bugün

06.10.2010 tarihinde yayınlanan Abbas güçlü ile genç bakış programında bir türbanlı genç kızın kemal kılıçdaroğlu'na söylediği sözdür. tam olarak başlık "Karşımda bir Atatürk yok. O yüzden ayağa kalmak istemiyorum." olacaktı malum karakter sınırı.
--spoiler--
Bunun üzerine Abbas Güçlü ayağa kalkmanızı istememizin nedeni bize saygıdan değil kameralar sizi göremiyor diye uyarınca ayağa kalkan genç kız Kılıçdaroğlu'na türban sorunu nasıl çözeceksiniz sorunu yöneltti. Ve ''Öyle bir anlatın ki ben de size inanıp CHP'ye oy vereyim'' dedi. Soğukkanlı olduğu gözlenen Kılıçdaroğlu genç kızın sorusunu hem cevapladı hem de sadece sizin sorununuz yok başı açıklarında sorunu var deyince bu sefer alkışların yönü ona döndü.
--spoiler--
şimdi bu kızın yaptığı hareketin neresinden bakarsanız bakın bir provakasyon kokuyor. atatürk'ü kullanarak dikkatleri üzerine çekmeye çalıştı bu arkadaş. sanırım da amacını başardı.
kanal d de yayınlanan abbas güçlü nün sunduğu programda kemal kılıçdaroglu na soru sormak için söz verilen türbanlı bir kızın yaptığı hareket.

onun için:

ey beyninin neresini kullandığını bilmeyen kız öğrenci. ayağa kalkmak bir saygı gösterisidir, bir edeptir. ailen anlaşılan bu konuda sana hiç eğitim vermemiş. bir kişiyi seversin, sevmezsin. fikirlerine katılırsın, katılmazsın ama saygı duyarsın. ne olursa olsun, sen orada ayağa kalktığında karşındaki liderin himayesine mi giriyorsun? asla. ama bunu bile düşünemeyecek kadar küçük düşünüyorsun. sonra ayağa kalktın ne oldu? bir şeyler mi eksildi? hayır. ama yaptığın dünyanın en saçma ve en gereksiz eylemiydi. chp liderinin senin bu eylemine hiç yanıt vermemesi ise ekmeğine yağ sürmedi. bu kafayla nereye kadar gidilir bilmem. ben de başbakanı, cumhurbaşkanını sevmem, fikirlerine katılmam. ama büyüklerime saygımdan (ailemden öyle gördüm) ayağa kalkarım, saygıda kusur etmem. bunu anlayacak kapasitede olmadığı için de, kendince bir şeyler yapmaya çalışmıştır, boşa kürek çekmiştir.
çok şey bildiğini sanan, aslında bir bok bilmeyen birinden çıkan söz.
okul hayatı boyunca acaba tüm öğretmenleri atatürk müydü diye düşündüren kızın yaptığı çocukça eylem.

yaşadığımız olayların bütününü görmez halde kendi egolarımıza, kendi çocuksu hallerimize teslim olup karşımızdakini bir şekilde ayar etmeye çalışmamız, aralarında olduklarımız arasında sivrilmeye çalışmamız, başkalarının "yaşa"larına "bravo"larına olan gereksiz muhtaçlığımız...

öyle gereksiz öyle amaçsız yaşıyor ve davranıyoruz ki bazen, yaradana da yaşama da layık değiliz aslında pek çoğumuz. kendi cemaatlerimizde sivrilip üç beş kalabalığın arasında sivrilerek, sivri gözükerek kendimizi tatmin etmeye çalışmaktan çok daha fazlası olabileceğimizi düşünmeden davranıyor ve komik duruma düşüyoruz.

işin kötüsü insanların bize gülmesini dahi komik duruma düştüğümüzle bağlantılı görmüyoruz. bir ego inşa etmişiz kendi içlerimizde, yegane servetimiz bu.

