bugün

ilk dinleyişte dahi sağlam bir albüm imajı yaratmıştır yaratmasına da; bir "afilli yalnızlık" kadar insanı uykusundan uyandıran, "ve gülümse şimdi" gibi en sevdiği oyunun ortasında teneffüs ziline yakalanılan o ilk gençlik yıllarının telaşını hatırlatan, "belki bir gün özlersin" gibi sahici bir yaşanmışlık hissi uyandıran şarkılara muhtaç bünyelere ne şekilde yetebileceği merak konusudur. pek tabi emre aydın albümlerinin dinledikçe, söz ile müziğin o eşsiz uyumunun kulaklardaki pası yavaş yavaş temizlemesiyle zaman içinde güzelleştiği bir gerçektir. bu albümde de sözler yine müzikten ön plandadır kanımca. Son defa şarkısındaki şu sözler örneğin:

"Ne yapsam ne söylesem
O geç kalmışlık hissi
Son defa görsem seni
Kaybolsam yüzünde

Son defa yenilsem sana
Hiç anlamasan da
Son defa benim olsan
Uyansam yanında."

Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği güzel bir albüm olmuştur bu da. kendisi ayrılık acısını yanısıtırken bizlerin de yüreğini dağlamıştır efenim. halet-i ruhiyeniz düzgün ve yerli yerindeyken bu albümü dinlemeniz bir dost tavsiyesidir * .
51, pişti, king, batak bilmediğim dönemler iskambil kağıtlarını kullanma amacım....
emre aydının son albümü.
özellikle ''kimse olmadı senin gibi'' süper ötesi.

albümdeki parçalar;
Bu Yağmurlar
Alıştım Susmaya
Hoşçakal
Tam Dört Yıl Olmuş
Duymak istiyorum
Ayrı Ayrı
Kimse Olmadı Senin Gibi
Geniş Zamanlar Yok
Son Defa
Kağıt Evler
Kağıt evler içinde
Yanmış her şey düşler bile
Peki sen en yanlış kadın
Nasıl en çok sen acıttın?
Ah olmuyor
Ne yapsam olamıyor
Hep buzlu yolların
Dönülmüyor, dönülmüyor...diyor ya adam böyle içte içe yakıyor dinleyeni..sigara içirtiyor, derin derin içe çektiriyor..budur.
ne yazık ki, afili yalnızlık'ı mumla aratan bir albüm olmuştur. ilk albümün neredeyse tamamı hit şarkılardan oluşurken, kağıt evler'deki hit sayısı afili yalnızlık'ın yarısı bile etmiyor. belki de tanıdığımız emre aydın'dan daha farklı, büyümüş, acılarını daha olgun bir açıdan yansıtan bir emre aydın var bu albümde. ilk albümdeki gibi adamı şakağından vurar sözler yerine, daha çok taşlaşmış ve artık kanamayan bir kalpten dökülen sözler var şarkılarda. beni unutma'yı da albümde görmek isterdim ama sağlık olsun.
afilli yanlızlıkla kıyaslamak gerekirse sözlerin daha sahici, soyutluktan daha uzak olduğu gözüme çarptı. emre eskisi gibi dolanbaçlı sözler yerine kesin sözler yazması albümü daha vurucu yapmış kanımca. afilli yanlızlıktaki gibi bize gülümseten yanlızlık izleri bırakmaz bu albüm fakat ciddi tesirli unutamama hissi sokar bünye içine. öyleki dinlerken bebeklik aşkınızı bile anımsayabilirsiniz. afilli yanlızlık gibi kült olacak ve yıllar sonra bile dinlenecek bir albüm olmasada piyasa dolaşan benzer albümlerden çok daha kaliteli olduğu kesindir. hernekadar birçok kiçi için bir ikon olsada teomanın tahtı sallanıyor kanımca. ayrıca duymak istiyorumda hareket vaktinden sonra emre aydının ne kadar zevkli bir müzik dinleyicisi olduğunu kanıtlar gibi.
hepsi ayrı ayrı güzel şarkılardan oluşan gerçekten kaliteli bir albüm.
emre baydın dediğimiz zamanlar çoktan geride kalmış diye düşünüyorum.
hele bir hoşçakal vardır ki...
albümün onuncu sıradaki on numara şarkısı.
ve sen en yanlış kadın...
çok abartıldığını düşündügüm emre aydın albümü.
albümün ikinci video klibi "alıştım susmaya" adlı şahesere çekilmiştir. yayınlanma tarihi ise henüz belli değildir.

