bugün

Birçok derin-su balığı, başlarının üstünden geçen avlarını görebilmek için yukarı-doğru bakan gözlere sahiptir. Burada renklerin görülemediği kadar az ışık vardır. Bu yüzden derin su canlılarının çoğu ışık üreten özel yapılara sahiptirler. Ahtapot, küçük karides (prawn) ve kalamar gibi canlılar da balıklarınkine benzer ışıklı organlara sahiptirler. Küçük karidese benzer bazı canlılar da ışığı kendilerini olduklarından çok daha büyük göstermek için kullanırlar. Antenlerindeki veya karınlarının kenarlarındaki ışık organları yandığında olduklarından üç kat daha büyük görünebilirler.
güveci,kızartması,salatası olan pembe beyaz renkli,lezzetli bir deniz ürünü.
Girls are like prawns, heads are full of shit, pink bits taste nice. *
mükemmel bir deniz ürünüdür. ancak maalesef pahalıdır.
jumbo, king, cimcim, tiger gibi boyutlari ve renklerine gore ayrilir ve isimlendirilir.
buyuk boy olanlarin izgarasi ve tavasi makbuldur. orta boy olanlari krep ve guveclere uygun olup, en kucukleri ise salata, karides kokteyl icin ideal dir. en ucuz ve kalitesiz olanlari pizza da kullanilir.
özellikle güvecini ve tavada yapılanını pek bi sevdiğim deniz ürünü.
bıyıkları ve pörtlek gözleri sebebiyle pek çekici durmayan, pişerken kötü kokular yayan ve tencereyi açınca size melül melül bakan; yine de tadı pek güzel olan deniz mahsülü.
rakı masasında bulunabilecek en güzel deniz ürünlerinden biridir. Zeytinyağlısı da çok güzeldir.
sadece az zeytin yağı, limon ile bile harika lezzete sahip deniz mahsülü. jumbo boyu tavsiye edilir.
peynirli+yeşil biberli+dometesli, toprak kapta yapılmış güveci orgazmik olan yaratık.
eklembacaklılardan(anthropod), kabuklu(crustacean), orgazmik bir lezzeti olan sevimli ama çirkin canlı. yanlış kanının aksine, böcek değildir efenim. böceklerle aynı filumdandır amma velakin böcek değildir. gönül rahatlığıyla yiyiniz. *
sevimsiz turuncu kabuğunun altında mükemmel bir lezzet saklı olan deniz hayvanı.
deniz suyunda haşlanıp beyaz şaraba eşlik eder.
onlarca çeşidi yapılır bunun. tavası, kokteyli, güveci... tadına bakmadım hiç, kokusu bile yeteri kadar tiksindiriciydi çünkü!

hatta o derece tiksindiriciydi ki; 'karides yiyen hatunu s.kmem ben arkadaş' demiştim. bir hafta anlatıp anlatıp gülmüşlerdi bizim ipneler.

sonra olan oldu tabi. bir hafta boyunca bütün işlerimi siktir edip peşinde koştuğum o norveç'li hatunla sevgili olunca, bizim o ipneler yine çıktı piyasaya. kızı örgütlemişler, anlatmışlar övmüşler, karides yedirmişler. hem de bizim restorantta! servisini de ben yaptım!

harbiden söylediğim kadar varlar ama, değil mi?

velhasıl kelam; hala karides yiyen hatunu s.kmem bile derim de, istisnalar kaideyi bozmaz. değil mi azizim?
Beyin besinidir. Vücuda önemli omega 3 yağ asitleri sağlar. Dikkat verme süresini daha uzatır.
rakı ile birlikte tüketildiği zaman tadına doyum olmayan deniz mahsulü.
çok lezzetli bir afrodizyak.
çiçek pasajının yan girişinin tam karşısında "özgün" adlı mekanda oldukça lezzetlisi bulunan deniz ürünü. mekan sahibi de giresun'lu olduğu için hemşeri kavramı üzerinden hoş sohbetler yapılabiliyor.
kolesterolü zıplattığını duyduğum mahsül.
güveçte kaşarlı yapılmış ve şaraplı olanının kesinlikle yenmesini tavsiye ettiğim deniz böceği. *
kolestrol bombası. bir adetinde 144 kalori bulunur.
okyanusun içinde bir araya geldiklerinde okyanusta ki en yüksek desibele ulaşan sesi çıkartabilirler.
bir karides yığınının sesi, operatörleri kulaklıkları aracılığıyla sağır edebilecek ve bir denizaltı sonarının yönünü saşırtabilecek tek doğal sestir.
lokum gibi eti olan hayvancık. tavuğa bin basar. *
adalıların, tutar tutmaz ikiye ayırıp yediği deniz böcüğü.
forrest gump filminde, bubba'nın ailesinin her türlü yemeğini yaptığı deniz ürünü. ordudan sonra forrest da, karides işine girip teğmen dan'le parayı bulmuştur.
görsel

