bugün

oturmaya devam ediyordur hala. bütün kapalılar aynı değildir ama hepsinin de bir ortak noktası yok değildir, fikrini destekleyen sıkmabaştır.
(bkz: bir alex değil)
kapalı-apaçi denkleminin basit bir örneği daha.
saygısız sözüdür.
illa Atatürk ü görüp de saygı gösterilecegine inanan kız, Allah ı hiç görmeden hergün namaz kılıp dua ediyor ? işte Atatürk Sevgiside içten gelir kalpde olur diyerek kızı doguran anneye ve babaLAR ına tüm sevgimi bişeyimi onları görmedende olsa kaldırarak sunuyorum! .
Saçmalığın daniskası diyilebilecek bir durumdur. O kız; babası odaya girdiğinde ayağa kalkmıyor mu? Türk aile terbiseyi bu kadar düştü mü? Hiç sanmıyorum. ee babasıda atatürk değil peki neden ayağa kalkıyor ? Okuldaki öğretmen de atatürk değil, askerdeki komutan da atatürk değil. Öyleyse bizler neden ayağa kalkıyoruz? Okumuş ama bunu idrak edemicek kadar boş okumuş bir kızımızmış. Saygı kelimesinin ne demek olduğunu bilmeyen ahmak.
bunlar gerçek hayat trolleridir. biri de "başıma bir iş gelmeyecekse" diye zırvalamıştı. ajanslardan temin ediyorlar herhalde böyle yaratıkları. kadrolu trolleme yapıyorlardır muhtemelen. merkeze gidince "eyt aslanım nasıl trolledin ibneleri" diye alkışlanıyordur.

kemal kılıçdaroğlu'nu da bu sefer takdir ettim. iyi laf sokmuş. türbansız olanlar sanki mükemmel bir hayat yaşıyorlar. her sorun da türban takanları buluyor anasını satayım.
Eline mikrofon verilen, kendini bir halt sanıyor. Bir soru sorayım da beni de görsünler, millet beni konuşsun diyen insan tipidir.
abd'den yeşil kart-vatandaşlık almak için (domalan diye yazmak isterdim) her türlü duruşu-pozisyonu yapan insanların, hatta hamile kaldığında gidip ab-abd'de doğum yapma hayalinde olan insanların memleketinde yardırganmaması gereken bir durum.
Emin ol karşındaki Atatürk olsa idi oturduğun yere sıçacağın için "gerçekten" kalkmak istemezdin behey aptal.
mal insan söylemi.
bir kere insan her şeyden önce saygıdan ötürü kendisinden büyük birisi görünce kendine çekidüzen vermeli ve gerekiyorsa ayağa kalkmalıdır.

bu ayrıca bir ahlaki tavır gerekliliğidir.

bu kızımız (türbanlı ya da türbansız diye ayırmak hata olur, mal her şekilde mal, ahlaksız her şekilde ahlaksızdır.) otobüste büyüklerine yer de vermez.
(bkz: sıçmak ve üzerine oturmak) eylemini uygulamalı olarak gösteren kızın eylemidir. karşısında şahin k olsaydı film replikleri çıkardı.
alakaya hıyar ne hıyarı hatta acur koyan molozun bir de bi bok söylemiş gibi böbürlenerek söylediği o kutsal cümle.
değil ayağa kalkması, yerin dibine girmesi gereken kişi söylemidir.
Abbas Güçlü'nün: ''Ayağa kalkmanızı saygıdan dolayı değil kameraların sizi görmesi için istiyoruz. '' diyerek ayar verdiği Ot'un cümlesi.
atatürk' ün adını kullanıp alkış almak istemiştir. başarmıştır da. gereksizce ve çocukça bir söylem.
sözlerini ezberleyip de gelmiş man kafanın gereksiz cümlesi. elbette ki atatürk yok.
istiklal marşı çaldığında benim de karşımda bir atatürk yok ama içimdeki atatürk ayağa kalkmayı biliyor. bayramda seyranda annemin babamın elini öpmeye gittiğimde karşımda bir atatürk yok ama içimdeki atatürk ayağa kalkmayı biliyor.

bir tek isyan ederken ayağa kalkamadık.
siz oturmaya devam edin başkaları sizin yerinize kalkıyor zaten dememe sebep olan cümle.

