1. 40.
  Bazıları çok seksidir. insanın bir bahaneyle markete gidesi gelir.
  ... bogaziciruyalari
 2. 39.
  yazıma başlamadan önce belirtmeliyim ki eleştirmen değilim ve kitaplarla ilgili, okumak dışında, bir işin ucundan tutmuşluğum da yok dolayısıyla tamamen amatör bir eleştiri yazısı olacak benimki.

  kitabı aylar evvel turkuvaz kitap' ın genel yayın yönetmeni , namı diğer egoistokur, gülenay börekçi' nin tavsiyesi üzerine edinmek için yanıp tutuşmuş fakat kendi kitapçımda da bulamayınca unutmuştum. börekçi, murata' dan dişi murakami olarak söz edince merakım hayli kabarmıştı, geçen gün kitabı satın aldım ve bir iki saat gibi bir sürede bitirdim. referans kuvvetli olunca beklentimi yüksek tutmuşum sanırım, hayal kırıklığından fazlası olmadığını söylesem yeridir. murakami aşığı olduğum söylenemez lakin murakami' nin yarattığı karakterlerin hayatın içindenliklerinin yanında kendine has oluşlarını yansıtmadaki başarısı yadsınamaz, kurgusu sürükleyip götürür. murata' daysa bu akıcılık daha ziyade hikaye nereye bağlanacak kaygısıyla ilgiliydi.

  sosyal normlar altında ezilmiş ve toplumun bir parçası olmakta zorlanan insanları anlatarak sistem eleştirisi yapan pek çok kitap okumuşuzdur, bu yüzden sistemi eleştirmek isteyen bir hikayenin aradan sıyrılmak adına hayli kuvvetli bir kurguya ve bir o kadar başarılı karakterlere sahip olması gerekiyor bana kalırsa. bu açıdan murata ve murakami' nin tek ortak yönünün başarılı betimlemeler olduğunu ; bunun yanında karakter yaratmada murata' nın oldukça zayıf kaldığını düşünüyorum. zira başkarakterimiz keiko normlara kafa tutan, aykırı bir kadından ziyade bir şizoid gibi aktarılmış. karakter hikayelerindeki eksikliği derinden hissediyor bu yüzden karakterlerle empati kuramıyorsunuz.

  okuduklarımın bana bir şeyler katması hissini çok seviyorum. bu yalnızca bilgi içerikli kitaplar değil, romanlar için de böyle. esaslı bir roman bir cümleyle- bir betimlemeyle dahi kişiyi altüst edebilir, bir aydınlanma yaşarsınız tabiri caizse ; sayfalarda dolaşmaktan keyif almak, gerçeklikten bir anlığına kopmak dahi bir katkıdır. ne yazık ki kasiyer romanında bunların hiçbirini bulamadım, ufacık haz almadan, son üç sayfasına geldiğimi dahi fark etmeden şimdi beni şaşırtacak beklentisiyle tatminsiz bir şekilde bitirdim kitabı. bu tatminsizlik de beni bir yazı yazmaya ve kim ne derse desin bu kitabı okumanıza gerek yok demeye itti. yine de benim göremediğimi görüp beni aydınlatarak haddimi bildirmek isteyen olursa bir mesaj kadar uzağınızdayım.*

  kitapta güzel olan birkaç tespit ve cümle vardı tabii, bu da onlardan biri : '' Yani, yaşamına karışan insanlardan nefret ediyorsun ve buna rağmen laf etmesinler diye yaşamını onlara göre belirleyeceksin ? '' ne kadar da iyi tanımlıyor yaşamlarımızı, salt insanlar sussun diye kaç yaşamdan vazgeçtiğimizi merak ediyorum ben de bazen.
  5 -2 ... elisabethvogler
 3. 38.
  küçükken hep kasiyer olmak istemiştim. o kasalardaki paranın duruşu kasanın açılıp kapanması benim hep ilgimi çekmiştir çok eğlenceli geliyordu bana çocukluk işte.
  -1 ... erenderler
 4. 37.
  migrostakiler pek çıtır oluyor.
  ... ebu fesat
 5. 36.
  üç beş parça malzemeyi önce okutup, en sona pedi bırakan ve barkod cihazından geçirmeyip yüzüme sırıtarak "başka bişey var mıydı" diyen gerzek kasa sorumlusu.
  Cinsiyet belirtmeme gerek yok dimi?
  ... kestane kebap
 6. 35.
  Öküz, görgüsüz ve terbiyesiz insan katalizörü olduğum hâlde denemek istediğim meslek.

  Sabır seviyemi ölçüyorum da.
  1 ... olu taklidi yapan mumya
 7. 34.
  Memlekette ne kadar karaktersiz şerefsiz köpek olduğunu gösteren meslektir

  Gidin bim 101 yada sokun yüksek cirolu bir mağazasında bir kaç ay çalışın görün..

  *5 kuruş için markette kavga çıkaranlar

  *iki liralık domates biberi çantasına atıp çalmaya çalışanlar

  *O kadar bayanın içinde "ikinci kasayıda açın lan "a.koduklarim sizi mi bekleyeceğiz" diye bağıran hayvan orospu çocuğu

  *Poşetin parasını kasiyerin suratına fırlatan sözde solcu hükümet düşmanı
  Sanki kasiyer hükümetle anlaşıp poşeti paralı yaptı

  *istediği sigara yok diye bütün alışverişi bırakıp giden hayvan

  Daha daha niceleri..

  Hz Eyüp Sabrı lazım bu meslek için
  Zamanında yapmıştım....
  3 ... diablo1987
 8. 33.
  Zor bir meslek olduğunu düşünüyorum.

  Adı kasiyer ama sadece kasayla ilgilenmiyorlar ki. Rafları düzenleme, sayım yapma, malları yerleştirme vs vs ne deniyorsa artık. Her işe koşturuyorlar, Sürekli ayaktalar.
  Hepsinin üstüne bir de milletin tafrasını çekiyorlar. Geçen gün bir markette kadının biri kasadaki çocuğa çemkiriyor, bilmem kaç lira üzeri alışveriş yapana deterjan on liraymış öyle bir kampanya varmış ama kasiyer bunu söylememiş sonradan haberi olmuş diye Karşısındaki insan değilmiş gibi aşağılarcasına bir sürü laf söylüyordu.

  Böyle salak saçma insanlardan fırça yiyen bir meslek bu. Allah yardımcıları olsun.
  4 ... kara erik habbesi
 9. 31.
  ülkemizde para getirmeyen mesleklere köpek çeken ezik toplum hastalığıdır. kasiyersen işini gereğince yerine getireceksin. temizlikciysen keza öyle her işte olduğu gibi. sanki herkez doktor, avukat, mühendis olmak zorunda.
  ... emihotspace
 10. 30.
  müşteri gelince raf işini üffff diye bırakıp asıl işine dönenlerden nefret ettiğim bir meslek türü.
  1 ... vefik