acınası bir durum.
kemal kılıçdaroğlu'nun üniversite öğrencisinden ayar yediğinin kanıtı olan cümle.
bak o kızdan burda da var *
evladım size hiç öğretmediler mi saygı nedir diye?
veya okuduğunuz çukulata kolisi kadar kitaplarda bunlar yazmıyor muydu?
çok şükür biz saygıyı dedemiz eve geldiği zaman koltukta yatıyorsak eğer
hemen kalkarak gösteririz. buna saygı derler ve karşında türkiye'de bir şekilde
topluma mal olmuş karakterler var kameralar aracılığıyla bir kısım izleyici var.
onlara saygı göster diye yap bunu. karşında bir atatürk yok evet çünkü siz hep şekile
takıldınız. atatürk'den feyz almak aklınıza hiç gelmedi. onun düşüncelerini,
fikirlerini benimsemek hiç işinize gelmedi. sizden bekleneni yaptınız, aferin size.
çok güzel ayar verdiniz(kendinize).!!
dinini tam anlamıyla yaşamak isteyen kızlarımızın cemaatlerce cahil bırakılarak ve beyinleri yıkanarak ne hale geldiğini gözler önüne seren durum. yapmamız gereken tek şeyse böyle tipleri dışlamak yerine dini yaşamalarına zaten kimsenin birşey dediği yok ama gerçekleri bilmesini sağlamak, cemaatlerce kullanıldığını farkettirmek, kendisi tek başına bişeyleri öğrenebilme tartabilme düşünebilme yetisi olduğunu gösterebilmektir. yapılacak tek şey budur. ve aradaki saçma tartışmaları bitirecek şey de budur.
bir zamanlar bu toplumun bireyleri kendilerinden yaşça büyük olanlara karşı daha bir usturuplu davranırlardı. onlarla konuşurken sözüne, hareketlerine dikkat ederlerdi. bu kişinin görüşü, inancı değildi buradaki etken. yaşı idi, yaşına hürmet idi. benzer bir kuralın arap toplumlarında da olduğunu biliyorum. peki bu kızımızın yaptığı ne oluyor o zaman, kameralara oynamak mı?

serbest çağrışım (bkz: recep tayyip erdoğan)
oğlum, siz sadece televizyonda görüyorsunuz. ben bütün gün bunlarla aynı otobüsü, aynı yemekhaneyi paylaşıyorum.
(bkz: eskişehir osmangazi üniversitesi)

öte yandan be gerizekalı kızım. baş örtüsü sorunu diyorsun da üniversitenin konferans salonuna gayet güzel girmişsin işte.
cahil cühela bi insanın boşa sarfettiği söz. güzel kardeşim kalk işte ayağa. ota boka muhalefet olma. tamam anlıyoruz kafa sürekli olarak bişeyin içinde sıkılıyor. * beyin işlevlerini yerine getiremiyor..
karşında atatürk var diyen mi oldu? şeklinde kovuşturalıcası söz. hayır ben de türbanlı arkadaşların üniversiteye girmesinden yanayım ama provakatörlerden nefret ederim.
manasız önerme , "sadece atatürk ün karşısında ayağa kalkılır" gibi bir anlam çıkıyor.

yaşlısından , statü sahibine(cumhurbaşkanı , genelkurmay , başbakan vs.) dek birçok kişinin karşısında ayağa kalkılabilir.
kapalı kızımızın yanlış anlayarak sarfettiği söz.ama emin olun ki başını örttüğü için değil kendini her an savunma yapmak zorunda hissettiği için sarfetti bu sözü bir anda.
yoksa başörtüsünün takana dahil kimseye bi zararı yok.aksi halde herkeste kelliğe bir meyil olurdu.mesela konferans salonuna girmeyi yeterli bir özgürlük zanneden insanlar da saçlarını kazıtırlardı acilen.

yanlış anlamış falan ama iyi laf etmiş kurban olduğum...
statu sahibi olup olmamasi beni ilgilendirmiyor ama ben kendi arkadaslarima, yakinlarima, ulkemdeki insanlara saygimdan, onurlu herkesin onunde ayaga kalkarim. bu kucuk bir cocuk da olur. yoksa kilicdaroglu'nu ben de sevmem.

