bugün

müthüşlü faydalardır. istanbula falan bir faydası yok olamazda. bu kanal istanbul fikrinin en büyük faydası aramızdaki üstün zekalıları tespit edebilmemizdir.

kanal sayesinde her yıl bilmem kaç milyar dolar kazanacağız diyen mi ararsın. anlaşma ile tüm ticaret gemilerinin geçme hakkı olan boğazı değilde paralı kanalı tercih edecek ya adamlar.. ülkemiz işgale uğrar ise ( 2021 e geldik hala savaşlar bundan 80 yıl önceki gibi işgal usulü oluyor zannedenler var o olaylar 2.dünya savaşında bitti amk bitti ) düşmanlar istanbulu geçemez diyenler var..

kanalın en büyük faydası olur da yarın bir gün gene milletçe zora düşersek bu yanı başımızda nefes alıp veren adamlara güvenip sırtımızı dönmememiz gerektiğini anlamızı sağlamasıdır. bunların eline silah verip beni koru desen bu zekalar ile önce seni vururlar..
2 yıl önce faydasını yazmamıza rağmen görseler de görmezden gelmeleri durumudur.

çok detay yapmadan sadece 1 fayda yazcam oda hepsine bedel gelecek.?

batıyla savaş esnasında (hangi ülke olursa) bize karadan saldırdıkları anda kanal istanbul olan yere geldikleri an anadolu tarafına geçemeyecek olmalarıdır.. kanalın çoğu yeri açılır kapanır olacağı için düşman kuvvetleri bizim tarafa geçemeyecek diğer tarafta kalacak. buda mı gol değil he..
iyi de, faydasını - zararını düşünen kim? Reis istiyor diye isterler, reis istemez ise istemezler. Sorgulama yapabilecek beyinleri makarnaya kurban edeli çok oldu birader.
Bize değil de katarlılara baya bir faydası olacak.
öyle bişey yok unut onu.
Bir ekonomik tetikçinin itirafları var, o kitabı okuyanlar kanal istanbul'u kimlerin kimin aklına soktuğunu çok iyi anlamıştır zaten.
Çok uluslu şirketler buradan nemalanıp çok iyi anlaşmalar ve paralar kazanacağı için yapılacak bu projeye, bitmese de başlanacağı kesin.
Mesele zaten yapılması değil, asıl yapıldıktan sonraki mücadele önemli. Montrö ye göre boğazın iki yakası bizim olsa da ortada akan su yüzeyi üzerinde egemenliğimiz yok. Elimizde doğru kozlar olursa ve çok zor ama boğazı sit alanı vs ilan ettirip uluslararası trafiğe kapattırabilirsek belki o zaman kanal istanbul faydalı olmuş olacaktır. Çünkü alternatif o olacaktır. Bu tezi ileri sürebilmek için başka bir kanal şart.
%100 egemen olacağımız bir su yolu askerî açıdan faydalı olacaktır. Bu kanalın iki ağzına iki yakaya yayılmış şekilde iki ayrı deniz kuvvetleri komutanlığı yapılır ise mesela Karadeniz deniz kuvvetleri, içeriye de Marmara-akdeniz deniz kuvvetleri şeklinde olursa bu kanal pekala faydalıdır. Askerî kuvvetlerin önemli bir kısmını bu kanal bahanesiyle doğu Trakya ya kaydırabiliriz.
Bu kanalın yapılma düşüncesi sadece jeopolitik kaygılarla hareket edilirse faydalıdır. Onun dışında silme rant kapısıdır. Hükümet böyle bir kanalın getireceği jeopolitik açılımları destekleyecek kozları elinde yoksa ve bu jeopolitik faydalar için kavga etmeye hazır değilse hiç başlamasın.
Yok illa çılgın proje yapılacaksa gidin Kıbrıs ı anakaraya bağlayın köprüyle.xD
20 yıl sonra anlayacağız efenim.
Reis susun dediğinden beri aktroller yok.

Bu çok fena
Kataristan mahallesi kuruldu. içinden su geçmesi lazım.
avrupadan saldırı geldiği anda tüm düşman askeri kanalın içine gömülecek diğer tarafa geçemiceklerdir. burada askeri istihbarat vermek istemiyorum biraz realist düşünün yeterki kanaldan öbür tarafa düşman askeri geçemesin. evet.

halkçomar cevap istemiş yazdık okudunmu olm.
ruma imbaraturlğuna dayanan bir poroce ...

günde 3000 kemii geçiyur ....

kırk seneden fazladır , 7 /24 boğaz seyreden adamız .

boğazdan günde geçen büyük tonajlı gemi sayısı 30 - 40

ancak vardır .....

bu linkten bogazlar ve marmarada ki trafiği görebilirsiniz ....

https://www.marinetraffic...:29.0/centery:41.0/zoom:9

haçlı seferleri devam ediyor , ancak haçlılar arapça

konuşarak geliyorlar ....

diğer yazarların söylediği gibi ...

bina yapıp , buralara arap ve kürt yerleştirilmesi .....

amerikanın işaretiyle arapların bu mülkleri yunanlı

lara veya yunan ve ermeni asıllı amerikalılara satması

barthalomeos idaresinde bir fener devleti kurulması vs .

