bugün

Bu şizofren türünde her türlü hareket birden yitirilir ve kişi belirli bir beden durumunu deiştirmeksizin, bir heykel gibi, saatlerce hatta günlerce bulunduğu yerde kalır. Katatonik donmada gözler boş bakar, yüz anlatımsızdır, tehditlere ve acı veren uyaranlara tepki gösterilmez. Beslenme ve giyinme işlevlerine yardım edilmesi gerekir. Kimi katatonikler kendisinden istenilenlere otomatik bir biçimde uyar fakat tek sözcük konuşmaz. Bazen katatonik birey, hızlı adımlarla dolaşır, konuşur, haykırır, çevresindekilere tehlikeli bir biçimde saldırıp yaralayabilir ya da öldürebilir.
kas güçleri ve sinir yapıları ile kafamı allak bullak eden insanlardır. bu kişiler bir yatakta yatarken başının altındaki yastığı aldığınızda, sanki hala yastık varmış gibi saatlerce başlarını yüksekte tutabilirler.

ben denedim, en fazla 5 dakika kadar tutabiliyorum. sonrasındaki boyun ağrısı da cabası. eminim ki katatonik şizofrenler inceleme altına alındılar ve uygun yerlerde özellikle askeri faaliyetlerde kullanıldılar. çünkü yapıları buna çok müsait.
24 saat boyunca oturup aynı yere odaklanarak bakabilirlermiş.
(bkz: k pax)
Kalotik şizofren diye okudum neyin Kafası lan bu.