ümmetimizin lideri, asrın lirerimiz, dünyanın kıskandığı adam recep tayyip erdoğan'ın "çılgın proje"si kanal istanbul'un faydalarıdır.

ben merak ediyorum, kanal istanbul'un nasıl faydası olacak? yılda bize nasıl 8 milyar dolar kazandıracak?

"kanal istanbul'dan para kazanacağız" diyenler bu parayı nasıl kazanacağımızı izah edebilirler mi?

şöyle diyorlar;
"kanal istanbul'u yapınca Montrö antlaşmasını bay pass edecek, möntrö sözleşmesine tabi olmadığı için geçen gemilerden para alacağız, tankerleri kanal istanbul'a yönlendireceğiz, boğazı tanker trafiğine kapatacağız..."

nasıl yapacaksın ki bunu?
böyle bir hakkın var mı? yani sen boğazı kafana göre kapatamıyorsun. rus'un tankeri, fransızın şilebi elini kolunu sallaya sallaya gider gene boğazdan geçer. kanal istanbul'dan geçmek zorunda bırakamazsın.

mevcut istanbul boğazından geçen gemilerden para kazanamıyoruz, zira burası uluslararası bir su yolu. geçen gemiler sadece fener ve kılavuzluk hizmeti parası ödüyor bu da senelik 300 milyon lira civarında. ama bu para boğazların güvenliği, işletmesi, fener bakımları vb giderler için harcanıyor, yani bu gelirin vatandaşa bir katkısı olmuyor.

gemileri boğaz'ı bırakıp kanal istanbul'dan geçmeye zorlayabilir miyiz?
hayır.
yani isteyen geçer, isteyen geçmez.
e peki o halde biz kanal istanbul'dan nasıl para kazanacağız?

bilmiyorum. reis de bilmiyor sanırım.

kanal istanbul'un tek faydası kanal civarında yapılacak yeni inşaatlar, kurulacak yeni şehirler olacak sanırım. o da yandaş müteahhitlere, arazi spekülatörlerine fayda sağlayacak.
başka da bir faydası yok.

zararlarını ve bize bir getirisi olmayacağını ise şu entryde yazdık;
(bkz: kanal istanbul u bilale anlatır gibi anlatmak/#39614203)

evet sevgili ak partili arkadaşlar.
sizlere insan gibi bir soru soruyorum. beni aydınlatır mısınız? kanal istanbul'un bize ne faydası olacak?

edit: arkadaşım insan gibi bir soru sorduk. neden eksiliyorsunuz? çıkıp anlatsanıza faydaları nelerdir. ben de bir tc vatandaşıyım ve belki bu konuda bilgi eksikliğim var. beni aydınlatsanıza.

edit-2: cahil aktrollün biri harita koyarak kanal istanbul'un daha kestirme olacağını, dolayısıyla gemilerin daha az yakacağını yazmış.---->(#42546590)
cahil işte, girip hiç incelemiyor ki.

kanal istanbul-45 kilometre.
istanbul boğazı-30 kilometre uzunluğunda.

kestirme dediğin kanal istanbul 15 km daha uzun. burada nasıl kestirme olacak ve gemiler nasıl bir tasarruf yapacak acaba?
montrö anlaşmasını falan geç günde bilmem kaç yüz gemi geçecekmiş senede bilmem kaç milyar dolar kazanacakmışız. bunu söyleyenler osmangazi ve 3.köprü içinde aynı şekilde salak salak savunma yapıyorlardı. bugün devletin kasasından her iki köprü içinde milyarlarca lira çıkıyor garanti verilen araç sayısına ulaşılamadığı için. salak her zaman salaktır o yüzden bunları söyleyenleri duymazdan görmezden gelin rahat edin.
Fayda mayda yok rant rant rant.
açıklıyorum. (bkz: inşaat ya resulullah)

geçenlerde annemlerin köyünün facebook sayfasında, gençler bir kaç sitemini anlatmışlardı.

köyün gençleri, 50 yıldan fazla süre önce yapılmış olan caminin avlusunda ki, 50 yılı aşkın yaşındaki ağacın kesilmesine içerlemişler. gidip imama "sen bu ağacı hangi hakla kesersin. sen bugün varsın yarın yoksun, bu hakkı sana kim verdi. bu ağacın sana ne zararı oldu" gibi sitemlerde bulunmuşlar.

