1. 1.
  sivas'ın köpekleri ve kaplıcaları ile ünlü ilçesi.
  10 ... zall
 2. 2.
  köpek olanı dünyada ki en asil hayvanlardan biri.80-90 kilo olabilmesine rağmen "zarar vermek" en son düşüneceği şeydir,safkan olanlarına koca sürüyü gözü kapalı emanet edebilirsiniz.son yıllarda koruma altına alındı,hakkında festivaller düzenlendi de kaliteli örnekler çoğaldı.zira çoğu kangal denilen köpek basit birer çoban köpeğidir,kanmayınız.
  5 ... elendil
 3. 3.
  sucuk olanı makbuldür.
  2 ... komandost
 4. 4.
  sucuk ölçüm birimi
  8 ... rasko
 5. 5.
  bir kangal 1000 tane herhangi bi cins kopege bedeldir.
  5 ... hendrix
 6. 6.
  gogus kafesleri o kadar kuvvetlidirki ısırmalarına gerek kalmadan gögüs darbesi ile bir kurt öldürebilirler.
  3 -1 ... karpuzkabugu
 7. 7.
  afrikada küçükbaş hayvan sürülerini çitaların saldırısından korumak için amerikalı bir enstitü tarafından namibyada kullanılan hayvanlardır. sürülere saldıran çitaların avlanması nedeniyle 90lı yılların başında popülasyonu azalan çitaları korumak için amerikalı bir enstitü araştırma yapıyor ve anadolu çoban köpeklerini (kangal) keşfediyor. afrikanın iklimi anadoluya benzediği için kangallar afrikaya adapte olmada fazla sorun yaşamıyorlar. enstitü her köylüye bir kangal veriyor bu sayede köylüler de çitaları avlamıyorlar. geçen on sene zarfında çita popülasyonunda % 80lik bir artış gözleniyor. bunun dışında kangalların çakal, leopar ve baboon gibi yırtıcı hayvanlarla mücadele ettiğine de şahit olunuyor.
  (bkz: registerlater geographic proudly presents)
  3 ... registerlater
 8. 8.
  (bkz: sivas kangalı)
  1 ... pilotmont
 9. 9.
  (bkz: kangal)
  1 ... pilotmont
 10. 10.
  en ünlü tarafı kurtları boğabilmeleridir. fakat her kangal kurt boğar anlamı çıkarılmamalıdır. köpeğin cesaret ve kuvveti ile de doğrudan ilgili bir durumdur.

  ayrıca bir eğitimde gerekmektedir. bunlardan biride ölü kurt postu koklatılarak köpeğin kurt kokusuna aşina olmasıdır.

  beslenmeleri ise oldukça kolaydır. ev halkının artık yemekleri yetmektedir. hiç birşey bulunamazsa ıslatılmış ekmek bile kafi gelmektedir.

  lakin asla evlerde beslenmemelidirler. çünkü bu köpekler geceleri yaklaşık 30 km yol kataederek içgüdüsel bir davranış sergilemektedirler.
  3 -1 ... pilotmont