bugün

1.Duvar örmekte kullanılmak için kalıplara dökülüp güneşte kurutulmuş saman ve balçık karışımı ilkel tuğla.
2.Bu tuğladan yapılmış.
memleketim iç anadoluda kullanılan kışın çetin soğuğundan koruyup sıcak tutan; yazın ise serin tutan yapı sistemi...
(bkz: kerpiç ev)
Kurak ve yarı kurak alanlarda yaygın olarak kullanılan bir malzemedir.
(bkz: kro)
Kerpiç Duvar örmek için kullanılmak üzere tahta kalıplara dökülerek güneşte kurutulmuş balçık.
sıcağında sıcağı bir yapı malzemesidir. ucuzdur. o yüzden kalın kalın duvarlar yapılır. 50 cm. falan. sonra da konforun keyfi sürülür. yazın serin, kışın sıcak. tek dezavantajı zamanla toz oluşturmasıdır. lakin bu da içine bir miktar alçı katılarak bir nebze olsun giderilir. yalıtım malzemesi gerektirmez. cünkü kalındır ve ısı iletim katsayısı düşüktür.
(bkz: kerpiç peyniri)
(bkz: pirket)
kil oranı uygun toprak içerisine alçı, çimento, saman, elyaf gibi malzemeler eklenip kalıplara döküldükten sonra kurumaya bırakılan, anadolu'da inşaat işlerinde kullanılan bir üründür. en büyük özelliği radyoaktif dalgaları geçirmemesidir. kerpiçten yapılmış bir evde bir gecelik uyku bir haftalık uykuya bedeldir derler.
toprak, su ve saman ham maddesi olan, eski zamanlarda kullanılmış çakma tuğla.
Milattan önce 1200'lü yıllarda mezopotamyalılar tarafından bulunmuş kompozit malzeme. Evet basbayağı kompozit.
kırsalında en fazla kerpiç ev bulunduran il mardinmiş.
yazın sıcaktan, kışın soğuktan koruduğu biliniyor.
en son duyduğum güzel sözün içinde geçen kelime.

kerpiç evlerden gelip saraylarınızı başınıza yıkıcaz.
tasavvufi olarak velinin benlik duvarını oluşturan yapı taşıdır.

kazanda kerpiç kaynatan veliye nedir bu deyü soranda veli "bandım, verdim özümü" demiş.
2 ana 1 kuzu örülüyordu heralde.
Ama bu evler yazın serin olur müq olur.
kerpiç ev kışın sıcak yazın serin olur arkadaşlar.
fıstık gibi doğal ısı yalıtımlı ev.
ama börtü böcek haşere yılan fare olabilir.
dikkat etmek lazım.
bi kaç tane kerpiç evde yaşadım. ne haşere ne de diğer canlılarla karşılaştım.
gayet tatlı ve insani bir malzemedir.
batılı zenginler üç beş kat fiyat farkı ödeyerek içinde plastik vs olmayan kerpiç evler yaptırıyorlar.
tabi ki şehir dışına çünkü bizde çoğu belediyenin yaptığı gibi kerpiç yapıya ya izin yok ya da çok uğraştırıcı bürokratik işlemler var.
lan halbuki kerpiç yapı depremde yıkılsa bile içinden yürüyerek çıkarsın. bişey yapmaz ki.
kerpiç ev sıcak olur fare ve yılanlar kışın sıcak yazın serin diye tercih ederler.
tavandan yılan sarkar duvardan fare deşip gelir.
çünkü peynir gibi içeri girnek kolay oluyor.
zemine ve duvar yarısına kadar içeriden şap yapmak lazım.
şap yalıtımı bozar zamanla dökülür.
duvarı örerken içeriden ince kafes telle bu iş çözülür.
köye gidip ev yapasım geldi.
güncel Önemli Başlıklar