bugün

Dün merak edip aldığım, tadına hasta olduğum şarap türüdür. Tüm sözlük ahalisine tavsiye edilir.
üzüm şarabından hemen sonra gelir, mayhoş tatlılığıyla tercih nedenidir. şirince'ye gidip de tadına bakmak gerekir, her yerde bulunmaz.
kuruyemişle beraber tadılması gereken şaraptır,zira tatlıdır kendileri ama güzeldir.
meyve şarapları içinden en güzel olanıdır. hafif mandalina şarabı katılarakta içilebilir.
marketlerde bulabileceğiniz tatlı şarap. migros, tansaş v.s...
kesinlikle ılık veya sıcak içilmemesi gereken şarap türü. tadı üzüm şarabından daha şekerli olduğu için ağızda şerbet gibi bir tat bırakıyor ki hiç hoş olmuyor içimi. soğuk içiniz.
çok lezzetlidir. içimi kolaydır. sakin sakin içilir.
şerbet gibi sabah kahvaltıda bile içilecek en güzel şarap çeşitlerinden biri.
Seremoni gerektirmeyen tek şaraptır karadut şarabı.

Ortamı, kafası, müziği, arkadaşı, meyvesi, peyniri hiç bir karın ağrısı yoktur.
Su bardağında bile içilir ama siz kadehsiz içmeyin. Yumuşacık aynı zamanda, kendi kendini dinlemek için ayırılan zamanda tavsiye edilir.

Karadutum, çatalkaram, çingenem diyerek servis ediniz.
1 veya 2 kadeh tadında güzeldir. ama şişeyi bitirene kadar içen kişi için pek tavsiye edilmez.
sirince sarabı olup artık adana'da da buldugum en lezzetli özel saraptır.

bir kadehle bile cakır keyif olursun, hele bir de yanında lolitan varsa.
başarılı meyve şaraplarındandır. %60 civarında karadut kullanıldığı takdirde ideal tada ulaşır.
meyve şarapları genelde şarabın tadını hafifletmek, tatlılaştırmak amacıyla yapılır ancak karadut şarabında bu durumun tersi ortaya çıkmaktadır. normal şaraba nazaran daha yoğun ve ekşi bir tat alırsınız. fazla içildiğinde ise damağı kamaştıran bir his bırakır. %12 veya %8 alkol barındıran seçenekleri mevcuttur.
tabii ki damak zevkine göre değişir ancak meyve şarabı içilecekse, hele de şirince'ye gidilmişse dağ çileği şarabı denenmeli derim ben.
kaçınılması gereken şaraplar arasında da kavun şarabı vardır.
şirince patentli ise içilir be.
bi de soğuk da iyi giden sayılı şaraplardan.
oda sıcaklığı filan yalan. yalan.
içimi Hafif meyve şaraplarından biridir. Karadut meyvesinin verdiği yoğun esans Ne diğer meyveli şaraplar kadar tatlı Ne de vişne şarabı kadar kekremsidir. ikisinin ortasında içimi ziyadesiyle yumuşak bir şaraptır.

görsel
Lezizdir. Kisisel favoriler listemde sangria'dan bir sira sonra gelir.
Ilk defa şirincede içtiğim doyumsuz şarap ne öldürür ne güldürür.
meyve suyu tadında, kolayca içilen ve bu sebepten farkında olmadan sarhoş eden şarap. film izlerken içiyordum, lan ne güzelmiş tadı dedim, şişeyi kafaya dikmeye başladım. takribi 20-25 dakikada şişenin dibini gördüm ve olaylar bundan sonra başladı.

evde yalnız olmanın verdiği rahatlıkla iki seksen uzanmış içerken şarabı, birden kapı çaldı. annemin geleceğini unutmuştum tabii, hemen şarap şişesini koltuğun arkasına sakladım. hoş, biliyor içtiğimi ama göz göze gelemem kendisiyle. neyse, şişeyi sakladıktan sonra ayağa kalkmamla yere yapışmam bir oldu. başım feci dönüyordu, ayağa kalkamıyordum bir türlü. kapı tekrar çalındı, ayağa kalkmaktan vazgeçip bir komando edasıyla sürüne sürüne kapıya doğru gittim. açtım kapıyı, annem bir sorun olmadığını düşündü sanırım. ''oğlum ben senin için kız bakıyorum senin yaptığın hareketlere bak... cık cık cık... büyü artık aptal evladım'' dedi, durumu çakmamıştı. yine sürünerek odama geçtim, kapıyı kapattım, '' beean uyuyujeaamm'' diyerek rahatsız edilmek istemediğimi belirttim, sızıp kaldım zaten hemen sonrasında.

eh ben bunu niye anlattım, efendim işte ''tadı güzel, sert değil, bir şey yapmaz bu'' diyerek kırmızı ışıktaki arabayı gören suriyeli, petrol bulan amerikalı, sıcak deniz gören rus, bonservissiz topçu yakalayan fikret başkan gibi saldırmayasınız şaraba... masum tadına aldanmayın efenim, hiç farkında olmuyorsunuz, haberiniz olsun.
olm şurup mu içiyonuz ? şarap mı ?

şarap = üzüm

üzüm = boğazkere veya öküzgözü.

bu formatlanmış üzümlerin şarabı bile güzel olmuyor

yok merlotmuş, yok ege tarafında ki s*kk*nsonic

üzüm türevleri.
bunlar şarköy tarafına gelmemişler, belli. gelin de deneyin buradaki şarapları. sonra görün asıl şarabı. karadut şarabı ne ya? şarap memleketindeyim, hiç duymadım karadut şarabını. zaten böyle şeyler hep şirince'de çıkıyor arkadaş. oraya giden her şeyin doğal olduğunu zannedip garip garip şeylere inanıyor. şarap üzümden olur. başka bir şeyden olmaz.
Şarap mı? Ya varlıklısınızdır, ya yoksul. Bu içkinin ortasi yok, bos beles bir ickidir.
ikisi de tatlı ve mayhoşumsudur.
Bana böğürtlen bir tık daha ekşi geliyor.
Ben mürdüm eriği severim o ayrı, olsa da içsek keşke.
ekmek almaya para bulamayanlar şaraba para buluyorlarmış demek ki .

gariban edebiyatı yapan salak otur sıfır .
yalan koşuşan ancak kendisini yakar .

şarap da buna çok güzel yardımcı olur tabi .
şirince vincent ise gıda boyası + etil alkol + tatlandırıcı.

beş para etmez.