bugün

okul okumasına,kitap,gazete takip etmesine ve kendini bilmiş olarak nitelendiren fakat gerçekleri göremicek kadar cahil olan insanların genel adı
hem cahil, hem de cahilliğinin farkında olmayan, cahillik sınırlarını zorlayan, eğitimden, bilgiden uzak kişi.
danıştay üyelerinin dün ve bugün hükümete karşı yaptıklarıyla su yüzüne çıkan halleri
bizim bi tanıdık var böyle.

efendim kız ilkokul mezunu,39 yaşında,bekar,işsiz.Ancak eğitim konusundan bahsetmez,kendini profesör zanneder,yaşını küçültür,kimseyi beğenmiyorum triplerine girer,iş olarak da müdürlük arar.Bu tiplere kısaca kara cahil deriz.Hayat şartları malum,okuyamamış olabilirsin,ya da kapasite meselesi,becerememiş olabilirsin,tembelsindir,kendini geliştirmemişsindir.Anlarım hepsini.Ama kendinin farkında olmamayı anlayamıyorum.
cühela anlamı da taşıyan tamlama. kara cahil halk arasında ilkokuldan terk gibi bir anlam taşır fakat cahilliğin, görgüsüzlüğün okumakla ilgisi olmadığı da bilinmektedir.
'insan olabilme' erdemini hiçbir zaman öğrenemeyen bünyedir.

bu şahsın eğitimi her ne kadar üst seviyede olsa da**, kültür kıvamı dikkat çekecek kadar yoğun olsa da eğer dünyaya bakmasını bilmiyorsa, yeryüzündeki olan biten kaosların, en güzel ayrıntıların farkında değilse, aydınlanmak için kılını bile kıpırdatmıyorsa, yaşayan her canlıya saygı duymuyorsa buyrun size en okkalısından kara cahil.

afiyet olsun..
çok cahil anlamında kullanılır.
çok mutlu insandır..aynı zamanda en tehlikeli insan tipidir.
barış manço'nun o dönemler veliahtı gözüyle baktığı gökhan semiz'in barış manço'nun izniyle kara sevda şarkısının sözlerini değiştirerek kara cahil yaptığı şarkı.

sözleri de ayrı bir ayar konusudur.

nasıl anlatsam bilemiyorum, arabesksiz yapamıyorum,
bizim köyle istanbul'un arasında fark yok sanki, sanki, sanki
dışarısı buz gibi lapa lapa kar var, oram buram donuyor, bak
buna rağmen galleria'da buz pateni yapıyorum, inan ki, inanki,(kuran çarpsın) inan ki

kara cahil, kara cahil dedikleri daha ne olabilir ki
kara cahil, kara cahil seni köye kim geri yollayabilir ki
maganda, zonta deyipte geçme sakın gülme halime
nasıl olduğunu anlayamadım ama istanbullu oldum birden bire

kara cahil, vıy vıy vıy, abo

nasıl anlatsam bilemiyorum, hep lahmacun yiyorum
sıkış tıkış otobüse fort gibi biniyom sanki, sanki, sanki
bütün hatunlar, karılar, kızlar ona kesik atıyor
oysa hiç birine öyle pas vermiyor inan ki, inan ki,(kuran çarpsın) inan ki

nasıl olduğunu anlayamadın ama istanbullu oldun birden bire

nasıl olduğunu anlayamadım ama istanbullu oldum birden bire

(bkz: ben)
Konuşma dilinde; Kara cahal diye ağızdan bir çırpıda çıkması gerekir, karşıda yüksek dereceli bir aşağılanma hissi bırakır.
kara sevda şarkısı bir başka güzel, bu bir başka güzel. barış abi'nin yüzünü güldürmüştür, eminim...
hiç öğrenim görmemiş , okumamış ,tamamen bilgisiz.
bazen hiç insan olamazlar. beyinleri yoktur, götüyle düşünürler ve genelde yobazdırlar.

http://www.ntvmsnbc.com/id/25436719/
cahil insandan çok daha tehlikelidir.
Sığır Gibi bir şey.

Bunlarla konuşulmaz. Aynı şeyleri papağan gibi tekrar eden adamlardır.
Okuryazar olmayan zenciye verilen isim.
güncel Önemli Başlıklar