barthalomeos , fethullah ile çok yakındı . hiç sözünü

eden yok ....

yabancılara çalışan grupların bir taktiği vardır .

kıymeti kalmamış sırları açıklayıp kamuoyuna

vatansever , milliyetçi gözükürler . güven kazan

dıktan sonra çalışmaya başlarlar .

aksiyon dergisi , ilk başta çok milliyetçi

gözüküyor , rum patriği bartholomeos hakkın

da haberler yapıyor , kıbrıs rumlarının faaliyet

lerine dikkat çekiyordu .

fetö , bayrak altında ağlıyor ve şiirler okuyordu .

bunların tiyatro olduğunu kimseye anlatamadık .

mübarek cuma gününde duamız ,

yüce allahın münafıkları , hırsızları , hırcıları - gürcüleri

perişan etmesi , rezil etmesidir .

amin diyen türkler artılasın .......
bir faydası olacağını sanmıyorum zarardan başka bir şeyi olmayacaktır.
illa ısrar edilirse yapılabilir
çin zaten kredi veriyor sonra ödeyemeyiz kriz içindeyiz kasa boş
çin el koyar olaya araplardan sonra bir de çin musallat olur başımıza...
yani olayın kar zarar hesabı bu kadar basit
bu araplardan karşılıksız para geldiğini sananlar daha ne kadar uyuyacak!
devlet karar alır proje geliştirir güvenlik için boğazı kapatır kanala yönlendirir yada sittir eder.
projenin amigosu tayyip bey en sonunda söyleneceği en başında söyledi zaten: "çılgın proje" dedi. "çılgın proje" ne demek? bir boka yaramıyor demek. mantığı olsa çılgın olmazdı zaten.

şimdi ben onbin kutu kibrit alsam, iki ay işi gücü bırakıp o kibritlerden maket ev yapıp zamanımı ve paramı abuk subuk işe döksem, benim "çılgın projem" o olur (tek fark kendi zamanımı ve paramı heba etmiş olurum. başkasınınkini değil. bütün türk milletinkini hiç değil)

edit: "ta roma imparatorluğuna dayanan", roma imparatorluğunun boğazın yanına kanal açma projesi varmış da duymamışız. kaynak neresi oluyor görmek isterim.
Ben denize girmeyi planlıyorum.

Bana faydası bu olur. Boğazda giremiyorum burada girerim herhalde. Düşünürler bunu da diye hevesleniyorum sonra bakıyorum yapacaklara hevesim kaçıyor. Neyse, allah sahibine bağışlasın. Malum yine milyar dolara gömecekler birilerine.

Emeklilik parasıymış.
inşaat sektöründe emekli olmak zor. O yüzden yani.

Yüzeriz herhalde.
pek söylenmeyen bir nokta daha var .

karadenizin 200 metrelik üst

tabakasında oksijen vardır . harici

bölüm hidrojen sülfürden ibarettir .

üst katmandaki canlı tabaka , karadenize

dökülen nehirler sayesinde ( tuna , dinyeper , don

kızılırmak vs ) muhafaza olur . ilave bir kanalla

bu canlı katman marmaraya akarsa ortaya dev bir

asit tankı çıkar .

karadeniz ve çevresinde hayat biter .

belki böylesi daha iyi olur .

ben şahsen ikna oldum ...

böyle bir vaka reisin ismini ölümsüzleştirir .

Is the Black Sea poisonous?

Though nearly 90% of the 700-mile-long, up to one-and-a-half-mile-deep Black Sea is

considered a zero-oxygen “dead zone” — containing more poisonous hydrogen sulfide than

any other water body in the world .
Zararı faidesinden çoktur tahmin.
tayyip te nbaska kimsye faydasi yok. faturasi türkiye ye kesilecek.
Insaaatcilara Para, zenginlere yalı, katarlilara rezidans getirecek.
görsel
Sonunda bu da yapılır ve Van denizi olur göl. Hatta sınırı zorlayıp her yer deniz olsun. Baklava dilimi gibi. Heey.
olmayacağını kendi de biliyor

maksat

millete lüzumsuz şeyleri tartıştırıp

gerekli işlerden uzak tutmak,

-ekonomi

-geçim sıkıntısı

-intihar edenler

-simit sarayı vs vs.
hiç bir faydası yok.

emin olun yok. zaten olsaydı bu projnin sahibi olan rte çıkıpta birleşik kaplar tuzlu su tatı su falan diye tuhaf tuhaf konuşmazdı. emin olun ki kendisi de biliyor ki bu proje türkiyeye maliyetten zarardan başka bir şey getirmeyecek.

yılda 8milyar dolar gelir getirecek diyorlar ..yalaaaannnnnnnn..

en fazla getirirsi 100 milyon dolar olur.
hiç bir transit gemiyi zorla boğaz yerine kanala yönlendiremezsin.

boğaz tanker thlikesi taşıyor diyorlar.

ulan boğazın en dar yeri 700mt. orda tanker tehlikesi olacak ama 150 mt lik kanalda olmayacak öyle mi. lan bizi mal mı sandınız da saçmalıyorsunuz.
Araplardan sıcak para akışı sağlamak ve ülke topraklarını satmak.
Araplara satacak yeni rant alanları yaratmak.