1. 1.
    1.Duvar örmekte kullanılmak için kalıplara dökülüp güneşte kurutulmuş saman ve balçık karışımı ilkel tuğla.
    2.Bu tuğladan yapılmış.
    1 ... italiano
  2. 2.
    memleketim iç anadoluda kullanılan kışın çetin soğuğundan koruyup sıcak tutan; yazın ise serin tutan yapı sistemi...
    1 ... amcoyyoni
  3. 3.
    (bkz: kerpiç ev)
    ... pilotmont
  4. 4.
    Kurak ve yarı kurak alanlarda yaygın olarak kullanılan bir malzemedir.
    ... sazagelenbengazagelenben
  5. 5.
    (bkz: kro)
    ... yes comment
  6. 6.
    Kerpiç Duvar örmek için kullanılmak üzere tahta kalıplara dökülerek güneşte kurutulmuş balçık.
    ... morus
  7. 7.
    sıcağında sıcağı bir yapı malzemesidir. ucuzdur. o yüzden kalın kalın duvarlar yapılır. 50 cm. falan. sonra da konforun keyfi sürülür. yazın serin, kışın sıcak. tek dezavantajı zamanla toz oluşturmasıdır. lakin bu da içine bir miktar alçı katılarak bir nebze olsun giderilir. yalıtım malzemesi gerektirmez. cünkü kalındır ve ısı iletim katsayısı düşüktür.
    ... pilotmont
  8. 8.
    (bkz: kerpiç peyniri)
    ... notrinova
  9. 9.
    (bkz: pirket)
    1 ... st johan
  10. 10.
    kil oranı uygun toprak içerisine alçı, çimento, saman, elyaf gibi malzemeler eklenip kalıplara döküldükten sonra kurumaya bırakılan, anadolu'da inşaat işlerinde kullanılan bir üründür. en büyük özelliği radyoaktif dalgaları geçirmemesidir. kerpiçten yapılmış bir evde bir gecelik uyku bir haftalık uykuya bedeldir derler.
    ... sipidiksipidikyuzenbalik