bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  (bkz: kömür)
  ... mr ben
 2. 2.
  evrensel kütle çekim yasasına göre evrende ki her cisim birbirini şuursuzca çekmektedir. ancak bu yasaya göre güneş gibi büyük cisimler nasıl oluyor da sabit bir yörüngede kalıyor bilinemiyor. sırf bu yasanın tutarlılığını sağlamak için ortaya sunulmuş bir teoremdir kara madde. şöyle ki;

  evrenin %75i kara maddeden oluşmaktadır ve bu kara madde dediğimiz şey atomik değildir. yani atomdan yaratılmamıştır. ayrıca kendisini biz görememekteyiz.

  bu nasıl iştir toli diyenleri duyar gibiyim ben de kendilerine şu soruyu soruyorum madem:

  ben dünyayı çekiyorum aynı oranda o da beni çekiyor. ben güneşim diyelim ki ve kütlem cidden büyük hatta anlatımda kolaylık olsun diye bir de sayı vereyim misal 10000 gibi bir şey olsun. dünyanın kütlesi de 500 olsun, dünya beni 500le çekerse bende dünyacığı 500le çekerim yani bir taraftan 500le çekiliyorum şimdi e evrende milyonlarca ne milyonu milyarlarca hatta bilimumyonlarca yıldız var değil mi onlarda sapıksal bir şekilde her yerden çekiyor beni *, ben de onları çekiyorum ama beni bir yörüngeye oturtabilecek kadar büyük çekim nerede sorarım size uludağ sözlük yazar ve okurları nerede? böyle bir çekim kuvveti olmadığı için raydan çıkanlardan biri olmalı değil mi güneş?

  ama değil. işte sırf bu yüzden kütlesel çekimi doğrulamak için kara madde denilen şey türemiştir. *
  3 ... toliveistodie
 3. 3.
  ayrıca alternatif black metal grubu ismi olabilir kendileri.
  1 ... toliveistodie
 4. 4.
  Evrenin çoğunu oluşturan elle tutulmayan, gözle görünmeyen bir yapıdır. Işığı kırabilir, kendisi eğilip bükülebilir ama tam olarak nasıl oluştuğu muammadır.
  ... zahi
 5. 5.
  Göremediğimiz , keşfetmek için uzaya değil yeraltina baktığımız, Dünya'nın ve biz de dahil tüm maddelerin içinden geçtiği düşünülen henuz tanımlanamayan şey.
  ... mr spock
 6. 6.
  Kara madde boşluk değildir. Adında da gectigi gibi bir madde ve bu madde ise bizim görebileceğimiz tarzda değil.

  Yani uzayda boşluk veya boş bir ortam yok. Kara madde var.
  1 ... keyfkahyasi
 7. 7.
  "Karanlık maddenin varlığına ilişkin en önemli kanıt, sadece görülebilen maddenin yerçekimi kuvvetiyle tutulamayacak kadar hızlı dönen galaksilerde yapılan gözlemler gösteriliyor." Diyor keşfine az kaldığına dair 3 gün evvel başlık atan Fizikist.

  Meraklısı için:

  http://www.fizikist.com/k...n-kesfine-cok-yaklasildi/
  10 ... papatya katili
 8. 8.
  einstein'ın izafiyet teorilerine göre olmayan bir madde. evet maxwell bu maddenin varlığına göre 4 büyük elektromanyetik denklemini kurdu. lakin gözlemci sabit değilse işler değişiyor beyler. zaman da öncelik sonralık kavramı arap saçına dönüyor.
  1 ... billyhalleck