tamamen salak bir beyinden cikmis salak bir soz. alkislayanlar ise daha salaktir.

bu kadar apolitik yetismis genclerin , "kilicdaroglu" ve "tayyip" kavramlari arasinda 'politiklestigini' 'ulke icin' bir seyler yaptigini dusunmesi gercekten cok aci.
başıma bir iş gelmeyecekse Atatürk'ü sevmiyorum ablasının 2010 versiyonu. Gittikçe level atlıyor bunlar.Aferim kızım otur 5.
bazı gazetelerde kızın dakikalarca alkışlandığı yazılıp çizilmiştir sanki salondan büyük destek gördü manasında. ama orada bulunan birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki o yoğun alkışın sebebi kızın konuşmasını engellemek ve kızı protesto amaçlıydı.
ayağa kalkmakla aşınacağını sanan kızcağız söylemi. göster amcalara zekanı demiş birileri kendisine.
ilk ve ortaöğretimde ne yaptı acaba bu kız;
- günaydın çocuklar!
- sağol.
- kızım niye ayağa kalkmıyorsun sen?
- karşımda atatürk yok da ondan!
- aferin sana, şimdi tek ayağın üzerinde dur bakiim bir ders...
- ama ayar!
- şöyle alalım seni kapının yanında durcan, iki ders oldu...
ulan keske sen onun olmadigi bir yerde bulunsaydin, kocan karninda cocugu gotunde tekmeyi eksik etmeseydi de, bir anlasaydin neden ayaga kalkmak gerektigini. keske sen ve senin gibiler oyle bir yerlerde kadinliklarini asimile etsinler, kendilerini sakinsinlar, dusunmeyi unutsunlardi da bir; o zaman birak bir ataturk icin ayaga kalkmayi, hic ayaga kalkamasaydin ulan at yarraa denilesi insandir. allah anana babana da bu kadar akil vermis iste; onlar da senin gibi dusunmemis, sadece dinlemis, elalemin dedigini kendi dusunmuscesine benimsemis, ondan bilmezsiniz siz kiymet bilmeyi, saygi duymayi. ondan iste: sigsiniz ve hep sig kalacaksiniz.
(bkz: saygısız)
saçma sapan kompleksleri olan genç bir kızın cümlesi.

akrabam değilsin elini öpmem.
anam değilsin otobüste yer vermem.
benimle aynı fikirde değilsin yolda görsem üstüne işerim.
ayağa saygıdan değil, kameraların onu çekebilmesi için kalkmak zorunda olduğu söylenince apışıp kalan kızdır.

gayet gereksiz bir hareket sergilemiştir.

"provakasyonuma atatürk'ü de alet ediyim kafaları karışsın" mantığı.
ne yani? şimdi çok mu büyük bir iş başardın?
genel türbanlı davranışı. sevmediği kişiye laf sokmak için girmeyeceği şekil, biçim yoktur. atatürk yokmuş karşısında vay mk çok umrundaydı zaten ya.
kılıçdaroğlu'nun "benim karşımda da saygılı bir türk genci yok dinlemek istemiyorum" şeklinde yanıt vermesini bir an için de olsa arzu ettiğim, örümcek beyinli, gözündeki ışıkta yok mu beni siken okunan, kazmatör söylemi.
Atatürk olsaydı ayağa kalkacak mıydı? Ya da bir tek Atatürk olsa mı kalkacak? Karşımda bir inönü yok, o yüzden yere paralel durmak istiyorum, okey midir sizin için? vs vs
şimdi bu kızı ayağa kalkmadığından dolayı eleştiren hatta hakaret eden arkadaşlar acaba senelerdir yasama yılı açılış konuşmasını yapan cumhurbaşkanı abdullah gül meclise girdiğinde ayağa kalkmayan chp milletvekilleri ve kemal kılıçdaroğlu hakkında da aynı şeyleri düşünüyorlar mı..Zira birisi milletvekili diğeri cumhurbaşkanı, kişiye değil makama saygı diyoruz madem..
oturarak sıçmış, üstüne bir de ayakta sıçmıştır.

(bkz: montla sıç)