniz ve hata yapiyoruz ve pisman oluyoruz ve hep "keske.!" diyoruz, "bi dahaki sefere.." diyoruz..
(bkz: keşke keşkelerim olmasa)
pişmanlıgı anlatan kelimedir. (bkz: kaderde varsa düzülmek neye yarar üzülmek)
her şey sona erdiğinde bütün konuşmalardan ve yapılanlardan ve yapılamayanlardan geriye kalacak olan tek içleniş.

ne kadar çok keşke diyorsan, o kadar çok kendini bileklerine çekersin ama en çok sessiz sessiz iç geçirenlerdir, keşkelerini kendinde saklayarak kendi içindeki vadilerde hiç susmamacasına tekrar tekrar keşkeler büyütenlerdir benliğinin katili.

keşke bu yazı derdimize derman olabilseydi.
keşke bu yazıda anlatılamayanı anlatabilseydim.
keşke bu yazı bütün yaralarını örtebilseydi. keşke bu yazıyı okurken gülebilseydin. keşke bu yazıyı okurken kendini kaybedip hiç düşünmediğin şeyleri düşünebilseydin.

keşke bu yazıyı yazarken ölebilseydim. evreni birbirine katabilseydim. bir rüzgar koparabilseydim.

bir aşk değil, keşkeyiz altı üstü. hep sandırılan keşkeler hayatımız.

keşke bir fırtınanın tam ortasına düşebilseydik şimdi. üstümüz başımız bulut tanesi..
Dilek anlatan cümlelerin başına getirilerek "ne olurdu" anlamında özlem veya pişmanlık bildiren bir söz, bari.
dillerden düşmeyen, pişmanlık kokan sözcüktür.
yalın şarkısıdır.

keşke oyunlar oynamasaydık
üzülmeseydi şarkılar
hala sana yazılıyorlar
hala buram buram sen kokuyorlar..
pişmanlığı anlatan tek kelime.
bu kelimeyi kullanmadan yaşamak hayatı ne kadar akıcı kılar bir deneyin görün.pişmanlık yok, geriye dönüş yok, kaçan fırsatlara üzülmek yok.
her zaman ne oldum değil ne olacağım demek gerçekten güzel.
sonuna -k getirilidiğinde tadından yenmez bir yemek ismi olur.
(bkz: keşkek)
şeytanı sevindiren bir kelimeymiş. imam bey söyledi bugün. o zaman son kez tanrım;

aahhh keşkeee oyunlarr oynamasaydııkk
üzülmeseydii şarkıllarr halaa sana yazılıyorlarr
hala buhram buhram senn kokuyorlarrr.

bunu yok sayın noaalırrr.
Hepten vazgeçmek için erkendir, telafi etmek için geç... Mağlubiyetin simgesidir "keşke..." Kaçırılmış fırsatların, bastırılmış duyguların, harcanmış hayatların, boşa yaşanmış ya da hakkıyla yaşanamamış yılların, gecikmiş itirafların ağıtıdır.
en büyük pişmanlıklarımızla en büyük hatalarımızın keşisim noktasında duran şeylerdir. hani bir adım az atmış olsa o uçağa binmeyecekti ya hurley, öyle bir şey. dilenciye para vermek için dönmüş olmasa, prof olup karısı ile tanışamayacaktı ya ted, öyle bir şey.. yada bambaşka bir şeydir de ben bilmiyorumdur...
keşke hiç olmasa, hiç söylemek zorunda kalınmasa.
keşke !! gitmeseydin sevgili... ha bir de;
(bkz: keske nickim yardirsa)*
söylemeyi sevmediğim ve söylemediğim kelime, herkes hata yapar ve bu hatalar kişiye tecrubeler kazandırır zaman geri gelmeyeceğine göre ahlanıp vahlanmak keşkelerle zaman kaybetmek yerine yola devam etmek en akıllacısıdır.
bi karikatürde şöyle görmüştüm:
+ bundan sonra keşke yerine iyiki kullanacaksın. bu seni mutlu ve optimist bi insan yapacak.
- iyiki çok param olsaydı.
pişmanlık, istek, hayal, geçmişe duyulan özlemle karışık söylenen kelimedir.

keşke tanımasaydım seni .
Keşke sevmeseydim onu .
Keşke görebilsem.
artık dönülmesi imkansızsa, dilinizden ilk çıkacak talihsiz cümlenin ilk kelimesine en büyük adaydır.
keşke, butun guzel düşlerimi bir bir yaşayabilseydim.
keşke, insaların yaralarına tek ilacın sevgi olduğunu anlatabilseydim
keşke, en çok ben sevseydim butun insanları.
keşke, kimseyi kırmadan, incitmeden yaşamanın bir yolu olsaydı.
keşke sevdiklerimizin değerini yaşarken anlasak, keşke yerlerde sürünerek öğrenmek yerine, tecrübelere kulak versek...
keşke, keşke demeden yaşayabilse biçok insan benim gibi.