bugün

evin giriş yeri.
görsel
sinan akcilin malca 1 sarkisi.

Ee adam ikizler burcu baska ne beklenirki.
görsel
Bir kapı önündeyim, girsem suç gitsem ayaz
Titriyor tüm geçmişim parmaklarının ucunda.

Şükrü Erbaş
tavlada, herhangi bir hanedeki en az iki puldur.

(bkz: kapı almak)
Bir yerin girişidir. Eski devirlerde işlemeli ve emek harcanan günümüzde ise sıradanlaşan güvenlik birimleridir. isteğe bağlı olarak özel üretilen ve hem güvenlik hemde estetik açıdan doyurucu kapı Modelleri de mevcuttur. Örnekler için bakılabilir:
"Bir kapı var. O kapının ardında başka bir dünya. Bu öyle bir kapı ki, ne düşündüğünle ya da ne umduğunla ilgilenmez. Bu kapıyı açmak cesaret ister. Eğer o kapıyı açarsan... Eğer o kapıyı açarsan, artık dönüşü olmaz. Anlıyor musun?" dedi üstâd. Genç adam düşündü. Bir gâyesi ve artık kaybedecek bir şeyinin olmadığını düşündü. Kapıya yöneldi. Elini kapı tokmağına götürdü. Üstâd hafifçe gülümsedi. Kapıyı araladı, korkarak. Oysa az önce tüm korkularından arındığını sanıyordu. Artık tokmağı çevirmişti ve üstâdın da dediği gibi geri dönüşü yoktu. Tüm çıplaklığıyla adım attı içeri. Arkasına baktı. Üstâd gülümseyerek kafasını salladı. Ve arkasından kapandı kapı. Kendinden emin adımlarla yürümeye başladı düz koridorda. Biraz ileride ihtiyar bir adam karşıladı onu. "Hoşgeldin gezgin." Böyle hitâp etmişti ona. Kafasında pek çok soru vardı; fakat sormak anlamsızdı. Bir odaya girdiler. Odada büyükçe bir dünya haritası ve işaretli pek çok ülke vardı. Onu bir sandalyeye oturttu. Karşısına geçti ve "Sana neden gezgin dediğimi biliyor musun?" diye sordu. Hayır anlamında kafasını salladı genç adam. Yüzünde sevecen bir gülümsemeyle haritayı göstererek "Çünkü sen bizim gezginimiz olacaksın. Bu dünyada neredeyse gitmediğin ve gezmediğin yer kalmayacak. Gördüklerin bizim için altın değerinde şeyler olacak. Elbette bunun belli evreleri var. Vereceğin kararlar hayati önem arz edecek. Anlıyor musun?" Sadece konuşmaya odaklanmıştı genç adam. "Elbette anlamıyorsun. Bunun için henüz erken. Ama anlayacaksın." Kısa bir sessizliğin ardından genç adam "Neyi istiyorsanız onu yapmaya hazırım." dedi. Bu umudunu kaybetmiş bir adamın cümlesiydi. ihtiyar adam kaşlarını çatarak "Benim için değil." dedi. "Unutma. Sen bir gezgin olacaksın. Ve gezginlerin kimsenin söylediği şeyleri yapmaya ihtiyacı yoktur." Duraksadı ve tekrar o sevecen gülümsemesini takınarak "Tabi her gezginin bir adı vardır. Senin adın da..." Arkasını döndü ve "Senin adın da Mete. Kağan Mete." Genç adamın adı odada yankılanırken içindeki kıpırtıyı hissetmeye başlamıştı bile.
Mustafa necati sepetcioğlu'nun romanlarından biridir.
Eve girişi sağlayan çelik ya da tahta madde. Evet.
Çıkış anlamında olan. Evet.
bir yere girip cikarken acik olmasi gereken, iceri soguk hava ve hirsiz girmesin diye konulmuş korungac aleti..
Azerbaycan türkçesinde futbol terimidir. Bizdeki kaleye kapı derler.

Ayrıca hırsızın çalmadığı şeydir.
Tavla terimi.
daha önce bu kadar güzel hoşgeldin diyen kapı görmemiştim.
görsel

eşiğine yığılıp susasım var.
görsel
Hayde
Senden vaz vaz vaz
Hayde
Olacakları önceden gördüm (oho o oho)
Dedim ki boş yere öldüm (oho o oho)
Gecelerden gündüze döndüm (oho o oho)
Işıkta kendimi gördüm
Bana bi ağlama, boşuna zorlama
Kaderi gördüğün herkese bağlama
Değil ki umrumda, iyice duydun ya
Senden vazgeçiyorum
Kapıma gelsen boş duymuyorum
Öyle bi kapı da yok
Bilmiyorum nasıl düzelsem
Hiç sanmıyorum öyle bi hapı da yok
Haydi (haydi)
Öyle bi kapı da yok yok yok
Hayde (oho o oho, oho o oho)
Bana bi ağlama, boşuna zorlama
Kaderi gördüğün herkese bağlama
Değil ki umrumda, iyice duydun ya
Senden vazgeçiyorum
Öyle bi kapı da yok
Senden vazgeçiyorum
Öyle bi kapı da yok
Hayde (hayde)
Vazgeçiyorum
Vazgeçiyorum
Vazgeçiyorum
Vazgeçiyorum
Vazgeçiyorum
görsel

Görsel alıntıdır ...
Başrolünde kadir inanır In oynadığı filmdir. Sen ne yaptın kadir abi!

Film gerçekten çok başarılı. Çekimler, müzikler... Uzun zaman olmuş böyle güzel eserler izlemeyeli.
yapılarda girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan tahta ya da çelik nesne.
benimkinde sanırım 'zile basmadan geçen en hafif tabirle şerefsizdir' yazıyor. ben kapıdan içeri adım attığım an yazı; yanar söner levha ile büyük puntolarla beliriyor zaar. başka açıklamasını bulamadım.
görsel
-kapı bozulmus olm.
-o: tamir ederiz. -gayet kendinden emin-

artisttt ya:)
artist mektebinde miyiz? ihih.