bugün

alışveriş yerlerinde kasada duran,müşterilerin aldıkları ürünleri hesaplayıp,para alan,para üstü ve fiş veren kişilerdir.ülkemizde genellikle bayanlar bu mesleği tercih ederler.genellikle genç-güzel oldukları için,kocası yanında olan yaşlı bayan müşteriler tarafından kıskanılır veya kasa başında tırnak törpüledikleri için müşterilerin büyük tepkisini çekerler.
kasasında acık cıkarsa zaten az olan ucretinden kesilen, musterinin her turlu luzumsuz hareketıne maruz kalan, perakendeciliğin ceremesini ceken insanlardır.
eger gun sonunda ciddi bir oranda açık verirlerse harbiden ....yerler!
(bkz: çılgın kasiyer)
müşterinin hertürlü kaprisini çekmek zorunda kalan insan.
en çok ağız kokusu çeken kimselerdir.
ilginç bir tespit olacak ama, bunların bayan olanlarının kolları yüzde 99 kıllı olur. çok dikkat ettim, girdiğim yaklaşık yüzlerce markette gözlemledim ve bu kanıya vardım. henüz kolu kılsız bayan kasiyer görmedim.
ben bunuda gördüm (bkz: kasayla sevişen kasiyer)
akşama kadar bütün müşterilerle muhattap olmak durumunda mecburiyetinde olan,yoldan geçenin bile koşup şu ürünün fiyatı nedir diye sorabileceği mağduredir, genelde bayan olurlar..
güzel yüzlü ve güler yüzlü insanların yaptığı meslektir. öyle ki birine feci vurulmuştum tanışmak istiyordum o an kafamda bi şimşek çaktı. öyle ki kıza gidip 'bura kasiyer msn var mı diye' sormadım. cesaret edemedim.
genelde hızlı,pratik ve dikkatli olmak zorunda olan kimselerdir.önceleri yavaş olanlarına kızardım ama taa ki ben kasiyerlik mertebesine ulaşıncaya kadar.benimdir o zavallı. öyle kenar mahalle marketinde çalışanlara kasiyer demem ben hele benim çalıştığım yerde çalış o zaman kasiyersin derim sana.

not: yok işten çıkıcam ben okul-iş olayı olmuyo!
kasada işlem yaparken çık çık çık o kadar havalı geliyorlar ki gözüme. ne bileyim, bundan daha havalı bir meslek varsa o da; takım elbise ve çantanla uçaktan inebileceğin bir meslek olabilir bence.
hesap kitap işleriyle en çok içli dışlı olan insanlardır aslında.
bir de nerede kasiyerlik yaptığına bağlı, hoş, nerede kasiyerlik yaparsan yap, ayakta duranlardan daha avantajlıdırlar.
fakat gece kasa kapatması yok mu, insanı öldürüyor be abi.
yaz tatilinde cebimize para girsin diye kasiyer olduk ama, tek bir hatada diğer müşterilere hesap kaydırmak zorunda kalıyorsun.
bunun çizelgesi var, imza föyü var, yevmiyesini almayan biri çıktığı anda hesap ebesinin amına dönebiliyor tabi.
durum karışık, ama sadece hesap kapatma kısmı karışık.
kıçının üstünde o kadar oturuyorsun amk, biraz zorlan di mi?
''Saklanmanın en iyi yolu fazla görünmektir, biliyor musun? Herkes seni gördüğünü sanır, sen de rahat edersin. Kasada oturan kız gibi! Herkes kasadaki kızı görür, ama kimse tanımaz. ''

(bkz: Murathan Mungan)
Yaklaşık 1 saat önce yaşanmış bir hadise.

_''bozuk yok mu?''
_ Var ama saklıyorum, kuduruyorum sen o parayı bozarken, manyağım ben.
tembel çalışanlardır.
10 tanesinden şanslıysak ancak 1 tanesi poşeti doldurur bunlar.
diğerlerini sanki şeytan dolduracak.
Saklanmanın en iyi yolu fazla görünmektir.
Herkes seni gördüğünü sanır, sen de rahat edersin.
Kasada oturan kasiyer kız gibi! Herkes kasadaki kızı görür, ama kimse tanımaz.

*
soğuk tavırlı insan modeli. hareketler robotlaşmış ve rutindir.
cogu zaman kisinin karsisinda got kalkikligi yasadigi market gorevlisi nedense hepsinin kollari killidir. Nedendir bilinmez. (bkz: kol kıllarını almayan kızlar)
kağıt paralarla bozuklukları aynı anda verdiğinde bende öldürme isteği uyandıran şahsiyet. zaten elim dolu poşetlerle nasıl olacak da ben kağıtları bozukluklardan ayırıp cüzdana atacağım. hiç bu strese girmemek için sürekli kredi kartı kullanıyorum...
bayan egemenliğinden alınması gereken meslek. kasa başında müşteriye trip atan kasiyerlerden bıktı bu millet.
her markette hor görülen emekçi.
görsel

tövbe ya.
saat ücreti 7 tl civarı olan çilekeş, saygı duyulası insanlardır. kapitalistler tarafından hayvanca sömürülürler.
nedense garip insanların çalıştığı meslek. bu işi yapanların çoğu kafadan kontak.