Caminin imamı ise yere yaprak düştüğünü ve avlunun kirlendiği için ağacı ihtiyarlarla birlikte konuşarak kestiğini söylemiş.

gençler facebook paylaşımında, peygamberimizin hadislerine de yer vermiş ve hatta en meşhur hadis olan aşağıdakini yazmışlardı.

“Kıyâmet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, kıyâmet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!” (Ahmed, III, 191, 183)

Kıssadan hisse : köy diyorum ama artık orası bir mahalle ve bu mahallenin son seçimlerde oy oranı %80'in üzerinde akp'ye ait.

babadan oğula geçen siyasi bir görüş mevcut. yani dedeleri, babaları, gençler, oğulları, kızları, torunları hepsi düşünce yapısında.

seslerini çıkarırken dahi "durumu cumhurbaşkanlığına ileteceğiz" diye yazıyorlar.

oysa cumhurbaşkanı için, ağacın, doğanın, tabiatın bir önemi olduğunu bilmiyorlar. evet cumhurbaşkanımız iyi bir lider ve ülkeyi kalkındırmak için ciddi mücadelelerde bulundu. ama yanlışlarından ders almayarak, bunları ölümüne savundu.

teknolojinin sürekli geliştiğini ele alırsak eğer, artık daha radikal çözümler alabiliyoruz.

eğer cumhurbaşkanı şöyle deseydi ; bu gemiler buradan geçerken, egzoz salınımı nedeni ile havamızı bozuyor, atıkları nedeni ile denizlerimizi kirletiyor vb.. durumlar nedeni ile doğamıza yani bize zarar veriyor ve bunun için de biz bu projeyi yapıyoruz. buna göre yeni alacağımız karar doğrultusunda, bu atıkların atılmamasını geçen gemiler temin edecek ve doğamıza zarar vermeyecek. eğer bunu sağlamıyorsa, o zaman kanaldan geçmek zorunda kalacak ve en azından daha az nüfusun olduğu bölge etkilenecek.

deseydi.. herkes tamam derdi. ama böyle bir söylemiyorlar. sadece şu kadar para kazanacağız diyorlar.
Dünya'yı allahtan ilimunati vs. Yönetiyor. Yoksa insanlık aç kalırdı.
Ciddiyim.
Doğal su yolları tüm dünyada ücretsiz. Konunun montrö ile ilgisi yok.
Bu evrensel kural.
Dünya ciddi bir yer arkadaşlar.
Troll zekasıyla laz müteahhit kafasıyla yöneltilmiyor allahtan.
Kanal istanbul'u konuşmaya gerek yok.
Bu ülke o kadar zengin ve güçlü ise doğalgazın benzinin fiyatını düşürsün.
Amına koyayım ülkenin tamamı kombiyi kısıp yorgan altında takılıyor.
Buraya gelince atıp tutuyor.
bir de yalı diker kıyı şeridine lüks yalılar tabi.

peşgeş çeker oraya da parası pulu olan adamlar ev alır işte allah bereket versin.
Kanal istanbul'dan geçiş için kalıcı yaptırımlar uygulanmaz ama mobbing yapılabilir. Güvenlik olarak belli tonaj da ki bir gemi boğazdan çıkmadan ikinci gemi geçişine izin verilmez. Bu da iki güç gün demir üstü bekleme anlamına gelir.

Peki kanal istanbul için gerekli midir. Değildir ama Oluşturulan yandaş burjuvanın daha da zenginleşip güçlenmesi için şarttır. Yoksa gemi memi, boğaz moğaz hikaye.
boğazda gemi kazası olduğu an kimsenin zarar görmemesi ve kanaldan para kazanılmasıdır.

o değilde bursada otur zeytin işiyle uğraş istanbula senede bir sefer gel kanalın nereye yapılacağını o bölgeyi bilme klavyenin başında at tut chp nin goy goyculuğunu yap. yazık..
Tek bir faydasi yok. Ayni diger yid ile yapilan geçiş garantili koprü ve otoyollar gibi ülkeye kambur olur. Başka birsey değil.