(bkz: saygı)
(bkz: isyan)
(bkz: provakasyon kokan haraketler bunlar)
bu, atatürk'ün kurduğu/yarattığı cumhuriyet'in kuruluşundan şimdiye kadar yapılaşmış (büyük ölçüde taşla) çeşitli kesimlerce "provokasyon", "saçmalık" ya da "doğru söz" olarak nitelenen cümlenin, türk siyasetinin tırışkalığını, (yüzeysizlikle) yüzeyselliğini ve (akademik) düzeysizliğini ortaya koyduğunu "cemaat" ya da "laik teyze" muhabbetleri arasında yok sayalım mı? saymayalım.

ilk nokta: bugüne kadar çeşitli sebeplerle atatürk(çülük) düşmanı olarak gösterilen kesimlerin de artık atatürk'ü kullanıyor hale gelmesi - isterse ironik olsun; zaten ironik olduğunda bile amaca zıt; karşı çıktıkların zaten bunu bekliyorlar, onların seksen yıllık birikimi bu, sadece.

ikinci nokta: bu cümlenin cumhuriyet yasalarının ve sermaye egemenlerinin "karşısında ayağa kalkılacak tek kişi"yi çoğu zaman üstü-kapalı, zaman zamansa açıktan açığa dayatmalarının sonucu olduğu, bunun da "provokasyon" ya da "saçmalık" diye geçiştirilemeyeceği gerçeği.

e tabii sizin tartışmalarınız daha dandik yerlerde de tıkanıp kalıyor, hiçbi sonuç da çıkmıyor yani, ay nefret ettim.
dikkat çekmek için atatürk'ün adını kullanan konuşmayı, saygıyı öğrenememiş bir yavrucaktır.
(bkz: saçmalamada son nokta)
yanındaki arkadaşlarının dikkatini çekmeye çalışan embesil söylem.bu kadar büyütülücek bişey yok.
tayyip gelsydi oraya acaba sadece ayağa kalkmakla kalırmıydı, başka neler yapardı acaba diye düşündüren mevzudur. atatürk' e bu kadar saygı duymanız benı bahtiyar etti
ayağa kalkmak istemiyorum çünkü size saygı duymuyorum deseydi daha mantıklı olurdu ama atatürk'ün kullanılması biraz garip bir olay. kılıçdaroğlu'na saygısızlık edildiğini iddia edenler akp milletvekillerine, akp'ye oy verenlere, akpli başbakan'a, cumhurbaşkanı'na ana avrat küfrediyorlar. saygı göstereceksin ki saygı göresin, aslında mevzuyu anlamak bu kadar kolay.

olayın aktörlerinden biri olan kızımız siyasi bir görüşüm yok dese de, chp'den nefret ettiği belli. ben de chp'den, chp'nin siyasetinden nefret ediyorum. bu gayet normaldir ama normal olmayan, tepkide bir dengesizlik yapıldığında bunun eleştirilmesi yerine ilk önce tepkiyi verenin ve tepkiye muhatap olanın siyasi görüşlerine bakılması daha sonra oradan buraya, buradan da oraya, oradan başka bir yere savrularak tam bir midesizlik örneğinin sergilenmesi. savunma yaparken biraz ilkeli davranmak lazım di mi ama? bakanları üniversitelerde "laiklik için" protesto edenleri desteklersen, üniversitelere ideoloji bulaştırıranları sırtlarsan, cenazede "yaşasın laiklik" sloganları atanlara destek olursan, cumhurbaşkanı'nı bir basketbol şampiyonasının finalinde yapılan ödül töreni sırasında "laiklik için" protesto edenlere "bravo" çekersen, referandumda evet oyu kullananlara gerici, yobaz, vatan haini, cahil dersen, diyenlere destek olursan gün gelir böyle karşı tepki bir yerden aynı manasızlıkla pırtlar. sonra da çıkıp hebele hübele yapmaya hakkın olmaz.
karşılığında kazanılacak şeyin en fazla cemaat evinde ablalığa terfi etmek olacağı basit ve saçma eylemdir.