görsel

görsel
alerji yapabilitesi mevcut , iki adeti üst dudağımı burnuma değdireyazdıracak kadar şişirmiş deniz böceği.
görüntüden kaybeden ama tadı güzel olan, hem pahalı lokum gibi deniz mahsülü...
tavuk eti ile balık eti arasında bir tadı var bunun. jumbo boyları gayet pahalıdır kokteyl olarak servis edileni ünlüdür. mayonez ile çok güzel gider.
Zamanında akvaryumuma 4 tane koyduğum(kiraz karides)üreme hızları durdurulamayan kısa sürede sayıları 100 den fazla olan canlı akvaryumda bi anda her yeri karides kaplamıştı daha sonra tetrazonlarla girilen iktidar kavgasından yenik olarak ayrılmıştır.
afrodizyaktır.
forrest gump'ın zengin olduğu meslek.
mükemmel lezzet. hele birde toprak güveçte mantarlı kaşarlıysa fena....
ne kadar lezzetli olursa olsun bir balık lezzetine yaklaşamaz. ayrıca bu hayvan leş yer. o yüzden de eti kokar.
yemem mi ? e yerim ama eh işte seviyesinde.
haşlandıktan sonra zeytinyağı ve limonla servis edildiğinde sabah kahvaltısında dahi yiyebilceğim über lezzetli deniz böcüğü.
ulan görüntüsü bu kadar çirkin olan her deniz canlısının tadı güzel olmak zorunda mı dedirten manyak böcek.

diğer çirkin ama mükemmel tadı olan bir yaratık için (bkz: kalamar)

hatta (bkz: yengeç) yemedim demeyin, susanoğlunda arap arif var 5 lira porsiyonu.

ıstakoz yemeye totomuz yetmedi henüz, bir gün zıpkıncılık yaparken bulursam onu da denicez arkaaaşlarlan.
şaka maka kilosu şu aralar 12 tl olan leziz şey.
görsel
böyle buna zeytinyağı-limon tamam mı. haşlayacan. oyyyyyş.
az sonra yazdan derin dondurucuya atmış olduğum jumbo versiyonlarını pişirecek olduğum leziz şey.
sigara paketini ölçek olarak düşünün;
görsel
dünyayı saran lezzetiyle avrupa' da kilosu 150 dolardan alıcı bulan karidesler, türkiye' deki bolluğu nedeniyle balık yemi olarak kullanılıyor.

kaynak:http://www.milliyet.com.tr
en lezzetlisi güveçte tereyağlı, sarımsaklı şekilde pişirilmiş olanıdır. fazlası bıktırabilir, o yüzden kararında tüketilmelidir.
bitki akvaryumlarında hobi amaçlı beslendiğinde çok güzel Bi görüntü verir ve hızlı Bi şekilde ürerler . Güzel Bi gelir kaynağı da OlaBilir.
kalpleri kafalarında olan hayvan türü.
Karidese yurtdışında daha doğrusunu söylemek gerekirse islam ülkeleri dışında büyük bir tüketim talebi vardır.

Deniz karidesleri ile tatlı su karideslerinin lezzetleri farklıdır. Karides genellikle suda haşlama veya mangalda yöntemi ile pişirilir.pişirilmemiş Karidesin orijinal rengi mavi, beyaz tonlarında olup pişirildikten sonra pembe,kırmızı bir renge bürünür.
enteresandır, karides yemekten keyif alan insanların çoğu, diğer lezzetli eklem bacaklıların yenmesi fikrini iğrenç bulurlar.
görünüşü sebebiyle ilk kez görenler tarafından (özellikle bayanlar) böğğğğhhh diye garip tepkiler verilse bile bakınız şuradaki mantarlı güveç tarifindeki haliyle önüne konduğunda güveci dahi yalayıp yutacak hale getirir insanı: http://karidestarifi.com/...arli-karides-guvec-tarifi
özellikle jumbo karideslerin dış kabuklarını kafa tarafından açtıktan sonra içini çıkartıp -çiğ olarak- yenmesi tavsiye edilir. ergenlere duyurulur. tadı fena değildir.
ismi hos olan insana lezzetli hir baligi cagristiran bir sey. fakat ilk deneyecek kisi masaya getirildiginde anliyor neyin ne oldugunu... karidesten ve butun deslerden sogudum.
Forrest gump filminde geçimini bunu avlayarak sağlayan sarkık Dudaklı zenci elemandan ötürü küçükken ben de karides yersem dudağım böyle sarkık olur zannederek yemediğim deniz böcüğü. 30 yaşına geldim bu seferde bir şeyi ne kadar çok insan övüyorsa o şey o kadar dandiktir mottosuyla yaşadığımdan yemiyorum. Yani 30 senedir içten içe merak etmeme rağmen karides yemedim. Tadını bilmiyorum. Ola ki Rus edebiyatçılar gibi dilin en ücra tat alma reseptöründe bıraktığı izlenimi tasvir edebilecek bir yazar çıkar vadideki zambak kitabındaki bir balo salonundaki en Kezban Kızın Göbek deliğini 36 sayfa tasvir eder gibi fotoğrafını çekmişçesine anlatır o zaman belki yerim Sözlük. Aynı tavuk gibi diyenin Ağzına kürekle vururum bilmiş olun.
güzel bir balık türü.
görsel
Ele ayağa düşünce balık damgası yiyen deniz canlısı. Hep bu denizden babam çıkarsa yerimcilerün işi bu.