Yapılacak kanalı(orası şüpheli) dikey geçen 3 tane otoyol 2 tanede normal yol var. Bunlar yalaşık 42 şerit.
Uzerine kimbilir kaç tane yapilacak köprulerden alinacak geçis garantiside cabası.
(bkz: #42546557) Marsa araç gönderen adam da zaten mars'ta oturuyor.
hiç

hiç bir faydası olmayacaktır

istabula ve istanbul halkına tabii ki de,

rantçıya sınırsız faydası olacaktır

yancı mütahitlere

geçiş dolar ve hazine garantili ihale olarak dönecektir.

garip olan

bunlar bu ekonomik durgunluğa

milletin sıkıntısına kulakları tıkamış

saray da ejderha bilmemneyli kokteyller eşliğinide

ne saçmalık yapacaklarını düşünüyor

la sizin olmayan aklınıza en son uyulduğunda

emevide namaz kılınıyordu

süleyman şah türbesini alıp topukladılar

7.000.000 milyon suriyide gözümüze monte ettiler

bu yarım akıllıların aklına gene uyacak olsak

bilmem kaç milyon gemi geçecek ayağına

eminim ki hiç bir yabancı da oradan geçmek istemeyecek

o kadar para da, istanbulluya aynen takoz olacak.

ha akabenin mütahitleri ihya olmaz mı ?

hazine garantili işlerle damına bile koyarlar

zaten cengiz

alayına koyacam dememişmiydi ?
Bence faydasi yok, orda elit bir șehir kuracaklar, zenginler sefa surecekler, tabi garantili geçiș, otoyollar olacagi icin Para yine bizden cikacak, onun yerine fabrikalar acip istihdam saglasana parayı niye hep betona gomuyorsunuz.
%100 faydası varsa bile ak parti döneminde yapılmak istendiği için kesin bir cinlik var diye düşünüyor insan. Çünkü iktidarın rant sicili bozuk.
bu proje 2011 yılında açıklandı.
üzerinden tam 8 yıl geçti.
şimdi yeniden gündeme geldi.
8 yıldır soruyorum;
"kanal istanbul'un faydaları nelerdir?, bu projeden nasıl para kazanacağız?" diye.
bir tane cevap veren yok.

tekrar soruyorum, kanal istanbul'un faydalarını bana açıklar mısınız?

şu arkadaşlar cevap versinler;
(bkz: tc iyesta sert)
(bkz: ayk73)
(bkz: yall)
(bkz: frank lucas)
(bkz: kazangap)
(bkz: zall bana hep abi der)

sonuçta bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıp.
belki ben bilmiyorum, ben göremiyorum faydalarını ama bu arkadaşlarımız biliyordur, görüyordur.

lütfen cevap bekliyorum.
bana kanal istanbuL'un faydalarını ve buradan nasıl para kazanacağımızı anlatır mısınız?
hadi izah edin bana ben de ülkemizin yararına bir şey varsa desteklemek isterim.

sevgiler.
-----------------------------
edit-1: (bkz: #42556150)

--spoiler--
türkiyenin boğazlardan elde ettiği gelir artacak.
--spoiler--

lan nasıl artacak.
şu an boğazdan geçişler ücretsiz neredesye. (boğazdan yıllık 300 milyon dolar kazanıyoruz sadece)
sen boğazları kapatıp kanal istanbul'a mı yönlendireceksin gemileri?

daha ucuz ve serbest bir boğaz geçişi varken, paralı bir kanala hangi kaptan girecek? hadi açıkla bakalım.
-------------------------------
edit-2: o kadar kibar ve insani şekilde bir şey sordum, tek istediğim bir cevap vermenizdi. ama 3 kişi eksilemiş hemen. neden arkadaşlar "kanal istanbul'un şu şu faydası olacak, çüknü şündan dolayı" diye yazmak, böyle cevap vermek çok mu zor?
Yandaş zengin etmek.
Çalışan Kepçe izlemek, daha ne olsun?
Tabi lan manyak mısındır.
1. Aktrollere çift mayış ikramiye
2. Yandaş betoncu beslemece
3. Araplara faiş fiyattan konut kitleme
4. istanbulun anasını belleme
5. 30 milyon insanı buraya toplama
6. Bundan sonrası tufan olur zaten istanbul Hong Kong misali farklı bir statü ile yönetiler
Beka meselesi ortaya çıkar.
Civar köylerdeki tarım alanlarını şantiyeye çevirmek.
avrupadan saldırı geldiği anda tüm düşman askeri kanalın içine gömülecek diğer tarafa geçemiceklerdir. burada askeri istihbarat vermek istemiyorum biraz dominant düşün olm? bi diğeride o civarda odabaşı ve akalanda 7,5 dönüm 20 yıldır arazimiz var akp den önce vardı pirim yapmasın arsamız önemli değil yeterki kanaldan öbür tarafa düşman askeri geçemesin. evet.
"Ben demiştim" sözünü pekiştirmektir. ilerde tekrar bu mesajı okuyacaklar için burada kalsın. Tarih 14.12.2019
Faydası yok neyini anlamak istemiyorsunuz istanbul'u ikiye bölerse şaşırmam.
Sonuçta doğa bu, tepki verecek.
Montrö sözleşmesi imzalandıktan itibaren 20 sene geçerliliği olmasına rağmen, anlaşmanın gemi geçişlerini düzenleyen kısımları sonsuz sürelidir ve bu anlaşmaya göre anlaşmanın geçersiz kılınması ya da değiştirilmesi için karadenize kıyısı olan bütün ülkelerin onayı gerekiyor.