yine beklediğimize değmiş bir albümdür. ve emre... ah o iyi ki var...
"hep buzlu yolların
yürünmüyor yürünmüyor"

yamulmuyorsam yukarıdaki dizelerinden yola çıkarak albüm kapağı hazırlanmıştır.
belki'lerle, ama'larla ve keşke'lerle bezeli albüm.
canımızı yakıyor umarsızca.

"Kağıt evler içinde
Yanmış her şey düşler bile
Peki sen en yanlış adam *
Nasıl en çok sen acıttın?"
emre aydın denen detone şarkıcının vasat albümü.
sana gelmek böyle işte parçalanmak milyon kere..
"shigeru ban" isimli mimarın, üzerinde kafa yorduğu ve projeler ürettiği evlerdir.

http://www.shigerubanarchitects.com/SBA_WORKS/SBA_PAPER/SBA_PAPER_5/SBA_paper_5.html
http://www.shigerubanarchitects.com/SBA_WORKS/SBA_PAPER/SBA_PAPER_6/SBA_paper_6.html
http://www.shigerubanarchitects.com/SBA_WORKS/SBA_PAPER/SBA_PAPER_6/SBA_paper_6.html
3 tane süper parça bulunduran emre aydın albümü. * * *
son defa, bu yağmurlar, alıştım susmaya, tam dört yıl olmuş, duymak istiyorum, hoşçakal..mükemmeldir. dinlenilmesini tavsiye ettiğim şarkılardır.
albüm başlı başına harika zaten ama ama albüme ismini veren bu şarkı ayrı bir güzellik. o sözler o müzik o yorum insanın boğazını düğümlüyor resmen.
Hoşçakal;...olacaklar sensiz olsun...demiş

Son defa;...bir bitmeyen gece bıraktın ve üç nokta düşürdün belli etmedim ben pek, tenhalaştım...demiş

Bu yağmurlar; ...birden giderler fark etmezsin kalbinde siren sesleri ağlarsın belli olmaz bu yağmurlar yüzünden...demiş

Alıştım susmaya;...belkiler biriktirmek ve sana tutunmak hem de sana rağmen...demiş

Tam dört yıl olmuş dün;...imkansız olmuşuz hayattayken üstelik...demiş

Duymak istiyorum demiş;eski bi şarkıyı daha güzel yorumlamış.

Ayrı ayrı;...iki korkak tanık iki ayrı sus payı iki yalan gibiyiz...demiş

Kimse olmadı senin gibi;...dikişlerim sağlam kimseler bilmez ki nasıl kanar içim saklar yüzüm üzerime bastıkça...demiş

Geniş zamanlar yok;...yanına kalsın yeter her şey bitsin kalmasın bizden geri hiçbir şey artık bitsin...demiş

Beni unutma;...bugün üveydim, bugün kıştım ömrüm dedim sen istedin hep ömrüm, sen vuruldun...demiş.

Kağıt evler;...o iğne sessizliği bir terzi ağzındaki sensiz olmak böyle işte niye böyle, niye?...demiş
nedendir bilinmez ama d&r da fiyatı 9.90'a düşen emre aydın albümüdür.

edit: entry girerken lütfen önizleme yapın. *
bütün şarkıları ayrı güzeldir.her şarkıda farklı bir siz bulmanızı sağlar. Kısacası 'helal olsun' dedirten albüm.
(bkz: adamın amına koyan şarkılar)
şüphesiz son yıllarda yapılan en iyi albümlerden birisi.
beklentileri fazlası ile karşılamıştır. helal olsundur.
kağıt evler emre aydının en efkarlı şarkısıdır.
güncel Önemli Başlıklar