1. 1.
  bedri rahmi eyüboğlu'nun evli iken tanışıp aşık olduğu ve sanat çevrelerinde çokça konuşulan bir tür yasak ilişki yaşadığı aşkına hitaben yazdığı şiiri.

  bedri rahmi'nin taktığı adı ile "karadut" tüberküloz hastalığına yakalanarak hayatını kaybetmiştir ve bedri rahmi'nin su an piyasada olan bir çok tablosunu onun tedavi masraflarını karşılayabilmek için yok pahasına elinden çıkardığı söylenmektedir.

  Karadutum, çatal karam, çingenem
  Nar tanem, nur tanem, bir tanem
  Ağaç isem dalımsın salkım saçak
  Petek isem balımsın ağulum
  Günahımsın, vebalimsin.
  Dili mercan, dizi mercan, dişi mercan
  Yoluna bir can koyduğum
  Gökte ararken yerde bulduğum
  Karadutum, çatal karam, çingenem
  Daha nem olacaktın bir tanem
  Gülen ayvam, ağlayan narımsın
  Kadınım, kısrağım, karımsın.

  (bkz: bedri rahmi eyüboğlu)
  8 ... sıçtırtma lamasına
 2. 2.
  cem karaca tarafından da yorumlanmıştır.
  2 ... yasakani
 3. 3.
  1
  kara dutum, çatal karam, çingenem
  nar tanem, nur tanem, bir tanem
  ağaç isem dalımsın salkım saçak
  petek isem balımsın a gülüm
  günahımsın, vebalimsin...

  dili mercan, dizi mercan, dişi mercan
  yoluna bir can koyduğum
  gökte ararken yerde bulduğum
  kara dutum, çatal karam, çingenem

  daha nem olacaktın bir tanem
  gülen ayvam, ağlayan narımsın
  kadınım, kısrağım, karımsın...

  2

  sigara paketlerine resmini çizdiğim
  körpe fidanlara adını yazdığım
  karam, karam
  kaşı karam, gözü karam, bahtı karam
  sıla kokar, arzu tüter
  ılgıt ılgıt buram buram...

  ben beyzade, kişizade,
  her türlü dertten topyekünü azade
  hani şu ekmegi elden suyu gölden...
  durup dururken yorulan
  kibrit çöpü gibi kırılan
  yalnız sanat çıkmazlarında başını kaşıyan
  artık otlar göstermelik atlar gibi bedava yaşayan
  sen benim mihnet içinde yanmış kavrulmuşum

  netmiş, neylemii, nolmuşum
  cömert ırmaklar gibi gürül gürül
  bahtın karışmış bahtıma çok şükür...
  yunmuş, yıkanmış adam olmuşum

  karam, karam
  kaşı karam, gözü karam, bahtı karam
  sensiz bana canım dünya haram olsun..."
  5 ... joanna
 4. 4.
  karadut(morus rubra), amerika kıtasına özgü bir bitkidir. keşiflerden sonra buradan dünyaya yayılmıştır. meyveleri, kuşlar, kelebekler ve öteki böcekler için çok çekicidir. akrabası olan beyaz dutun(morus alba) yaprakları, tarihsel olarak çaydan sonra dünyanın en önemli ikinci yaprağı sayılabilir. çünkü, ipek üretiminde kullanılan ipek böcekleri bu yapraklarla beslenir.
  ... nilze
 5. 5.
  adıyaman kahta da aynı isimli bir köy mevcuttur..
  ... chentik
 6. 6.
  ilginç bir aşk hikayesi kızın adı Tispe delikanlının ki ise ;Piremus idi. Bunlar yanyana evlerde otururlardı. Birlikte büyüdüler ve çocukluklarindan beri birbirlerine karşıaşk beslerlerdi. Fakat aileleri görüşmelerini istemezler birbirlerine uygunolmadıklarını düşünürlerdi. Oysa onlar birbirlerini ölesiye seviyorlardi. iki evinarasinda gizli bir çatlak vardı aileleri bunu bilmezler onlarda geceleriburda buluşur o aradanbirbirlerine seslerini duyurur aşklarını dile getirirlerdi. Bir gece ormandaki agacın altında buluşmaya kararverdiler. Tispe ağaca Piremus dan önce varmıştı. Gittiğinde avını yeni yemiş, agzından kanlar akan kocaman biraslanla karşı karşıya geldi.Korkarak bi mağaraya doğru koşmaya başladı. Farkında olmadanyolda boynundaki eşarpını düşürmüştü. O sırada Piremus geldi.Gördükleri karşısında donup kalmıştı. Kocaman aslan ağzındakanlarla birlikte biricik sevgilisi Tispe nin eşarpını parçalıyordu.. O an aklina gelen ilk ve tek sey aslanı Tispe yi öldürerekyediğiydi.Tispesiz yaşayamazdı. Aklından geçen sadece aşkı ugruna canınakıymaktı.Belinden hançerini çıkardı ve göğsüne sapladı.Kanlar içinde cansızbedeni yere düştü.Tispe ise korkusunu bi kenara atıp bir an önce aşkını görmekiçin mağaradan çıkmaya karar vermişti. Ağacın altına geldiğinde o korkunç sahneyle yüzleşti.Piremus un cansız vücudu yerdeydi ve elinde Tispenin düşürdüğüeşarpını tutuyordu.ilk önce genç kız olanlar karşısında ağlamaktan hiçbir şeyianlayamamıştı. Ama eşarpı ve uzaklaşan aslanı görünce anladı. Bir anmağarada düşündüğü o korkunç şey başına gelmişti. Ve onun öldüğünü düşünen Piremus aşkı uğruna canına kıymıştı. Tispe bir an bile düşünmeden hançeri aldı ve goğsüne götürdü... Onlarin aşkı ölesiye bir aşktı ve ölüm bile onları ayıramazdı. Eğer Piremus aşkı uğruna ölümü göze aldıysa o da hiç çekinmeden canınakıyabilirdi ve hançeri sapladı.Birden vucudu Piremusun bedeninin ustune yığıldı. O anda tanrılar bu yüce aşkı ölümsüzleştirmek istediler ve buçiftin üstünde duran ağacı onların aşkına adadılar. Piremusun kanını bu ağacın meyvelerine,Tispenin gözyaşlarını ise ağacın yapraklarına verdiler. O günden beri KARADUT ağacının meyvesinin çıkmayanlekesini(Piremusun kan lekesini), dut ağacının yaprakları,(Tispeningözyaşları) temizler.. Bilirmisiniz; dut ağacının meyvesinin lekesi çıkmaz amaelinize ağacın yaprağını alır ovuşturursanız lekenin gittiğini göreceksiniz! *
  1 ... pnar
 7. 7.
  lezzetli mi lezzetli bir dut turudur.bir de hoş bi ekşiliği vardır ki insanın dusununce bile ağzını sulandırır.lakin lekesi cıkmaz ustelik damlatmadan yeme gibi bi imkanınız da yoktur.ama olsundur yine de yenilesi bir meyvedir.
  1 ... jomapelpiyer
 8. 8.
  şerbeti ile nam salan lan şimdi olsa da yesek dedirten meyvedir kendileri.
  ... keditestisleriyleoynayanfare
 9. 9.
  pekmezini yedikten sonra üzüm pekmezinin yüzüne bakmayacapınız meyveye karadut denir...
  ... yesiltimsah
 10. 10.
  beyaz bir şeye damladığında sittimsene çıkmayan bir leke bırakan, kan yapıcı, müthiş tatlı meyve.
  ... preston