bugün

yarın saat 15:00 itibarı ile sınıflarda anı belgelerinin dağıtılması ile başlayacak olan.saat 19:00'da anfi tiyatoda kepleri havaya atmamız ile devam edecek olan, öğrenci kişiliğin okulu bitirip hayata atıldığını gösteren kendisinin boşluğa düşmesine sebebiyet verecek olan eylem.
akademik bir derece almış insanların (ön lisans olmaz) her hangi bir mesleğin ehli olduklarını gösteren cüppe giyme törenlerinde, "bu cüppeyle bilgi ile sahip olduk, bilgi baş tacımızdır" anlamında ezoterik simgelerle yüklü tören. baştaki kep kitabı, püskül de arasındaki ip ayracı temsil eder.

bu törenler artık anaokullarında da ciddiyetle düzenlenir oldu.
yaşayan insana, okulun bittiğini, hayatının en güzel yıllarını yaşadığını ve bir daha geri gelmeyeceğini anlatan, ailelere ise gurur veren merasim. şehir dışında okuyorsan zaten aileni okulunda görmek bir yandan sevindirirken bir yandan bozar da biraz, sanki seni alıp gideceklermiş gibi gelir, bir rahatsız olunur mutlulukla beraber. ve fırlatılan kepin rüzgarıyla savrulur dört başı mahmur, başıboş üniversite hayatı. o törenden sonra çok şey değişir.
ayrıca dekan ve hocalarla karşılıklı ve cübbeli konumlanmış bir haldeyken "another brick in the wall" şarkısı çalındığında pek de komik ve eğlenceli bir hal alan merasim *
kepin fırlatıldığı an en güzelidir lakin sizin kepiniz mutlaka başka bir mekana gitmiştir.
okulu bitirmenin verdiği çoşkuyla kep uzun mesafeler katetmiştir. hemen ortalıktan başka bir kep bulunarak *. olaya devam edilir.
hayatımda katılmak nasip olmamış tören. mezun olununca düzenlenir.
esas itibariyle tarihte ilk kez endülüs emevi devleti zamanında kurtuba (bkz: cordoba) üniversitesi'nde tertib edilmiş tören çeşididir.
10 temmuz'da kep töreni olan ve kaldığı ders için morali bozulan kişinin birden gitmemeye karar vermesiyle bütün arkadaşlarının vazgeçirme çabalarına girişmesi ama yine de kararı kesin olan kişinin, tam bunlardan kurtulduk derken ''senin kep törenin ne zaman'' diye soran ebeveynlere ''ya şey kem ya anne bilmiyorum olur bir ara neyse yemekte ne vardı'' diye geçiştirmesiyle sonuçlanan durum. *
sonuç: şimdi ben ne yapıcam?
22 haziran itibariyle çukurova üniversitesinin hipodromda gerçekleştirdiği ve benimde katıldığım tören.
kesinlikle duygusal bir olaydır. ailelerin gurur günüdür.
marmara üniversitesi'nin inönü stadı'nı ağlattığı tören.
okulunuz uzamışsa katılmamanız gereken tören. 100 sene okusanız zorunuza gitmez ama keplerin havaya atıldığı an o yaz içinizden çıkaramayacağınız kadar büyük bir şeyler oturuyor.
küçük kardeşimin ilkokuldan mezun olurken katıldığı olay. üniversitelere özel bi olguydu bir zamanlar. hani liselerde falan yapılmasını anlıyorum da ilkokulların mezuniyetinde yapıp niye cılkını çıkarıyosunuz ki?

edit: anaokullarında da yapılıyormuş efenim, ohadır, çüştür dumurdur falan oldum yani.
(bkz: yok artık ali sami)
açık öğretim kurslarının bile düzenlediği etkinliktir. *
yakında kuran kurslarında da yapılması muhtemel olan olay.
(bkz: en mübarek kep töreni) *
bir zamanlar bu amerikanvari etkinlik sadece üniversitede olurdu, şimdi ise lisede, ilköğretimde, hatta ilkokulda bile yapılmakta. kendimize özgü daha orijinal mezuniyet sembolleri bulsak daha güzel olurdu aslında, örneğin; fes atmak, şalvar fırlatmak gibi.
yine de kep töreni hissiyatı güzeldir, yaşanılasıdır.