Hal böyleyken kanal istanbul montrö dahilinde olmayacağından bu anlaşma hükümleri kanal kapsamında geçersiz olacaktır olmasına ama gemiler hem montrö hem de uluslararası denizcilik kuralları gereki boğazdan geçmek isterlerse yine paşa paşa geçerler. Yani kanala para ödemeden...

Aslında bu kanal şu açıdan tehlikeli. Askeri gemilerin geçişindeki kısıtlamaları delme amacıyla da kullanılırsa ve bunu olurda ABD yaparsa bu karadenizde istenmeyen çatışmalara neden olabilir. Yani düşünün bir tarafta askeri sınırılılıkları olan bir anlaşma var, öbür tarafta buna dahil olmayan bir kanal var. Varın gerisini siz düşünün.
hala kimsenin açıklamadığı faydalardır.
kardeşim biz de destek vermek istiyoruz, neden açıklamıyorsunuz faydalarını yahu?

misal, kanal istanbul yapılınca türkiye; "ben istanbul boğazından gemi geçişlerini yasaklıyorum, geçmek isteyen tüm gemiler kanal istanbul'dan geçecek ve ücret ödeyecek" mi diyecek?

bunu diyebiliyor muyuz?

kanal istanbul'u açıklamaya çalışan erdoğan bile çıktı bileşik kaplar falan dedi.
(bkz: rte nin kanal istanbul bileşik kaplar açıklaması)

bileşik kaplar kanununun ne olduğunu bilmediği ortaya çıktı.
eh, diploması olmayan adam bileşik kaplardan bahsederse o kadar oluyor işte.
görsel

marmara'nın, karadeniz'in tuzluluk oranı ile bileşik kapların ne alakası var, hadi bileşik kapları siktir et, tuzluluk oranları ile kanal istanbul'un ne alakası var?

ha bir de kanal istanbul ile ilgili dsi'nin raporları var.
dsi raporunda; "Kanal istanbul yapilirsa 5 milyon kişinin suyunu etkileyecek sazlıdere ve terkos gölleri, su kaynakları devre dışı kalır" diyor, akp'li Bakan çok etkilemez %4 etkiler diyor.
istanbul'da her 3 kişiden 1'i susuz kalır diyen dsi raporu tabi ki sümen altı ediliyor.
tıpkı tbmm'nin fetö raporu gibi...

evet arkadaşlar.
günlerdir soruyorum ben.
siz kanal istanbul'u deliler gibi savunanlar.
bana kanal istanbul'un faydalarını yazar mısınız? hala hiçbiriniz bunun faydalarını yazmadınız.
peki nesini savunuyorsunuz?

not: bu başlık kanal istanbul'u savunanların namusunu, şerefini görebileceğiniz başlıktır. 40 küsür entry girilmiş, hala "kanal istanbul'un şu faydası olacak çünkü şundan ötürü" diye açıklayıcı yazan tek kişi yok. işte sizin şerefiniz, namusunuz, onurunuz bu kadar. aynı başlığı gün içinde ekşi sözlük'te de açacağım ki bu konu tüm türkiye'de gündem olsun, kanal istanbul'u savunanların şerefsizliği ortaya çıksın.
Araplara satacak yeni rant alanları yaratmak.